Lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu szkolą innych lekarzy, jak leczyć ubytki w zastawkach serca. Do leczenia wykorzystują specjalną technikę - ubytki zamykają za pomocą specjalnych korków – okluderów – wprowadzanych do organizmu pacjenta przez żyłę lub tętnicę.
Dzięki temu chorzy, przeważnie ludzie starsi, są w dobrej kondycji po zabiegu i szybciej wracają do zdrowia niż po reoperacji. Do tego typu zabiegów wykorzystywane są nowoczesne metody obrazowania, m. in. trójwymiarowe USG nakładane na obraz rentgenowski.
Katowiccy lekarze szkolą m. in. kolegów z Grecji czy Słowacji. Oczywiście takie zabiegi przeprowadzane są i w innych ośrodkach poza granicami Polski. Jednak, jak mówi kardiolog dr hab. n. med. Grzegorz Smolka z Kliniki Kardiologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach, mieszczącej się w SPSK nr 7 SUM Górnośląskim Centrum Medycznym im. prof. L. Gieca:
Nam udało się jednak wypracować technikę przeprowadzania ich skutecznie i szybko, co budzi zainteresowanie lekarzy specjalizujących się w tej metodzie. Cieszymy się, że możemy się dzielić tą wiedzą, korzystamy też z doświadczeń naszych gości.
Polecamy: Jak rozpoznać wczesne objawy zawału serca?
Zastawki serca
Zastawki w sercu zapobiegają cofaniu się krwi do jam serca. Najczęściej występującą wadą jest niedomykalność zastawki lub jej zwężenie. Bywa, że obie wady występują jednocześnie. Niedomykalności zastawek skutkują zaburzeniami pracy serca i ciśnienia tętniczego, dusznościami, uczuciem zmęczenia, kołataniem serca, a nawet objawami wstrząsu kardiogennego.
Po co nam zastawki w sercu? Jak dokładnie działają? Dowiecie się tego z filmu:
W ludzkim sercu znajdują się 4 zastawki:
- zastawka mitralna (dwudzielna) – zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka; zbudowana z 2 płatków,
- zastawka trójdzielna – zapobiega cofaniu się krwi z prawej komory do prawego przedsionka; zbudowana z 2–4 płatków,
- zastawka aorty – zapobiega cofaniu się krwi z aorty do lewej komory; zbudowana z 3 płatków,
- zastawka pnia płucnego – zapobiega cofaniu się krwi z pnia płucnego do prawej komory; zbudowana z 3 płatków.
Więcej na temat zastawek serca dowiecie się z artykułu: Zastawki serca – budowa, wady, operacja wymiany i sztuczna zastawka
Problemy z sercem objawiające się zawrotami głowy, dusznościami czy uczuciem kołatania serca, jego "dziwnym" biciem wymagają zawsze konsultacji kardiologa. Kiedy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza? Zobaczcie: