Odpowiedź eksperta: Niepokojący jest każdy ból, który wystąpi nagle i jest bardzo mocny np. taki, który określilibyśmy jako najgorszy w życiu np. po wysiłku lub stosunku seksualnym, bo może świadczyć o krwotoku mózgowym. Również niepokojący jest ból głowy, który zwiększa się z wysiłkiem bądź wystąpił nagle i nie przechodzi pomimo leczenia. Każdy nagły i silny ból głowy wymaga konsultacji lekarskiej. Dopiero kolejne identyczne napady można uznać za niegroźne.
Na pytania odpowiada dr n. med. Łukasz Kmieciak, neurolog. Ukończył Akademię Medyczną w Łodzi. Specjalizuje się w leczeniu bólu przy zastosowaniu technik interwencyjnych pod kontrolą USG (blokady, kriolezja), farmakoterapii i akupunktury. W 2013 roku ukończył dwuletnie studia podyplomowe "Medycyna Bólu" na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
W czasie stypendium w Chinach w latach 2000-2001 i 2004-2005 ukończył studia podyplomowe z zakresu Akupunktury i Medycyny na Uniwersytecie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej w Tianjin i praktykował w Pekińskim Szpitalu Przyjaźni Chińsko-Japońskiej.
Kolejne pytania:
Ból głowy przy zapaleniu zatok: boli głównie czoło i okolice nosa. Jak szybko uśmierzyć ból?
Ból głowy po wysiłku - czy to niebezpieczny objaw
Częsty ból głowy na czubku - czy powinien niepokoić?
Zobacz też: Ból głowy a bóle migrenowe – rodzaje bólów głowy i jak sobie z nimi radzić?