Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jakie objawy daje ból nerek w ciąży? Czy można go leczyć domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Jakie objawy daje ból nerek w ciąży? Czy można go leczyć domowymi sposobami?

Kobieta w ciąży trzyma się za biodro

Fot: Syda Productions / fotolia.com

Ból nerek w ciąży jest częstą dolegliwością, na którą skarżą się przyszłe matki. Wynika to przede wszystkim z anatomicznej bliskości układu rozrodczego i układu moczowego. Dlatego też, w związku ze zmianami zachodzącymi także w układzie moczowym, sprzyja to rozwojowi chorób, m.in. kamicy nerkowej, niewydolności nerek i zakażenia dróg moczowych.

Wiele chorób nerek przebiega bezobjawowo i dopiero w zaawansowanym stanie występują symptomy. Dlatego też kobiety w ciąży nie powinny bagatelizować żadnego bólu nerek. Każdą tego typu dolegliwość należy skonsultować ze specjalistą.

Ból nerek w ciąży – czemu się pojawia?

Ciąża to czas, w którym dochodzi do wielu zmian w organizmie kobiety. Ból nerek może być związany ze zmianami adaptacyjnymi w ich obrębie. W ciąży powiększają się one aż o 1 cm. Do tego przepływ krwi zwiększa się nawet o 80%. Ucisk powiększonej macicy, a także hormony wpływają na napięcie dróg moczowych, które zmniejsza się. W konsekwencji zwiększa się ryzyko zakażenia układu moczowego, gdyż moczowody, miedniczki i kielichy są powiększone. Ból w okolicy nerek w ciąży to objaw, który występuje nawet u 80% ciężarnych do II trymestru ciąży. Aby sprawdzić, jakie są przyczyny tej dolegliwości, wykonuje się szereg bezpiecznych dla ciężarnej badań. Należą do nich m.in. badanie moczu, USG układu moczowego oraz poziom kreatyniny w surowicy krwi.

Zobacz film: Jak dbać o nerki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak wygląda ból nerek w ciąży? Objawy

Ciężarne najczęściej wskazują na ból w okolicy lędźwiowej. Ból nerek w ciąży pojawia się na dole pleców i dotyczy okolicy lędźwiowo-krzyżowej. Najczęściej występuje podczas odmiedniczkowego zapalenia nerek, czyli najczęstszego schorzenia dotyczącego ciężarnych. Oprócz bólu mogą pojawić się także objawy towarzyszące, takie jak: pieczenie i szczypanie podczas oddawania moczu, częste parcie na mocz i ból w dole brzucha, jeśli zapalenie dotyczy też pęcherza moczowego. Ważne jest, aby zawsze przy podejrzeniu zapalenia dróg moczowych zgłosić się do specjalisty, gdyż zapalenie pęcherza moczowego może drogą wstępującą przeistoczyć się w ostre odmiedniczkowe zapalenie nerek. 

Ból nerek i powyższe objawy są wzmocnione kolejnymi symptomami – wymiotami i wysoką gorączką. Inne symptomy występują np. podczas kolki nerkowej w ciąży. U kobiety pojawiają się: ból w okolicy nerki (najczęściej tylko jednej) promieniujący do pachwin, ból podczas oddawania moczu, zaburzenia w oddawaniu moczu (możliwe całkowite zatrzymanie) oraz parcie na pęcherz. Warto jednak podkreślić, że w większości przypadków nerki nie bolą. Odmiedniczkowe zapalenie nerek i kolka nerkowa to dwa główne stany wywołujące ból.

Kamica nerkowa w ciąży

Ciąża to czas, który sprzyja także powstawaniu kamieni moczowych, gdyż właśnie wtedy kobieta wydala wraz z moczem więcej wapnia. Złogi tworzą się w wyniku zmniejszonego tempa przepływu moczu. Kamica nerkowa charakteryzuje się także kolką nerkową, krwiomoczem, wymiotami, bólem podczas oddawaniu moczu, ogólnym osłabieniem i podwyższoną temperaturą. Jako że nieleczona prowadzi do powikłań, stosuje się leczenie zachowawcze bądź, gdy jest nieskuteczne, leczenie inwazyjne (cystoskopia, cewnikowanie).

Choroby nerek – bezobjawowy bakteriomocz

Podczas chorób nerek ból nie zawsze występuje. Przykładem tego jest bezobjawowy bakteriomocz, który, mimo że nie daje ciężarnej żadnych symptomów, stanowi dla niej zagrożenie. Najczęściej rozpoznawany jest przypadkowo podczas ogólnego badania moczu. Może być również stwierdzony przy okazji posiewu moczu. Po rozpoznaniu konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii przeciwbakteryjnej, gdyż ten nieleczony stan może skutkować powikłaniami w postaci odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Ból nerek w ciąży – czy istnieją domowe sposoby leczenia?

Ból nerek w ciąży jest poważnym objawem, którego domowe sposoby leczenia nie zlikwidują. Jeśli występują dolegliwości wskazujące na choroby nerek, konieczna jest konsultacja specjalistyczna. Warto podkreślić, że bardzo często ból pojawia się już w zaawansowanym stanie chorobowym, dlatego aby nie narazić się na groźne dla matki i dziecka powikłania, konieczna jest interwencja medyczna.

Leczenie specjalistyczne bólu nerek w ciąży

Jeśli kobieta w ciąży odczuwa dolegliwości związane z układem moczowym, w tym np. ból nerek, powinna zgłosić się do lekarza. Specjalistyczne leczenie jest w stanie zmniejszyć dolegliwości, a także uporać się z ich przyczyną. Aby lekarz mógł zdiagnozować ciężarną, konieczne jest dokonanie wywiadu, a także zlecenie badań diagnostycznych (badanie moczu, USG itp.). Specjalistyczne leczenie jest dopasowane do przyczyny dolegliwości. Ponadto równolegle z poszukiwaniem źródła bólu, warto zadbać o właściwą dietę ciężarnej, m.in. odpowiednie nawodnienie. 

Czasami szybko mijający ból nerek związany jest z nieodpowiednim ułożeniem dziecka w łonie matki. Niejednokrotnie ćwiczenia polegające na siedzeniu na poduszkach oraz ruszaniu przez chwilę biodrami pomagają w zmianie pozycji dziecka i tym samym przynoszą ulgę matce.

Zobacz film: Jak przebiega dializa nerek? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
13
11
Polecamy
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność?
Erytrocyty w moczu w ciąży – o czym świadczy ich obecność? Dzień Dobry TVN
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają?
Zagrożenia, leczenie
Bakterie w moczu w ciąży - co oznaczają? Zagrożenia, leczenie Dzień Dobry TVN
Ból nerek:
podstawowy symptom kamicy nerkowej, zapalenia nerek, wodonercza, torbieli nerek i guzów nerek 
Ból nerek: podstawowy symptom kamicy nerkowej, zapalenia nerek, wodonercza, torbieli nerek i guzów nerek  TVN zdrowie
Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję
Zapalenie i ból pęcherza w ciąży – objawy, leczenie, domowe sposoby na infekcję TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Jakie są objawy grypy? Grypa a przeziębienie – zasadnicze różnice
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Glejak– jak wygląda leczenie tego nowotworu?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Czym są modzele na stopie? Jak można je leczyć domowymi sposobami?
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Co to jest woda strukturalna? Czy istnieją naukowe wyjaśnienia tego zjawiska? Mit wody strukturalnej
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Ból receptorowy i neuropatyczny – rodzaje bólu i skala oceny bólu
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii