Odpowiedź: Najczęściej jaskra postępuje powoli i niezauważalnie. Niemniej istnieją formy jaskry gwałtowne, które nieleczone mogą w krótkim czasie (kilka dni) doprowadzić do całkowitej i nieodwracalnej ślepoty. Gwałtowny rozwój jaskry jest z reguły połączony z silnym bólem, który skłania pacjenta do pilnej konsultacji okulistycznej, pozwala postawić rozpoznanie i wdrożyć leczenie. Powolny postęp jaskry jest niezauważalny dla pacjenta, dlatego tak ważne są systematyczne badania okulistyczne.
Na pytanie odpowiedział: prof. dr n. med. Jerzy Szaflik, jeden z największych polskich autorytetów okulistycznych. Jako mikrochirurg wykonał ponad 20 tys. operacji, z powodzeniem stosując nowatorskie techniki operacyjne w przeszczepach rogówki, usuwaniu zaćmy czy leczeniu jaskry i innych schorzeń gałki ocznej. Jest pionierem zabiegów laserowej korekcji wad wzroku w Polsce i inicjatorem Banku Tkanek Oka. Jako jeden z pierwszych polskich chirurgów wprowadził nowoczesną metodę chirurgicznego usuwania zaćmy – fakoemulsyfikację, a w ostatnim czasie również usuwanie zaćmy przy użyciu lasera femtosekundowego.
Od 25 lat związany jest z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, pozostaje współczesnym twórcą warszawskiej szkoły okulistycznej i wychowawcą kilku pokoleń okulistów. Obecnie prowadzi Centrum Mikrochirurgi Oka "Laser".
Kolejne pytania: