Kiedy świat obiegły pierwsze doniesienia o koronawirusie SARS-CoV-2 nikt nie przypuszczał, że wirus tak szybko i na taką skalę rozleje się po świecie. Niestety mimo wysiłków pandemii nadal nie udało się zatrzymać.
Kiedy skończy się pandemia?
Mimo że w niektórych krajach udało się zapanować nad groźnym koronawirusem, to zdaniem WHO nie można mówić o końcu pandemii. Zdaniem specjalistów ze Światowej Organizacji Zdrowia nawet się do niego nie zbliżamy i bardzo możliwe, że najgorsze jest jeszcze przed nami.
W ocenie WHO jedynym sposobem na powstrzymanie pandemii jest wynalezienie szczepionki. Przypuszcza się, że szczepionka powinna zostać opracowana na przestrzeni roku, a może nawet wcześniej.
Dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych Mike Ryan podkreśl, że trzeba wziąć pod uwagę także możliwość, że mimo wysiłków może się okazać, że szczepionka nie powstanie na czas lub po prostu będzie nieskuteczna.
Koronawirus w liczbach
Koronawirus SARS-CoV-2 to patogen, który wywołuje chorobę nazwaną przez lekarzy COVID-19. Schorzenie atakuje przede wszystkim układ oddechowy i wywołuje zapalenie płuc, które w skrajnych przypadkach prowadzi do niewydolności oddechowe. Zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2 bardzo przypomina grypę. Chorzy mają wysoką gorączkę, duszności, bóle mięśni i stawów, ogólne osłabienie oraz zaburzenia węchu i smaku.
Infekcję wywołaną koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono już u ponad 10 mln ludzi, z czego ponad 500 tysięcy osób zmarło. W Polsce COVID-19 potwierdzono u ponad 34 tysięcy osób, z czego ponad 1 400 osób zmarło.
Czy możliwe jest ponowne zakażenie koronawirusem? Dowiesz się tego z filmu: