Na kondycję naszych włosów ogromny wpływ mają geny. To one decydują m. in. o tym, czy będziemy mieć włosy proste, puszące czy kręcone. Także od nich zależy to, czy dotknie nas problem łysienia. Jednak na kondycję włosów ogromny wpływ mają inne czynniki, np. przebyte choroby, ciąża, zmiany hormonalne.
Więcej: Łysienie – przyczyny i leczenie. Łysienie bliznowaciejące, plackowate i inne odmiany
Eksperci są przekonani, że to właśnie od genów zależy, czy nasze włosy będą podatne na różnego rodzaju warunki atmosferyczne. O czym jeszcze decydują geny, a na co nie mają wpływu? Dowiecie się tego z programu 36,6 °C:
Gość programu 36,6 °C, trycholog Magdalena Szymczak, zauważa, że to właśnie smog ma najbardziej niekorzystny wpływ na nasze włosy. Jak zatem sobie pomóc, skoro w sezonie jesienno-zimowym problem smogu dotyka większości polskich miast?
Włosy chłoną smog, ale nie jest to jeszcze niebezpieczne. Niebezpieczne jest to, że skóra głowy chłonie te wszystkie substancje, w tym metale ciężkie. Włos sam w sobie jest martwy i nie ma możliwości przetransportowania tego, co na nim osiądzie.
Aby zabezpieczyć się przed smogiem powinno się chodzić w czapce oraz myć i oczyszczacz skórę głowy. Więcej o smogu i jego negatywnym wpływie dowiecie się z filmu:
Badanie pierwiastkowe włosa
Badanie pierwiastkowe wykonuje się w laboratorium z próbki włosów. Muszą być one naturalne i o długości minimum 3 cm. Badanie takie sprawdza poziom pierwiastków we włosie, jednak eksperci zalecają, aby otrzymanie wyniki skontrolować jeszcze u lekarza pierwszego kontaktu i wykonać badania krwi.
Czy warto robić takie badania? Co może nam ono powiedzieć o naszym stanie zdrowia? Odpowiedź na filmie: