Mucofluid to lek na katar w postaci aerozolu, który ma za zadanie udrażniać drogi oddechowe. Substancją czynną w preparacie jest mesna, czyli substancja, która powoduje, że śluz w drogach oddechowych jest mniejszy, a zalegająca wydzielina ulega upłynnieniu, co poprawia czynność rzęsek nabłonka oddechowego i ułatwia oddychanie.
Podmiot odpowiedzialny za produkcję leku Mucofluid poinformował GIF, że w badaniach laboratoryjnych "uzyskano wynik poza specyfikacją dla zawartości dwusiarczku mesny podczas badania stabilności". Podjęto decyzję o wycofaniu z obrotu sześciu partii leku.
Partie leku Mucofluid (50 mg/ml, aerozol do nosa) wycofane z obrotu:
- Mucofluid seria 559, data ważności: 03.2020;
- Mucofluid seria 560, data ważności: 03.2020;
- Mucofluid seria 561, data ważności: 03.2020;
- Mucofluid seria 562, data ważności: 05.2020;
- Mucofluid seria 563, data ważności: 05.2020;
- Mucofluid seria 564, data ważności: 05.2020.
Zobaczcie, jak można domowymi sposobami złagodzić objawy kataru:
Przewlekły katar
Przede wszystkim należy rozpocząć od diagnozy kataru. Przewlekły nieżyt nosa może być objawami alergii, infekcji, polipów w nosie, a nawet nowotworu nosogardła. Zwykły katar, w zależności od koloru wydzieliny, może być objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. W przypadku kataru u niemowlaka zawsze należy udać się do lekarza, aby ten postawił diagnozę.
Polecamy: Przewlekły katar – przyczyny i leczenie
Inhalacje na katar
Inhalacje to jedna z najprostszych i zarazem najbardziej naturalnych metod leczenia kataru. Aby przyniosły efekty muszą być wykonywane kilka razy dziennie, najlepiej z dodatkiem ziół, a nie tylko soli fizjologicznej. Szczególnie polecane są olejki: sosnowy, tymiankowy, z drzewa herbacianego. Inhalacja powinna trwać przynajmniej 10 minut. Więcej dowiecie się tutaj: Inhalacje na katar: rodzaje inhalacji, skuteczność terapii