Polub nas na Facebooku
Czytasz: Która szczoteczka lepiej zadba o Twoje zęby? Elektryczna czy soniczna?
menu
Polub nas na Facebooku

Która szczoteczka lepiej zadba o Twoje zęby? Elektryczna czy soniczna?

Szczoteczki do zębów

Fot: materiał partnera

Wybór odpowiedniej szczoteczki do zębów wcale nie jest łatwym zadaniem. W sklepach można bowiem dzisiaj znaleźć wiele różnorodnych modeli. Coraz większą popularność zyskują szczoteczki elektryczne i soniczne. Niewątpliwie mają one przewagę nad tymi tradycyjnymi. No ale która wersja jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym artykule.

Szczoteczki soniczne to szczoteczki elektryczne

Aby zrozumieć różnice pomiędzy szczoteczkami elektronicznymi należy przede wszystkim podkreślić, że szczoteczki soniczne są szczoteczkami elektronicznymi. Obowiązuje zatem ta sama zasada, co w geometrii. Każdy prostokąt jest kwadratem, ale nie każdy kwadrat prostokątem. Z kolei każda szczoteczka soniczna jest elektryczną, ale nie każda szczoteczka elektryczna soniczną. Obie wersje zasilane są bateriami wymiennymi albo prądem, przy pomocy specjalnej ładowarki. Obie też działają automatycznie, a zatem wystarczy je po prostu trzymać przy zębach, a czyszczenie w pewnym sensie odbędzie się samo. Zasadniczą różnicą w obu modelach jest natomiast system działania albo inaczej mówiąc technologia czyszczenia.

Szczoteczki elektryczne – co oferują?

Generalnie rzecz ujmując szczoteczki elektryczne, w tym szczoteczki soniczne, oferują niesamowitą dokładność czyszczenia. Usuwają płytkę nazębną zdecydowanie dokładniej niż tradycyjne wersje szczoteczek. Dlaczego tak się dzieje? Sukces szczoteczek elektrycznych tkwi w liczbie ruchów na minutę. Szczotkując zęby samodzielnie, tradycyjną szczoteczką, wykonujemy mniej więcej od 60 do 240 ruchów na minutę. Myślisz, że to dużo? Niekoniecznie, bo szczoteczki elektryczne oferują od 5000 do nawet 40.000 obrotów na minutę. Poza tym elektryczne szczoteczki nie podrażniają dziąseł. Chociaż wykonują wiele ruchów, są wyjątkowo delikatne. Główka szczoteczki delikatnie masuje dziąsła, co nawet sprawia, że stają się one bardziej odporne na uszkodzenia. Szczoteczki elektryczne są również bardzo łatwe w obsłudze. Tak naprawdę nie ma znaczenia technika czyszczenia. Wystarczy przycisnąć włącznik, a szczoteczka zrobi wszystko za Ciebie. Właśnie dlatego modele elektryczne są odpowiednie nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. No i oczywiście szczoteczki elektryczne są bardzo wygodne i wielofunkcyjne. Z jednego modelu może korzystać nawet cała rodzina. Każdemu jej członkowi wystarczy tylko odrębna końcówka.

Szczoteczki do zębów

Fot: materiał partnera

Szczoteczki soniczne – co oferują?

W pewnym sensie szczoteczki soniczne są bardziej zaawansowaną wersją szczoteczek elektrycznych. Nazywane są również szczoteczkami pulsacyjno-rotacyjnymi. Wymyślono je dopiero w latach 90. XX wieku, a zatem ponad 20 lat po zwykłych szczoteczkach elektrycznych - rotacyjnych. Początkowo korzystano z nich wyłącznie w Stanach Zjednoczonych. Ich popularność zaczęła jednak szybko rosnąć i w krótkim czasie pojawiły się w sklepach na całym świecie. Szczoteczki pulsacyjno-rotacyjne bazują na technologii sonicznej. Wykorzystują zatem do swojego działania fale dźwiękowe. Dźwięk, emitowany przez poruszające się włosie szczoteczki rozbija łańcuchy bakterii i bardzo skutecznie czyści zęby. Szczoteczki soniczne uchodzą za delikatniejsze od tradycyjnych szczoteczek elektrycznych. Usuwają wszelkie przebarwienia i zabrudzenia, nie uszkadzając jednocześnie szkliwa i dziąseł. Dzięki nim można uzyskać efekt śnieżnobiałych zębów, szczególnie wtedy, gdy wybierzesz model z węglem aktywnym. Takie wersje znajdziesz między innymi w sklepie internetowym DomowyStomatolog.pl. Szczoteczki soniczne świetnie radzą sobie również z kamieniem. Z tego powodu dziąsła nie obniżają się, a szyjki zębowe nie pozostają odsłonięte. Osoba używająca szczoteczki sonicznej rzadziej musi decydować się też na skaling u dentysty, a kolejne wizyty mają raczej charakter kontrolny.

Szczoteczka elektryczna czy soniczna – którą wybrać?

Szczoteczka elektryczna jest nieco tańsza od tej sonicznej. Z kolei szczoteczka soniczna oferuje nowszą technologię i lepsze właściwości. Którą zatem wybrać? Jeżeli nie masz żadnych problemów zdrowotnych w postaci nadwrażliwości zębów i dziąseł oraz innych chorób jamy ustnej, na pewno wystarczy Ci tradycyjna szczoteczka elektryczna. Posiada ona bowiem wszystkie cechy dobrej i skutecznej szczoteczki do zębów, która idealnie zadba o stan Twojego uzębienia. Na pewno nie będziesz częstym gościem gabinetów stomatologicznych. Szczoteczkę soniczną polecamy natomiast tym osobom, które potrzebują nieco bardziej zaawansowanej ochrony. Oferują one bowiem większą dokładność. Poradzą sobie nawet z wyczyszczeniem drobnych zakamarków w aparacie ortodontycznym albo w protezie. Usuną również nieestetyczne przebarwienia. No i poradzą sobie z zalegającym kamieniem.

Jak kupić najlepszą szczoteczkę do zębów?

Istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas wyboru odpowiedniej szczoteczki. Przede wszystkim warto mieć na uwadze twardość włosia. To szczególnie istotna informacja dla osób, które borykają się z nadwrażliwością zębów i dziąseł. Miękkie końcówki z pewnością nie podrażnią dziąseł i nie naruszą szkliwa. Ważna jest również długość pracy na baterii. Wiele modeli oferuje możliwość kilku, a nawet kilkunastodniowej pracy bez konieczności ładowania. To bardzo przydatne, szczególnie podczas różnorodnych wyjazdów. To również bardzo ważne wtedy, gdy ze szczoteczki korzysta cała rodzina. No i nie można zapomnieć o częstotliwości ruchów. Im lepsza szczoteczka, tym większa częstotliwość. Polecane jest natomiast korzystanie z modeli, które oferują co najmniej 7000 obrotów na minutę. Gdzie kupić idealną szczoteczkę? Można je znaleźć zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Polecamy jednak te drugie ze względu na obszerność asortymentu. Poza tym w sklepach internetowych można znaleźć wygodne zestawy z dodatkowymi, przydatnymi akcesoriami.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
10
Polecamy
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest?
Jak działa?
Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Soniczna szczoteczka do zębów - co to jest? Jak działa? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? TVN zdrowie
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów?
Czy warto?
Jak działa szczoteczka soniczna do zębów? Czy warto? TVN zdrowie
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku?
Soniczna szczoteczka do zębów – jakie modele są na rynku? Dzień Dobry TVN
Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Frezarka do paznokci ‒ jak wybrać odpowiedni sprzęt? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Macio
Super artykuł, pomógł mi w wyborze pierwszej szczoteczki ;)
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby