Polub nas na Facebooku
Czytasz: Łagodny przebieg COVID-19? To mogą być pozory!
menu
Polub nas na Facebooku

Łagodny przebieg COVID-19? To mogą być pozory!

Osoba, która ma robiony test na COVID-19

Fot: Images By Tang Ming Tung / gettyimages.com

Szacuje się, że nawet 80 proc. zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przechodzi infekcję bardzo łagodnie lub nie ma żadnych objawów. Tymczasem takie przechorowanie COVID-19 nie jest obojętne dla organizmu i pozostawia po sobie ślad.

Lekarze od pewnego czasu informują, że COVID-19 nie kończy się na ustąpieniu objawów choroby. Badania pokazują, że infekcja może pozostawić po sobie ślad. Do tej pory sądzono, że problemy zdrowotne utrzymują się przede wszystkim u tych pacjentów, u których choroba miała szczególnie ciężki przebieg. Tymczasem z obserwacji dr. Michała Chudzika, adiunkta z Katedry i Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wynika, że długofalowe problemy ze zdrowiem dotyczą także tych osób, które infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 przeszły bardzo łagodnie.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Jakie mogą być długofalowe skutki COVID-19?

Dr Michał Chudzik wraz z innymi lekarzami stworzyli poradnię, do której mogą zgłaszać się osoby po zakażeniu. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków NFZ.

U 150 przebadanych do tej pory osób, które łagodnie przeszły infekcję wywołaną nowym wirusem rozpoznano problemy kardiologiczne, zmniejszoną wydolność organizmu, zaburzenia węchu i smaku, a nawet stany lękowe i depresyjne.

Dotąd przebadaliśmy 150 osób, kolejne już się do nas zgłaszają. Nie byli oni hospitalizowani. To najczęściej pacjenci młodzi. Niektórzy o chorobie dowiedzieli się dopiero po otrzymaniu wyniku testów, bo nie mieli żadnych objawów. Pierwszy i najważniejszy wniosek jest taki, że nawet łagodne przejście przez koronawirusa sprawia, że bardzo wzrasta ryzyko długoterminowych problemów ze zdrowiem - dodaje dr Chudzik.

Specjalista w rozmowie z TVN 24 podkreśla, że COVID-19 może zaatakować praktycznie każdy narząd i robi to znacznie częściej niż grypa, a powrót do zdrowia trwa znacznie dłużej.  

Konsekwencje są bardziej długofalowe, niż się spodziewaliśmy. Po grypie negatywny wpływ na organizm znika już po kilku dniach. W przypadku koronawirusa są to miesiące - mówi dr Chudzik.

Co ciekawe, u wielu chorych lekarze obserwowali objawy, które wcale nie sugerowały infekcji nowym wirusem. Dr Chudzik w rozmowie z TVN24 przyznał, że zamiast wysokiej gorączki i kaszlu był stan podgorączkowy i uczucie lekkiego przeziębienia. U wielu chorych pojawiała się też obniżona temperatura.

To o tyle ważne, że stosowane w miejscach publicznych metody wychwytywania potencjalnie zakażonych, polegające m.in. na badaniu temperatury mogą być nieskuteczne.

Zdaniem specjalisty to kolejny dowód na to, że choroba nie jest jednoznaczna i trzeba do niej podejść bardziej holistycznie. Z tego powodu kardiolog chce zaprosić do badań także psychologów. Z dotychczasowych badan kardiologa wynika, że COVID-19 wpływa także na zdrowie psychiczne pacjentów. Część z nich zmaga się ze stanami lekowymi czy depresją.

Jak zgłosić się do badania?

Osoby, które przeszły przez COVID-19 i chciałyby zostać przebadane w poradni dr. Chudzika mogą zgłaszać się do szpitala im. Biegańskiego w Łodzi oraz Centrum Medycznego "Boruta" w Zgierzu.

W najbliższym czasie chcemy też funkcjonować w Tomaszowie Mazowieckim, bo właśnie w tamtej części województwa jest dużo zachorowań - informuje dr Chudzik.

Na kontakt lekarze czekają też pod numerem infolinii 600 813 600.

Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 jest taki niebezpieczny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dlaczego koronawirus SARS-CoV-2 jest taki niebezpieczny? Źródło: x-news

Źródło: TVN 24

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
78
8
Polecamy
Mózg po COVID-19.
Naukowcy:
Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń
Mózg po COVID-19. Naukowcy: Zobaczyliśmy ogromne obszary uszkodzeń Dzień Dobry TVN
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19.
Dr Elżbieta Dudzińska:
"Temat wymaga atencji"
Problemy oddechowe i kardiologiczne po przejściu COVID-19. Dr Elżbieta Dudzińska: "Temat wymaga atencji" Dzień Dobry TVN
COVID-19.
Co piąty ozdrowieniec zmaga się chorobą psychiczną
COVID-19. Co piąty ozdrowieniec zmaga się chorobą psychiczną TVN zdrowie
COVID-19.
Co powoduje zgon - koronawirus, czy choroby współistniejące?
COVID-19. Co powoduje zgon - koronawirus, czy choroby współistniejące? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?