Lacipil - działanie
Substancją czynną preparatu Lacipil jest lacydypina, która należy do grupy leków zwanych blokerami wapnia i jest pochodną dihydropirydyny. Działanie leków z tej grupy polega na blokowaniu kanałów wapniowych. Lacipil długotrwale, bo aż na 24 godziny obniża ciśnienie krwi i powstrzymuje proces zlepiania się płytek krwi. Co więcej zmniejsza także symptomy niedokrwienia serca.
Lacipil – dawkowanie
Na polskim rynku Lacipil występuje w trzech dawkach: 2, 4 i 6 mg.
Początkowo zaleca się przyjmowanie najmniejszej dawki leku, a więc 2 mg na dzień. Lekarz może zwiększyć jego dawkę do 4 mg, a nawet do 6 mg na dzień. Modyfikacji dawki można dokonywać w odstępach nie krótszych niż 3-4 tygodni.
Lacipil – przeciwwskazania
- Leku Lacipil nie można stosować jeżeli pacjent jest uczulony lub wykazuje nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu bądź na pochodne dihydropirydyny.
- Nie można również stosować preparatu Lacipil w sytuacji jeżeli występuje zwężenie drogi odpływu z lewej komory serca (np. znaczne zwężenie zastawki aortalnej).
- Preparatu nie wolno stosować także w ciąży, o ile w ocenie lekarza nie jest to bezwzględnie konieczne.
- Nie należy stosować preparatu u dzieci.
Lacipil – skutki uboczne
Po zastosowaniu leku Lacipil mogą wystąpić skutki uboczne. Należą do nich: zawroty lub ból głowy, obrzęki, zaczerwienienie twarzy, uczucie kołatania serca, ból wewnątrz klatki piersiowej, osłabienie, drżenie kończyn, wielomocz, nudności. Ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem wystąpić może przerost dziąseł, rumień wielopostaciowy lub świąd skóry.