Od soboty (17.10.20) "strefami ryzyka" dla osób, które wjeżdżają z Polski na teren Niemiec będą następujące województwa:
- kujawsko-pomorskie,
- małopolskie,
- podlaskie,
- pomorskie,
- świętokrzyskie.
Oznacza to, że osoby przyjeżdżające do Niemiec z takich województw muszą zgłosić swój adres pobytu miejscowemu urzędowi ds. zdrowia i przedłożyć negatywny wynik testu (przeprowadzonego w ciągu ostatnich 48 godzin) lub poddać się 14-dniowej kwarantannie.
Koronawirus. Jakie kary za łamanie przepisów
Za niepodporządkowanie się temu przepisowi grozi kara do 25 tys. euro. Testowi można poddać się także w samych Niemczech (także na lotnisku albo w pobliżu dworca kolejowego). Testy dla osób przybywających ze stref ryzyka są tu nieodpłatne. Informacje o tym, gdzie można dokonać testu w pobliżu miejsca pobytu, otrzymać można pod numerem telefonu 116 117.
Koronawirus. Kiedy zniesienie kwarantanny?
W przypadku negatywnego wyniku urząd ds. zdrowia decyduje o zniesieniu kwarantanny. Z obowiązku kwarantanny i testów zwolnione są m. in. osoby, które podróżują tranzytem przez Niemcy.
Wraz z częścią polskich województw za obszary ryzyka uznano m. in. całe Niderlandy, Słowację, Maltę i niemal całą Francję.
Liczba dziennych przypadków zakażeń w Niemczech przekroczyła 6 tys. Zobacz, jakie zaostrzenia wprowadziły władze.
Źródło: Deutsche Welle