Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 
menu
Polub nas na Facebooku

Kofeina w tabletkach – dla kogo jest przeznaczona? Działanie kofeiny i możliwe skutki uboczne jej stosowania 

NAN

Fot: Piotr / fotolia.com

Kofeina w tabletkach stosowana jest najczęściej przez sportowców oraz przez osoby wykonujące pracę umysłową. Suplementy zawierające kofeiną przyczyniają się do zwiększenia wytrzymałości organizmu, zmniejszają uczucie zmęczenia i senność oraz poprawiają pamięć i koncentrację. 

Kofeina jest substancją pochodzenia roślinnego, która działa podbudzająco na układ nerwowy. Naturalnymi źródłami tego związku są ziarna kawy i kakaowca, owoce guarany oraz liście herbaty. Kofeina dostępna jest również w formie tabletek.

Kofeina w tabletach – jakie posiada właściwości?

Kofeina jest związkiem, dostarczanym organizmowi przez: kawę, kakao, herbatę oraz czekoladę. Dodawana jest do napojów energetycznych oraz typu coca-cola. Kofeina stosowana jest również w formie tabletek przeznaczonych do suplementacji diety m.in. przez sportowców. Substancja ta wykazuje działanie pobudzające na ośrodkowy układ nerwowy. Przyczynia się do redukcji senności i zmęczenia, przyspiesza akcję serca, pobudza czynności oddechowe, poprawia koncentrację, pamięć i uwagę, zwiększa ogólną sprawność umysłową i ruchową oraz refleks. Kofeina wykazuje również działanie przeciwbólowe, dlatego wykorzystywana jest w lekach przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Tabletki kofeinowe bardzo często stosowane są przez zawodowych sportowców – kulturystów, kolarzy, biegaczy i triathlonistów. Ich działanie polega na zwiększeniu wydolności organizmu, zmniejszeniu uczucia zmęczenia oraz bolesności mięśni, która towarzyszy intensywnemu wysiłkowi fizycznemu. Tabletki z kofeiną wykorzystywane są przez sportowców również ze względu na swoje właściwości energetyzujące oraz wspomaganie zdolności wysiłkowych organizmu i polepszenie wytrzymałości. Stosowanie odżywek i suplementów z kofeiną pozwala na dłuższe trenowanie bez uczucia znużenia i zmęczenia, co przekłada się na szybszy wzrost formy oraz lepszą regenerację organizmu. Dzięki swoim właściwościom kofeina w tabletkach przyczynia się do polepszenia wyników osiąganych przez sportowców.

Czy zażywasz suplementy diety?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Kofeina w tabletkach na odchudzanie

Kofeina działa pobudzająco na procesy przemiany materii oraz stymuluje tkankę tłuszczową skutkując jej szybszym spalaniem. Substancja ta wspomaga również zwalczanie cellulitu. Odchudzające właściwości kofeiny wykorzystywane są w produkcji preparatów termogenicznych określanych mianem „spalaczy tłuszczu”. Tabletki z kofeiną przeznaczone do suplementacji diety pozwalają na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, a tym samym na rozwój beztłuszczowej masy ciała. Kofeina jest związkiem poddawanym licznym badaniom naukowych. Jedne z nich udowodniły, że kofeina w tabletkach i kapsułkach wykazuje silniejsze właściwości pobudzające metabolizm niż kofeina zawarta w kawie czy herbacie.

Kofeina w tabletkach – zalety jej stosowania dla kulturystów

Kulturystyka jest dyscypliną sportową polegającą na ukształtowaniu mocno umięśnionej sylwetki i maksymalnym zredukowania podskórnej tkanki tłuszczowej poprzez wykonywanie intensywnych ćwiczeń fizycznych z obciążeniem. Stosowanie kofeiny w tabletkach przez kulturystów przynosi wiele korzyści. Jedną z nich jest pobudzanie układu nerwowego, a jednocześnie zwiększanie motywacji do podejmowania systematycznych treningów. Przyjmowanie tabletek kofeinowych przyczynia się do lepszej efektywności ćwiczeń fizycznych. Istotną zaletą kofeiny z punktu widzenia kulturystów jest zwiększanie poziomu testosteronu – męskiego hormonu umożliwiającego rozbudowanie masy mięśniowej z zachowaniem niewielkiego udziału tkanki tłuszczowej w organizmie.

Czy powinno się pić kawę? Jeśli tak, to jaką? Zobacz na filmie:

Zobacz film: Jaką kawę powinniśmy pić? Źródło: 36,6

Tabletki z kofeiną dla poprawy zdolności poznawczych

Tabletki z kofeiną przeznaczone są również dla osób wykonujących pracę umysłową. Suplementy diety zawierające kofeinę przyczyniają się do polepszenia zdolności poznawczych, do których zalicza się: pamięć, koncentrację, uwagę oraz umiejętność logicznego myślenia. Wykazują właściwości zmniejszające uczucie senności i znużenia oraz zwiększają odporność psychiczną redukując negatywny wpływ stresu na organizm. Tego rodzaju preparaty często przedstawiane są w reklamach telewizyjnych, zwłaszcza w okresie studenckich sesji egzaminacyjnych.

Skutki uboczne stosowania tabletek z kofeiną

Kofeina jest substancją mogącą wywoływać uzależnienie. Nadużywanie tabletek z kofeiną czy jej nadmierne przyjmowanie w postaci kawy może prowadzić do tego, że organizm będzie domagał się ciągłego ich przyjmowania w coraz większych ilościach. Do skutków ubocznych nadmiernego i długotrwałego stosowania tabletek z kofeiną zalicza się: przewlekłe zmęczenie, apatię, rozdrażnienie, odczuwanie lęku i niepokoju oraz bóle i zawroty głowy. Kofeinę, podobnie jak inne używki o wysokim potencjale uzależniającym można przedawkować. Za bezpieczną, dobową dawkę kofeiny uznaje się wartość poniżej 300 miligramów. Objawami wskazującymi na przedawkowanie kofeiny są:

  • nadmierne pobudzenie,
  • trudności w koncentracji,
  • zaburzenia pamięci,
  • dolegliwości żołądkowe,
  • nudności i wymioty,
  • bezsenność,
  • odwodnienie organizmu,
  • spadek formy,
  • narastające zmęczenie.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
204
27
Polecamy
Kreatyna – efekty stosowania, dawkowanie oraz skutki uboczne
Kreatyna – efekty stosowania, dawkowanie oraz skutki uboczne Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Kofeina – jak wpływa na organizm?
Przedawkowanie i uzależnienie od kofeiny 
Kofeina – jak wpływa na organizm? Przedawkowanie i uzależnienie od kofeiny  TVN zdrowie
Zielona kawa – właściwości, parzenie, przeciwwskazania
Zielona kawa – właściwości, parzenie, przeciwwskazania TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce
Najzdrowsze miejsca do życia w Polsce Materiał sponsorowany
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Badanie CRP wykrywa stan zapalny w organizmie: norma CRP, interpretacja wyników
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?