Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak wykonać oczyszczanie zatok? Domowe sposoby
menu
Polub nas na Facebooku

Jak wykonać oczyszczanie zatok? Domowe sposoby

zatoki

Fot. LittleBee80 / Getty Images

Oczyszczanie zatok jest zabiegiem pozwalającym na złagodzenie bólu zlokalizowanego w zatokach przynosowych. Oczyszczanie zatok domowymi sposobami skupia się głównie na stosowaniu okładów, inhalacji w formie tzw. parówek oraz nawilżaniu jamy nosowej.

Oczyszczanie zatok powoduje zmniejszenie gęstej wydzieliny zalegającej w drogach nosowych, zmniejsza uczucie zatkanego nosa, a także ból głowy podczas pochylania. Ból ten jest typowym objawem dolegliwości związanych z zatokami.

Zatoki – ból i oczyszczanie zatok

Jak informują lekarze, zatoki przynosowe, nazywane również zatokami obocznymi, są wypełnionymi przez powietrze przestrzeniami, połączonymi z jamą nosową. Można wyróżnić kilka zatok przynosowych w zależności od lokalizacji:

Zatoki odgrywają wiele istotnych ról niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jedną z nich jest funkcja oddechowa – w zatokach przynosowych następuje nawilżenie oraz ogrzanie wdychanego powietrza, zachodzi również proces wyrównywania różnicy ciśnień w czasie oddychania. Zatoki przynosowe pełnią ponadto funkcję mechaniczną w postaci ochrony mózgoczaszki, funkcję węchową, a także funkcję termiczną (ogrzewają oczodoły oraz podstawę czaszki). Zatoki odgrywają rolę rezonatora, a także chronią ucho wewnętrzne.

Ze względu na newralgiczne położenie zatoki są narażone na wiele chorobowych czynników zewnętrznych, które mogą stanowić powód do oczyszczania zatok. Oczyszczanie zatok może przynieść upragnioną ulgę osobom zmagającym się z problemem zatokowego bólu głowy. Na dolegliwości związane z zatokami każdego roku może cierpieć od 6 do 15% ludzi – tak wynika z danych Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego. Niewątpliwy wpływ na tak duży odsetek zachorowań oraz zaburzeń prawidłowego funkcjonowania zatok ma postępująca alergizacja środowiska.

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Wskazania do oczyszczania zatok

Oczyszczanie zatok przynosowych można wykonywać na wiele sposobów. Wybór odpowiedniej metody zależy od rodzaju dolegliwości zlokalizowanych w zatokach. W przebiegu infekcji i zapalenia zatok należy udać się do lekarza, który wybierze optymalną formę leczenia. W takich sytuacjach dodatkową formą terapii będzie oczyszczanie zatok za pomocą inhalatorów, nebulizatorów, a także tradycyjnych domowych parówek. Oczyszczanie zatok jest zalecane również w zwalczaniu epizodycznych dolegliwości związanych z zatokami.

Oczyszczanie zatok szczególnie polecane jest osobom ze skłonnością do częstego zapadania na infekcje. Warto zdecydować się na oczyszczanie w zapaleniu błony śluzowej nosa (nieżytu nosa), charakterystycznego w przebiegu infekcji lub alergii. Oczyszczanie zatok jest zalecane po zabiegach chirurgicznych przeprowadzonych na nosie lub zatokach. Przed tego typu operacjami dokonuje się płukania, które warto powtórzyć po ich zakończeniu. Oczyszczenie zatok pozwala utrzymać właściwą higienę dróg oddechowych, dlatego powinno wykonywać się je po różnego rodzaju kontaktach z pyłem unoszącym się w powietrzu o wysokim stężeniu.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Oczyszczanie zatok – sprawdzone metody

Jednym z najlepszych domowych i nieinwazyjnych sposobów na oczyszczanie zatok jest nawilżanie powietrza w domu. Zwiększenie wilgotności powietrza można uzyskać poprzez zakup i zastosowanie specjalnych nawilżaczy powietrza, które są dostępne w aptekach, sklepach medycznych i gospodarczych. O wiele tańszym rozwiązaniem może być rozwieszenie wilgotnych tkanin w pomieszczeniach, w których przebywa się najdłużej. Dobrym rozwiązaniem jest rozwieszenie namoczonego ręcznika na kaloryferze w sypialni lub pokoju dziennym. Zwiększenie wilgotności powietrza zwiększa komfort osoby cierpiącej na bóle zatok, przyczynia się do ich oczyszczenia. Korzystne działanie może przynieść stosowanie ciepłych okładów na okolicę nosa oraz zatok.

Kolejną skuteczną metodą oczyszczania zatok może być ich płukanie, nazywane także irygacją. Istnieją specjalne zestawy do oczyszczania zatok, w skład których wchodzą m.in. specjalna butelka przeznaczona do płukania nosa oraz zatok, saszetki zawierające chlorek sodu w celu sporządzenia wodnego roztworu. Płukanie zatok można wykonać za pomocą tzw. gruszki do nosa, aspiratorów do nosa lub małej butelki po wodzie mineralnej (zawierającej tzw. dzióbek).

Zatoki powinno oczyszczać się za pomocą wodnego roztworu soli fizjologicznej. Można zakupić go w saszetkach lub wykonać samemu. W tym celu należy dodać niewielką ilość soli kuchennej (mniej więcej 0,5 łyżeczki) do ok. 0,5 l ciepłej i przegotowanej wody (temperatura w trakcie dodawania soli powinna być zbliżona do temperatury ciała człowieka). Płukanie zatok to doskonała metoda oczyszczania z zalegającej w nich wydzieliny. Zapewnia odpowiednie nawilżenie, co wpływa na poprawę komfortu oddychania i zmniejsza podrażnienia. Zamiast soli kuchennej można użyć soli fizjologicznej lub morskiej. 

Zobacz film: Przyczyny powstawania kataru. Źródło: DeFacto TTV


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
21
13
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?