Czy jajka mogą uczulać?
Jajka są bogate w witaminy A, B2, B5, B12, D, E, K oraz B6. Zawierają też sporo białka. kwasu foliowego, fosforu, żelaza, miedzi, manganu, selenu, cynku i wapnia. Żółto jest bogate w ksantofil i luteinę. Pierwsza z substancji zapobiega tworzeniu się złogów w tętnicach, druga chroni przed rozwojem zwyrodnienia plamki żółtej (AMD) oraz zaćmy.
Mimo że jajka są bardzo zdrowe, to - niestety - należą do jednych z najsilniejszych uczulających pokarmów. Reakcje alergiczne wywołują obecne w nim owoalbumina, owomukoid, lipoproteiny i globuliny.
Alergia na jajka - jakie daje objawy?
Za uczuleniem na jajka mogą przemawiać zmiany skórne (wypryski, pokrzywka, zmiany często przypominają atopowe zapalenie skóry), a także dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Chorym mogą dokuczać bóle brzucha, wymioty i biegunki.
Alergię mogą sygnalizować także nieżyt nosa, kaszel, kichanie czy obrzęk błon śluzowych jamy ustnej.
Nietolerancja na jajka. Jak się objawia?
Warto dodać, że u części osób rozpoznaje się także nietolerancję na jaja. W przeciwieństwie do alergii objawy nietolerancji nie pojawiają się od razu po zjedzeniu produktu, który uczula, a po kilku godzinach, a nawet dniach. Do najbardziej charakterystycznych objawów nietolerancji na jajka należą biegunka, duże osłabienie, złe samopoczucie, wzdęcia, bóle brzucha, bóle głowy, nudności i wymioty.
Nietolerancję na jajka często obserwuje się u małych dzieci. Jednak ogromna ich większość (ok. 70 proc.) wyrasta z przypadłości w wieku nastoletnim.
Podstawą leczenia nietolerancji na jajka jest ich całkowita eliminacja z menu. Początkowo wyklucza się je na ok. 6 tygodni, następnie - stopniowo - ponownie wprowadza do jadłospisu. Należy podkreślić, że proces ten powinien przebiegać pod ścisłą kontrolą lekarza.
Zobacz wideo: Które jaja wybrać? Które jaja są najzdrowsze?
Źródło: interoia.pl