Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ktoś w twoim otoczeniu ma atak padaczki? Nie panikuj, działaj!
menu
Polub nas na Facebooku

Ktoś w twoim otoczeniu ma atak padaczki? Nie panikuj, działaj!

pdadaczka pomoc

Madrolly/GettyImages

Padaczka (epilepsja) to choroba neurologiczna, z którą zmaga się nawet pół miliona Polaków. Mimo że medycyna nie zna leku, który mógłby ją wyleczyć, to potrafi całkowicie wyeliminować ataki lub ograniczyć ich występowania. Co przyczynia się do rozwoju tej choroby i jak się zachować podczas ataku padaczki? 

Padaczka - choć uchodzi za odrębną jednostkę chorobową - to zespół zaburzeń ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego. Skąd się biorą? Na to pytanie medycyna nie zna jeszcze dokładnej odpowiedzi. Zdaniem badaczy choroba może mieć podłoże genetyczne lub jest wynikiem urazu głowy. Najczęściej jednak współistnieje z innymi chorobami. Pojawia się u osób, które przeszły udar, mają guza mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub opryszczkowego zapalenie mózgu. Zdarza się, że padaczkę wywołują choroby pasożytnicze, np. toksoplazmoza. 

Padaczka - jak wygląda atak padaczki?

Utrata przytomności, niekontrolowane drgawki, ślinotok, szczękościsk - tak większość z nas kojarzy atak padaczki. Tymczasem nie jest to reguła. Przebieg ataku zależy przede wszystkim od stopnia i rodzaju zmian w układzie nerwowym chorego. Czasem chorzy wyłączają się na kilka minut (dotyczy to zwłaszcza dzieci, które podczas ataku wyglądają jak zamyślone), mają omamy, problemy z chodzeniem lub drży im jedynie kciuk lub kącik ust.

Co może wywołać atak?

Czynników może być wiele, najczęściej są to stres czy zbyt ostre, stroboskopowe światło. Jak do chodzi do ataku? W ludzkim mózgu dochodzi do wyładowań elektrycznych. U zdrowych osób są one synchronizowane i jednorodne. Ich przebieg jest taki sam w dzień i w nocy. U osób z padaczką wyładowania elektryczne zaczynają się kumulować w jednym miejscu w mózgu i tak dochodzi do napadu choroby.

Na czym polega leczenie padaczki?

Zazwyczaj padaczkę leczy się farmakologicznie. Leki zapewniają prawidłowy przepływ impulsów elektrycznych w mózgu i nie dopuszczają do powstania ognisk padaczkorodnych. Jest jednak grupa pacjentów, u których taka terapia się nie sprawdza. U tych chorych niekiedy stosuje się leczenie oparte na medycznej marihuanie, która także zapobiega występowaniu ataków. Jeśli to nie pomaga u chorych stosuje się tzw. głęboką stymulację (metoda ta wykorzystywana jest w leczeniu choroby Parkinsona). Pod skórą pacjenta umieszcza się urządzenie, które - specjalnymi przewodami - wysyła prąd. Ten dochodzi do obszarów w mózgu odpowiedzialnych za rozwój padaczki.

Innym rozwiązaniem jest termoablacja. W czasie zabiegu lekarz oddziałuje wysoką temperaturą ok. 45-50 stopni Celsjusza na obszar w mózgu, który wywołuje ataki padaczki.

Bardziej inwazyjną metodą leczenia padaczki jest operacja, polegająca na usunięciu obszaru odpowiedzialnego za ataki.

Jak udzielić pierwszej pomocy przy ataku padaczki?

Trwającego już ataku padaczki nie da się powstrzymać. Choć niewiele da się zrobić i trzeba poczekać aż sam minie, to warto: 

  • zabezpieczyć głowę pacjenta, można pod nią podłożyć torebkę, kurtkę czy szalik,
  • chory powinien mieć zapewniony dopływ powietrza, dlatego trzeba poluzować mu ubranie i odsunąć osoby, które podeszły sprawdzić co się dzieje;
  • jeśli jest taka możliwość warto ułożyć chorego na boku, dzięki temu nie dojdzie do zakrztuszenia i zapadnięcia się języka.

Podczas ataku padaczki nie można:

  • wkładać choremu nic do ust;
  • podawać leków;
  • powstrzymywać drgawki na siłę.

Zazwyczaj atak padaczki trwa nie dłużej niż trzy - cztery minuty, jednak, gdy atak się przeciąga, trzeba jak najszybciej wezwać pogotowie i ułożyć chorego w pozycji bocznej bezpiecznej.

Padaczka - jak udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Padaczka - jak udzielić pierwszej pomocy? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
71
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?