Działanie klawiterapii opiera się na takich samych założeniach, jak refleksoterapia czy akupunktura, mówiących o tym, że oddziaływanie na specyficznie położone miejsca na ciele może poprawić funkcjonowanie wielu narządów.
Co to jest klawiterapia?
Klawiterapia to metoda leczenia polegająca na wzbudzaniu przewodnictwa nerwowego poprzez ucisk, który wywołuje specjalne narzędzie – klawik. Jest on wykonany ze stali nierdzewnej i wyglądem przypomina gwóźdź. Ostrość klawika jest na tyle duża, żeby wywołać impuls nerwowy, ale nie naruszyć struktury skóry.
Klawiterapia została stworzona przez polskiego psychologa, Ferdynanda Barbasiewicza, który doszedł do niej metodą prób i błędów, w oparciu o dostępną sobie wiedzę. Nie została przebadana naukowo i trudno ocenić jej efekty inaczej niż na podstawie przypadków poszczególnych osób i ich subiektywnych wrażeń.
Zobacz także: Akupresura dłoni, stóp i twarzy w leczeniu bólu i innych schorzeń
Jakie są głównie założenia klawiterapii?
U podstaw klawiterapii leżą założenia zbliżone do refleksoterapii i akupunktury. Według tradycyjnej medycyny chińskiej w organizmie człowieka znajdują się specyficzne punkty energetyczne, których pobudzenie wpływa na pracę poszczególnych organów. W przeciwieństwie jednak do tych metod, które stosowane są w krótkim przedziale czasowym (kilkanaście minut do godziny) raz na jakiś czas, klawiterapia zakłada bodźcowanie nawet przez parę godzin i kilka dni z rzędu, co nawet w świetle założeń refleksoterapii czy akupunktury wydaje się być zdecydowanie zbyt radykalnym rozwiązaniem.
Ferdynand Barbasiewicz twierdzi, że klawiterapia jest metodą holistyczną, oddziaływującą zarówno na sferę cielesną, jak i psychologiczną, co udało się osiągnąć dzięki połączeniu wiedzy z zakresu neurologii, fizjologii, psychologii i psychoterapii.
Jak wygląda zabieg klawiterapii?
Zabieg klawiterapii polega na wbijaniu klawików w określone punkty na ciele. Ucisk trwa przez kilka sekund i powtarzany jest kilkukrotnie – 1 do 10 razy, a po zniknięciu bólu jeszcze dwu- lub trzykrotnie. Im cięższa choroba, tym zabiegi powinny być dłuższe i częstsze.
Komu Ferdynand Barbasiewicz zaleca klawiterapię?
Klawiterapia ma leczyć większość chorób, które mogą dotknąć człowieka. Autor opracował mapę punktów dla 1100 dolegliwości i poleca swoją metodę zarówno na bóle głowy czy katar sienny, jak i w leczeniu ciężkich chorób neurodegeneracyjnych, jak choćby stwardnienie rozsiane.
Zobacz także: Co to jest krioterapia? Rodzaje i zastosowanie krioterapii w medycynie
Co przyciąga do klawiterapii?
Klawiterapia przyciąga wiele osób ze względu na fakt, że według Ferdynanda Barbasiewicza każda osoba, która się jej nauczy (dzięki jego kursom lub książkom), może się sama leczyć. Nie bez znaczenia jest też fakt, że twierdzi on, iż wiele chorób, w których nie może pomóc współczesna medycyna, zostanie całkowicie wyleczonych dzięki klawiterapii.
Badania potwierdzające skuteczność klawiterapii
Metoda klawiterapii jest autorską metodą Ferdynanda Barbasiewicza, który napisał podręczniki i szkoli kolejnych klawiterapeutów. Nie zyskała ona nigdy uznania polskiego środowiska medycznego, a za granicą nie jest znana. Nie ma żadnych podstaw medycznych do twierdzenia, że mogłaby ona być w jakikolwiek sposób lecznicza, trudno też powiedzieć, czy nie jest szkodliwa. Według relacji wielu osób nie jest przyjemna, a nawet jest bolesna.
Opinie o klawiterapii
Ze względu na brak jakichkolwiek doniesień naukowych o klawiterapii najbardziej wiarygodnym (choć wciąż za mało) źródłem informacji są opinie osób, które z niej skorzystały. Na forach internetowych można wprawdzie znaleźć wiele pozytywnych opinii o tej formie terapii i historie osób, które twierdzą, że zostały wyleczone z uporczywych dolegliwości lub groźnych chorób. Najwięcej pozytywnych wypowiedzi na temat klawiterapii pochodzi jednak od samego autora metody, jego rodziny oraz wyszkolonych przez niego klawiterapeutów.
Z drugiej strony można się też natknąć na wypowiedzi osób, które są bardzo rozczarowane zabiegami, nie tylko ze względu na brak jakichkolwiek efektów leczniczych, ale również bardzo nieprzyjemne odczucia. Według części osób korzystających z klawiterapii zabiegi te są bardzo bolesne i trudne do wytrzymania. Nawet osoby pozytywnie wypowiadające się o metodzie Barbasiewicza twierdzą, że jej powodzenie w dużej mierze zależy od samozaparcia i nastawienia osoby poddającej się zabiegowi. Choć nie można wykluczyć, że klawiterapia oddziałuje w jakiś sposób prozdrowotnie, jej sukces w polskim środowisku może być związany z dobrze znanymi mechanizmami psychologicznymi. Człowiek po uiszczeniu zapłaty oraz wystawieniu na trudną inicjację (którą w tym przypadku jest ból) będzie skłonny do utrzymywania za wszelką cenę, że podjął dobrą decyzję. Tak silne przekonanie psychiczne może doprowadzić do pozytywnych zmian w organizmie na zasadzie efektu placebo.
Bibliografia:
- http://www.rehabilitanci.fora.pl/nowoczesne-metody-fizjoterapeutyczne,9/klawiterapia-co-to-takiego,47.html
- http://www.instytutklawiterapii.com/
- http://www.zielarnia.pl/medycyna-naturalna/klawiterapia/