Specjaliści podkreślają, że osoby przewlekle chore, w tym na nowotwory, znajdują się w grupie ryzyka. Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zakażenia pacjenci powinni nie tylko przestrzegać podstawowych zasad higieny, ale przede wszystkim w ogóle nie wychodzić z domu. Problem pojawia się w sytuacji, gdy chory musi udać się do szpitala na leczenie, które ratuje mu życie.
Nie tylko koronawirus
W Polsce każdego dnia umiera ok. 1000 osób. Przyczyną tych zgonów nie jest jednak koronawawirus, a choroby układu krążenia lub nowotwory. Pacjenci z tej ostatniej grupy znajdują się obecnie w trudnej sytuacji. Spora część placówek wstrzymała odwiedziny i ograniczyła liczbę przyjmowanych pacjentów.
Osoby, które mają zaplanowaną wizytę muszą skontaktować się ze szpitalem i dowiedzieć się czy wizyta jest aktualna, czy też została przełożona.
Coraz więcej placówek wprowadziło telekonsultacje, dzięki czemu spora część wizyt odbywa się wirtualnie. Jeśli chory musi pojawić się w placówce, powinien przestrzegać wszystkich środków bezpieczeństwa, które wprowadził szpital. Polskie Towarzystwo Onkologiczne apeluje do pacjentów, którzy muszą stawić się w placówce, aby trzymali się wyznaczonych godzin wizyty i - jeśli to możliwe - przychodzili do szpitala bez osób towarzyszących. Wyjątkiem są jedynie ci pacjenci, którzy potrzebują wsparcia opiekuna (musi być on zdrowy).
Zobacz film i dowiedz się na czym polega praca onkologa:
Leczenie onkologiczne. Gdzie szukać pomocy w czasie pandemii?
Mimo że pandemia zmieniła działanie służby zdrowia, to pacjenci pierwszorazowi na wizytę u onkologa czekają tyle samo, czyli ok.2-3 tygodni. W niektórych przypadkach wizyta może przesunąć się o kilka dni. Przesunięcia są zazwyczaj spowodowane ograniczoną liczbą personelu, który danego dnia pracuje.
Sytuacja wygląda inaczej w małych ośrodkach. Tam faktycznie chorzy mają spore kłopoty z dostaniem się do specjalisty. Zatem, co zrobić? Najlepiej zgłosić się do dużych placówek, które specjalizują się tylko i wyłącznie w leczeniu nowotworów. W tych szpitalach zabiegi wykonywane są planowo, przekładane są jedyne badania, których nie trzeba wykonywać natychmiast i chory może poczekać.
Skontaktowanie się z dużą placówką to najlepszy i najskuteczniejszy sposób, aby mieć stały kontakt z lekarzem i kontynuować terapię.
Leczenie onkologiczne w czasie pandemii
Forma i sposób leczenia zależą przede wszystkim od stanu pacjenta i rodzaju nowotworu, z którym walczy. Aby ograniczyć przemieszczanie się chorych z tej grupy, tam gdzie jest to możliwe, pacjentom onkologicznym wydaje się leki do domu. W obecnej sytuacji farmaceutyki za chorego może odebrać ktoś z rodziny.
Aktualne informacje dla pacjentów onkologicznych oraz najnowsze zalecenia można znaleźć na stronach internetowych szpitali i ośrodków onkologicznych:
Województwo kujawsko-pomorskie