Laryngolog to lekarz zajmujący się schorzeniami w obrębie głowy i szyi. Oznacza to, że specjalista może pomóc w przebiegu różnych schorzeń - np. problemów z uszami, przerostem migdałków, a nawet z chrapaniem.
Laryngolog jest lekarzem medycyny o wąskiej specjalizacji, ale zajmuje się leczeniem najpopularniejszych i najczęstszych przypadłości. Wśród nich należy wymienić:
- zapalenie gardła,
- zapalenie zatok,
- zapalenie krtani,
- niedosłuch,
- zespół Sjögrena,
- choroba Meniere'a,
- otospongioza,
- angina ropna,
- przerośnięte migdałki podniebienne,
- zapalenie ucha zewnętrznego,
- zapalenie ucha wewnętrznego,
- zapalenie ucha środkowego,
- polipy nosa i krtani,
- urazy i złamania nosa,
- naczynioruchowy nieżyt nosa,
- nieżytowe zapalenie trąbki słuchowej,
- otoskleroza,
- bezdech senny,
- nowotwory występujące w obrębie głowy i szyi.
Jak wygląda badanie u laryngologa? Wiele zależy od konkretnego problemu z jakim pacjent się zgłasza. Zazwyczaj laryngolog bada uszy a także jamę nosową i gardło za pomocą giętkiego endoskopu. Może także wykonać videofiberoskopię (wprowadzenie endoskopu do nosa w celu obejrzenia np. trzeciego migdała).
Do kompetencji laryngologa zalicza się także badanie audiologiczne słuchu, USG węzłów chłonnych szyi i ślinianek, zatok przynosowych, krtani, części ustnej i nosowej gardła.
Laryngolog wykonuje także mikrolaryngoskopię, czyli badania służące m. in. do diagnostyki raka krtani - laryngoskop wprowadza się do krtani wraz z mikroskopem krtaniowym, który umożliwia otrzymywanie wyraźnego, powiększonego obrazu. Badanie umożliwia pobranie z miejsc zmienionych wycinków do badania histopatologicznego.
Zobacz kiedy warto zgłosić się do laryngologa: