Polub nas na Facebooku
Czytasz: Krem do depilacji – jak działa, jak go nakładać i jakie są rodzaje kremów
menu
Polub nas na Facebooku

Krem do depilacji – jak działa, jak go nakładać i jakie są rodzaje kremów

NAN

Fot.: puhhha / stock.adobe.com

Krem do depilacji, z uwagi na jego skuteczność i łatwość zastosowania, jest kosmetykiem, który zyskuje coraz większą popularność. Można wykorzystywać go zarówno do depilacji nóg, pach, rąk, jak i owłosienia twarzy czy okolic bikini.

Do usuwania owłosienia w domowym zaciszu bardzo często wykorzystuje się maszynki, depilatory czy plastry z woskiem. Metody te są dobrze znane i często stosowane, jednak mimo wszystko mają kilka wad. Używanie depilatora lub plastrów z woskiem może być dla niektórych osób zbyt bolesne, natomiast korzystanie z maszynek sprawia, że włoski szybko odrastają. Alternatywą może być krem do depilacji skóry, którego stosowanie jest bezbolesne, a efekty utrzymują się stosunkowo długo. Warto dowiedzieć się więcej na temat tej metody, sprawdzić, jak działa i przekonać się, czy jej wykorzystywanie niesie za sobą jakieś wady.

Krem do depilacji a rodzaje depilacji

Można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów depilacji, przyjmując podział ze względu na czas działania i środki wykorzystane do usunięcia owłosienia:

  • Depilacja czasowa – wykorzystanie metod depilacji czasowej powoduje usunięcie włosków na kilka lub kilkanaście dni (maksymalnie na kilka tygodni). Można wyróżnić 2 podkategorie:
  1. depilacja mechaniczna – do usuwania owłosienia wykorzystuje się depilatory, maszynki, plastry z woskiem, pasty cukrowe;
  2. depilacja chemiczna – do jej wykonania wykorzystuje się właśnie kremy, które zawierają substancje chemiczne powodujące usunięcie owłosienia.
  • Depilacja trwała – jak sama nazwa wskazuje, zastosowanie tego rodzaju depilacji powoduje długotrwałe lub bezpowrotne usunięcie owłosienia. Do jej wykonania wykorzystuje się np. impulsy świetlne lub wiązki lasera.

W domowym zaciszu można wykonać jedynie zabiegi depilacji czasowej – zarówno chemiczne, jak i mechaniczne.

Jak działa krem do depilacji

Kremy do depilacji zawierają substancje chemiczne, takie jak kwas tioglikolowy lub inne pochodne kwasów. Substancje te po nałożeniu na skórę wnikają w głąb włosków i rozpuszczają mostki keratynowe, które znajdują się w łodygach włosów. Keratyna jest głównym składnikiem budulcowym włosów, więc jej rozpuszczenie, powoduje też rozpad włosków znajdujących się na ciele.

Niewielka ilość cząsteczek, znajdujących się w kremach do depilacji, jest w stanie wniknąć pod skórę i dotrzeć do tych części włosków, które znajdują się bliżej cebulek (oraz do samych cebulek), ponieważ cząsteczki te są sporych rozmiarów. Z tego powodu depilacja mechaniczna nie jest depilacją trwałą.

Poza substancjami chemicznymi w kremach do depilacji znajdują się także inne składniki. Należą do nich na przykład:

  • gliceryna,
  • aloes,
  • mocznik,
  • rumianek,
  • parafina,
  • d-panthenol,
  • skrzyp polny,
  • wyciąg z arniki,
  • wyciąg z kasztanowca.

Są to substancje, które działają nawilżająco i łagodząco – ich zadaniem jest głównie łagodzenie działania silnych środków chemicznych.

Jak sobie poradzić z podrażnioną skórą po depilacji? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Podrażnienia po depilacji. Źródło: 36,6.

Krem do depilacji okolic intymnych, twarzy i nóg – różne rodzaje kremów

W drogeriach znaleźć można różne rodzaje kremów do depilacji. Są wśród nich na przykład:

  • kremy do depilacji skóry normalnej,
  • kremy do depilacji skóry suchej i wrażliwej,
  • kremy do depilacji skóry naczynkowej,
  • kremy do depilacji twarzy pach i okolic bikini,
  • kremy do depilacji nóg i rąk.

Podział ten wynika ze względu na większą wrażliwość skóry na niektórych partiach ciała. Kremy różnią się zwykle zawartością substancji łagodzących oraz stężeniem substancji chemicznych.

Ważne jest, aby do depilacji twarzy oraz okolic bikini, czyli miejsc szczególnie wrażliwych, stosować tylko łagodne wersje kremów, przeznaczone do konkretnych partii ciała.

Jak nakładać krem do depilacji – metoda i środki ostrożności

Ponieważ kremy do depilacji zawierają środki chemiczne, które mogą podrażniać skórę, przed wykonaniem zabiegu należy przeprowadzić test uczuleniowy. Wystarczy nanieść odrobinę kremu np. na skórę ramienia lub nadgarstka i odczekać przynajmniej 24-48 godzin. Jeśli reakcja uczuleniowa nie pojawi się po upływie tego czasu, można przystąpić do depilacji.

Sposób użycia kremu do depilacji:

  1. Na umytą i suchą skórę, przy użyciu szpatułki dołączonej do opakowania, należy nałożyć na skórę równą warstwę kremu.
  2. Uwaga! Nie należy pokrywać kremem świeżych lub gojących się ran, ponieważ substancje chemiczne mogłyby rozpuścić strupki i wywołać kolejne podrażnienia. Nakładając krem na okolice bikini, koniecznie należy omijać błonę śluzową. Krem można nakładać wyłącznie na zewnętrzne partie okolic bikini.
  3. Krem do depilacji należy zostawić na skórze około 5 minut. W tym czasie substancje chemiczne będą działać na keratynę zawartą we włosach.
  4. Po upływie wyznaczonego czasu można usunąć krem z niewielkiego fragmentu skóry i sprawdzić, czy włoski łatwo schodzą. Krem należy usuwać krawędzią szpatułki w kierunku przeciwnym do wzrostu włosów.
  5. Maksymalnie po 10 minutach należy usunąć cały krem.
  6. Pozostałości kremu należy usunąć delikatną gąbką i umyć skórę.

Zalety i wady stosowania kremu do depilacji

Kremy do depilacji są łatwe w użyciu, a ich stosowanie nie wymaga żadnej wprawy. Zwykle nie wywołują one podrażnień mechanicznych ani reakcji alergicznych (mimo wszystko wykonane testu jest wskazane). Włosy są usuwane głęboko, dlatego skóra jest gładka, a efekt może utrzymywać się dłużej, niż po depilacji przy użyciu maszynki.

Do niewątpliwych wad kremów do depilacji należy ich nieprzyjemny, ostry, chemiczny zapach. Ponadto kremy te mogą nie działać na silne, grube włosy. Jeśli włosy na ciele są mocne, przed stosowaniem kremów do depilacji, można osłabić je na przykład depilacją woskową.

Zobacz film: Zabieg depilacji laserowej. Źródło: Bez skazy


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
53
1
Polecamy
Depilacja – jakie są rodzaje zabiegów i jak depilować najbardziej wrażliwe części ciała
Depilacja – jakie są rodzaje zabiegów i jak depilować najbardziej wrażliwe części ciała TVN zdrowie
Działanie kremu do depilacji.
Jak należy go stosować? 
Działanie kremu do depilacji. Jak należy go stosować?  Dzień Dobry TVN
Najlepszy krem do depilacji twarzy
Najlepszy krem do depilacji twarzy TVN zdrowie
Samoopalacz do twarzy.
Jaki wybrać?
Samoopalacz do twarzy. Jaki wybrać? Dzień Dobry TVN
Komentarze (2)
Daria
Istnieje alternatywa do kremów do depilacji. Jest nim proszek, który miesza się z wodą, a potem nanosi jak krem. Składa się w większości ze składników naturalnych, nie zawiera substancji zapachowych, perfumów, barwników i substancji konserwujących. Proszek może mieć nieprzyjemny zapach (podobnie jak kremy do depilacji), ale istnieje także wersja bezzapachowa (ze skrobią pszeniczną), z aleosem oraz z tymiankiem.
Czytaj całość
Weronika
Ja już dawno przestałam korzystać z domowej depilacji i chodzę na depilację laserową do Kosmetyka iD w Tychach. Kilka zabiegów i mam problem z głowy, kosztowo też moim zdaniem warta inwestycja. Oszczędzam dzięki temu mnóstwo czasu na co dzień.
Czytaj całość
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?