Condylomata lata, czyli kłykciny płaskie, to zmiana skórna charakteryzująca się wykwitami brodawkowatymi w okolicach narządów płciowych. Najczęściej są objawem fazy wtórnej kiły, choroby wywołanej przez Treponema pallidum, czyli krętek blady. Kłykciny płaskie można stwierdzić u około 30% chorych z kiłą wtórną. Są to płaskie zmiany skórne o szerokiej podstawie, najczęściej występujące w wilgotnych okolicach narządów płciowych i krocza. Condylomata lata ma dużą tendencję do przenoszenia się na inne osoby ze względu na bardzo dużą kumulację krętków w obrębie zmian. Choroba ustępuje samoistnie bądź wchodzi w fazę trzeciorzędową.
Kiła jako przyczyna wystąpienia kłykcin płaskich
Kiła to choroba zakaźna przenoszona drogą płciową. Może objąć różne tkanki i narządy. Czynnikiem etiologicznym jest krętek blady, a do zarażenia dochodzi wyłącznie przez kontakt z chorym człowiekiem, w tym przez uszkodzenia skóry, błony śluzowe, kontakt z krwią, współżycie, a także przez łożysko. Do czynników ryzyka wystąpienia kiły, a tym samym pojawienia się kłykcin płaskich, predysponują:
- młody wiek,
- stan wolny,
- uzależnienia
- płeć męska,
- znacząca aktywność seksualna,
- posiadanie wielu partnerów seksualnych.
Kiłę dzieli się na wczesną i późną. Zmiany narządowe, które są nieodwracalne, pociągają za sobą szereg objawów i mogą pojawić się dopiero kilka lat po zakażeniu. W zależności od fazy choroby, rozpoznaje się określone symptomy. Kłykciny płaskie są charakterystyczne dla drugiego okresu.
Zobaczcie, jakie są pierwsza objawy kiły:
Kłykciny płaskie i inne zmiany skórne w kile
W drugim okresie choroby obserwuje się wystąpienie różnych zmian skórnych, najczęściej o charakterze osutki. Dominują plamy bądź grudki, bardzo obfite, symetrycznie lokalizujące się na ciele bez tendencji do grupowania się czy zlewania. Ustępują bez pozostawienia śladów. Należą do nich:
-
osutka plamista, która pojawia się już podczas wystąpienia wykwitu pierwotnego kiły, lokalizuje się na bocznych powierzchniach tułowia, przyśrodkowych powierzchniach kończyn górnych. Zazwyczaj nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości i pozostaje niezauważalna przez chorego;
-
osutka grudkowa, typowa dla nawrotowej kiły. Lokalizuje się w okolicy narządów płciowych i ma charakter kłykcin płaskich. Występuje też na powierzchni podeszwy stopy i na twarzy, szczególnie na granicy skóry gładkiej i owłosionej;
-
osutka krostkowa, charakteryzuje się twardymi, nacieczonymi zmianami skórnymi, które mogą pojawiać się w kile nawrotowej z pozostawieniem blizn.
Kłykciny płaskie – leczenie
Leczenie kłykcin płaskich należy rozpocząć od właściwego rozpoznania przyczyny choroby. W tym celu należy wykonać badania serologiczne z krwi. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest sprawdzenie odczynu VDRL (venereal diseases research laboratory test). Leczenie kiły wczesnej, czyli I i II okresu, polega na podaniu domięśniowo 2,4 mln j.m. penicyliny benzatynowej. Alternatywę stanowi penicylina prokainowa 600 tys j.m. co 24 godziny przez 14 dni.
Inne schematy leczenia w przypadku np. uczulenia na penicylinę obejmują doksycyklinę bądź azytromycynę.
Jakie choroby można złapać podczas ryzykownych kontaktów seksualnych? Zobaczcie na filmie: