Kwas kojowy jest używany nie tylko w leczeniu plam pigmentacyjnych, ale także innych zaburzeń związanych z przebarwieniami skóry, w tym tzw. ostudy – dolegliwości charakterystycznej dla kobiet, objawiającej się brązowymi i szarymi plamami na twarzy.
Kwas kojowy – jak działa?
Kwas kojowy jest środkiem pochodzenia roślinnego – oryginalnie pozyskiwany jest z grzybów z gatunku Aspergillus. Eliminuje przebarwienia, a także wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwutleniające. Często jest dodatkiem do potraw, zwłaszcza tych serwowanych w kuchni japońskiej (m. in. zupa miso). Pomaga też zachować kolor żywności, np. owoców, które mają tendencję do bardzo szybkiej utraty barwy. Należy pamiętać, że jest to substancja, która traci swoje właściwości, jeżeli zostanie wystawiona na działanie powietrza i promieni słonecznych – dlatego też kosmetyki, w tym kremy, muszą być przechowywane w szczelnych pojemnikach, najlepiej z ciemnego szkła.
W kosmetyce i farmaceutyce najczęściej wykorzystuje się związek chemiczny, który jest produktem ubocznym fermentacji ryżu w produkcji znanego alkoholu, jakim jest sake. Kwas kojowy ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, ponieważ usuwa:
- przebarwienia pigmentacyjne,
- objawy fotostarzenia się skóry,
- przebarwienia powstałe w wyniku wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych lub te będące efektem częstych wizyt w solarium,
- plamy starcze, potrądzikowe (kwas wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, stąd dobrze sprawdza się w pielęgnacji cery skłonnej do trądziku) i powstałe przez stosowanie leków hormonalnych.
Ponadto poprawia on koloryt i strukturę skóry, a także wyraźnie ją rewitalizuje. Stosuje się go również na przebarwienia pozapalne.
Kwas kojowy na przebarwienia
Przywrócenie jednolitego kolorytu skóry przez zastosowanie kwasu kojowego na przebarwienia polega na wykorzystaniu jego właściwości rozjaśniających. Substancja nie działa na całość skóry, a jedynie miejsca objęte zmianami. Najlepsze efekty będą najszybciej widoczne u osób z jasną karnacją, które mają jedynie chwilowe problemy z pigmentacją, np. na skutek nadmiernego opalania się podczas wakacji. Jest to jeden ze skuteczniejszych środków na tego typu plamy. Badania potwierdzają, że już po około 3 miesiącach stosowania kosmetyków, których składową jest kwas kojowy, dochodzi do znacznej poprawy wyglądu.
Substancja ta ma właściwości przenikania do głębokich warstw skóry, gdzie hamuje proces wydzielania naturalnego barwnika. Nie tylko pozwala na rozjaśnienie plam powstałych np. na skutek działania hormonów, ale także redukuje piegi i plamy starcze. Ponadto jej działanie wspomaga witamina C, która jest często składnikiem tych samych kremów – odpowiada za prawidłową syntezę kolagenu. Kwas kojowy można też łączyć z innymi substancjami o działaniu wybielającym, np.: kwasem fitowym, kwasem laktobionowym, glukonolaktonem oraz m.in. kwasem glikolowym.
Ważne jest, aby razem z kosmetykiem zawierającym kwas kojowy stosować kremy i preparaty z filtrem UV. To właśnie promienie słoneczne odpowiadają w dużej mierze za powstawanie przebarwień. W związku z tym terapia rozjaśniająca nie powinna być prowadzona latem.
Kwas kojowy – efekty i działanie niepożądane
Efekty stosowania kwasu kojowego są szybko widoczne, ale należy pamiętać, że długotrwałe używanie tego typu kosmetyków może prowadzić do skutków ubocznych. U niektórych osób dochodzi do kontaktowego zapalenia skóry, które objawia się zaczerwienieniem, wysypką, a w ostrzejszych stanach także powstawaniem pęcherzy. Na szczęście działanie niepożądane nie jest częste, a jeżeli wystąpią niepokojące objawy, przede wszystkim należy odstawić kosmetyk i zasięgnąć porady lekarza.
W czym rozpuścić kwas kojowy?
Poza gotowymi kosmetykami, które są dostępne w drogeriach i w internecie, można sporządzić np. tonik z dodatkiem tej substancji w domu. Preparat na bazie kwasu kojowego powinien mieć stężenie od 1 do 4% (pH 1% roztworu wynosi 4). Substancję tę w czystej formie można kupić w postaci kryształków rozpuszczalnych w wodzie i etanolu. Należy wiedzieć, w czym i w jakich proporcjach rozpuścić kwas kojowy. Aby uzyskać stężenie 1% roztworu, trzeba rozpuścić łyżeczkę kwasu (około 1,45 g) w 150 ml wody.
Gotowym tonikiem należy przemyć twarz i pozostawić roztwór na skórze na około pół godziny. Jeżeli cera jest podatna na podrażnienia, można umyć twarz jeszcze przed upływem tego czasu. Zaleca się też przeprowadzenie wcześniejszego testu na mniejszym obszarze, ponieważ kwas charakteryzuje się możliwym działaniem alergizującym. Po przemyciu twarzy i usunięciu resztek toniku można dodatkowo nałożyć maskę o właściwościach rozjaśniających przebarwienia i regenerujących naskórek.