Polub nas na Facebooku
Czytasz: Laserowe usuwanie tatuażu - na czym polega, efekty, czy zabieg jest bolesny?
menu
Polub nas na Facebooku

Laserowe usuwanie tatuażu - na czym polega, efekty, czy zabieg jest bolesny?

tatuaż

Fot. damiangretka / Getty Images

Laserowe usuwanie tatuażu powinno być poprzedzone konsultacją lekarską. Na miesiąc przed zabiegiem należy zrezygnować z opalania się. Pozbycie się rysunku na skórze wymaga kilku zabiegów, które są powtarzane w regularnych odstępach czasowych.

Światło, które emituje laser, ma spójną wiązkę, a jego promienie mają identyczną długość fali. Taka precyzja sprawia, że wiązkę laserową można skierować w jeden punkt. Zapewnia to bezpieczeństwo i dlatego jest wykorzystywane w medycynie, w tym dermatologii.

Laserowe usuwanie tatuażu - przed zabiegiem

Zabieg laserowego usunięcia tatuażu można wykonać w klinikach dermatologicznych, centrach laseroterapii, a także w gabinetach kosmetycznych i studiach tatuażu. Wybór miejsca, w którym wykonuje się laserowe usunięcie tatuażu powinien być dobrze przemyślany. Należy korzystać z usług certyfikowanych placówek, które zapewniają bezpieczne przeprowadzenie zabiegu. Równie ważne jest, aby przed zgłoszeniem się do specjalisty poddać się konsultacji lekarskiej. W jej trakcie lekarz sprawdza, czy na skórze nie znajdują się zmiany chorobowe w obrębie których przeciwwskazane będzie wykorzystanie lasera. Jeśli zostaną one zlokalizowane, należy je usunąć bądź wyleczyć jeszcze przed użyciem laseroterapii. Zazwyczaj niebezpieczne znamiona bądź pieprzyki są wycinane podczas zabiegu chirurgicznego. Co najmniej miesiąc wcześniej trzeba zrezygnować z opalania się - zarówno na słońcu, jak i w solarium. Warto wiedzieć, że usuwanie tatuażu to niełatwy zabieg. Wiele metod pozostawia trwałe blizny lub też jest nie do końca skuteczne. 

Czy można w bezpieczny dla nas sposób zrobić tatuaż? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak bezpiecznie zrobić tatuaż? Źródło: Dzień Dobry TVN

Najlepsze efekty charakteryzuje laseroterapia. Jej trudność zależy od tego, jak głęboko w skórę wniknął barwnik, a także jaka była jego gęstość. Kolejnym istotnym elementem jest rodzaj pigmentu oraz rozmiar tatuażu. Co ciekawe, całkowite usunięcie barwnika używanego do wykonania tatuażu jest niemożliwe. Nawet wtedy, gdy tatuaż staje się niewidoczny, pigment pozostaje w głębokich warstwach skóry. Najtrudniej usunąć rysunek wykonany przez amatora, ponieważ pigment często bywa położony w nierównych odstępach.

Laserowe usuwanie tatuażu - na czym polega?

Laserowe usuwanie tatuaży to metoda wieloetapowa. Jedna sesja trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent poddający się zabiegowi znajduje się w pozycji leżącej. Jego oczy są chronione przed światłem lasera poprzez specjalne okulary. Do usuwania pigmentu ze skóry wykorzystywane są lasery Q-Switch, niezastąpione przy usuwaniu ciemnych tatuaży. Wiązka światła sprawia, że wzory stopniowo zanikają. Zadowalający efekt można uzyskać nawet po dwóch lub trzech sesjach. Wygląda jak odbarwienie na skórze, które można np. wytatuować barwnikiem w kolorze naskórka. 

Czy masz tatuaż?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

W medycynie wykorzystuje się także lasery neodymowe bądź rubinowe. Ich cecha charakterystyczna to wysyłanie niezwykle krótkiego impulsu mającego wysoką gęstość energetyczną. Działają poprzez powierzchowne uszkodzenie naskórka, które prowadzi do rozbicia cząsteczek pigmentu na niewielkie fragmenty. Mogą one zostać pochłonięte przez makrofagi, czyli komórki żerne występujące w naturalny sposób w organizmie. Skóra oczyszcza się dzięki temu w całkowicie naturalny sposób. Aby całkowicie pozbyć się tatuażu tą metodą, trzeba poddać się 4-6 sesjom zabiegowym. Mogą one być wykonywane w 4-tygodniowych odstępach. Przerwy są konieczne, ponieważ w tym czasie naskórek się regeneruje, a pigment jest stopniowo usuwany. Jest to zauważalne w postaci rozjaśniania się tatuażu. 

Warto wiedzieć, że u niektórych osób laserowe usuwanie tatuażu należy połączyć z zabiegiem laserem frakcyjnym CO2. Przyspiesza on regenerację skóry, dzięki czemu blizna szybciej znika. Może być konieczne także naświetlanie lampą diodową, które dodatkowo przyspiesza gojenie się naskórka. Usunięcie tatuaży powoduje niewielki dyskomfort. Trudno go nazwać bólem. Dolegliwości związane z wykonaniem rysunku na skórze są o wiele bardziej nieprzyjemne. Co więcej, w trakcie zabiegu stosuje się nadmuchy zimnego powietrza. Ich zadanie to zwiększenie komfortu pacjenta i zmniejszenie uczucia pieczenia. Po zakończeniu sesji mające na celu usunięcie tatuażu, specjalista zakłada na skórę jałowy opatrunek.

Laserowe usuwanie tatuażu - efekty

Skóra po zabiegu laserowego usunięcia tatuażu szybko się goi. W trakcie procesu regeneracji pojawiają się niewielkie strupki. Odpadają, a pod nimi widoczny jest zaczerwieniony naskórek. Po kolejnych sesjach usuwania tatuażu skóra jest bardzo wrażliwa, dlatego należy o nią szczególnie dbać, przede wszystkim poprzez natłuszczanie. Trzeba ją też smarować kremem z wysokim filtrem. Naskórek odzyskuje swój naturalny odcień po około 1-3 latach. Po zabiegu laserowego usunięcia tatuażu bardzo rzadko pojawiają się powikłania. Mogą do nich należeć przebarwienia, tymczasowe lub trwałe blizny oraz infekcje. Całkowite pozbycie się tatuażu prawie zawsze jest możliwe. Koszt zabiegu jest zależny od rozmiaru rysunku na skórze oraz od jakości jego wykonania. Cena zabiegu jest podawana w trakcie wstępnej konsultacji lekarskiej i zaczyna się od około 200 złotych.

Czy tatuaże mogą powodować raka? Przekonajcie się:

Zobacz film: Czy tatuaże mogą powodować raka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Lasery w dermatologii

2. Na czym polega usuwanie tatuażu laserem

3. Usuwanie tatuaży laserem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?