Odpowiedź: Operacja zaćmy jest konieczna w przypadku, kiedy jej niewykonanie spowoduje nieodwracalne szkody dla oka – wtedy, kiedy jej stopień zaawansowania powoduje wydzielanie się toksycznych białek do wnętrza oka lub jej wielkość powoduje wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego. W pozostałych przypadkach decyzja o wykonaniu operacji zaćmy powinna być podjęta wspólnie przez lekarza i pacjenta i warunkowana charakterem zaćmy i potencjalnym wzrostem prawdopodobieństwa powikłań w przypadku odwlekania terminu oraz akceptacją przez pacjenta dyskomfortu związanego z obniżeniem ostrości wzroku, zjawiskami rozszczepień światła, jednoocznym podwójnym widzeniem.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Chcesz wiedzieć, jak wygląda operacja usunięcia zaćmy? Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Kolejne pytania:
Jakie są przyczyny zaćmy w młodym wieku?
Zaćma – choroba wrodzona, czy nabyta?
Zaćma – jak szybko postępuje. Jakie są etapy choroby?