Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak skutecznie leczyć astmę ciężką?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak skutecznie leczyć astmę ciężką?

Kobieta chora na astmę - ma przy sobie i korzysta z inhalatora.

Fot. Terry Vine / Getty Images

Astma jest chorobą bardzo różnorodną, która może mieć różny przebieg i objawy. W Polsce problem astmy dotyczy od 5 do 10 proc. społeczeństwa, przy czym 70 proc. chorych nie jest prawidłowo diagnozowana i leczona!

Astma objawia się dusznością, świszczącym oddechem, kaszlem oraz odczuciem ucisku w klatce piersiowej. Na całym świecie takie objawy ma aż 235 milionów ludzi na całym świecie. U 3,7 proc. chorych rozpoznaje się postać ciężką choroby, która pomimo intensywnego leczenia nie pozwala uzyskać kontroli choroby, co w znacznym stopniu wpływa na jakość życia pacjenta i jego produktywność. Średnia liczba zgonów z powodu astmy w Polsce wynosi około 500 rocznie.

Zobacz także: Astma oskrzelowa - choroba cywilizacyjna. Czy można ją wyleczyć? Przyczyny i objawy astmy

Astma ciężka - leczenie

Od listopada 2017 roku funkcjonuje w Polsce program leczenia dla pacjentów chorych na astmę ciężką o nazwie "Leczenie ciężkiej astmy alergicznej IgE-zależnej oraz ciężkiej astmy eozynofilowej". Według międzynarodowych standardów przy leczeniu astmy ciężkiej powinno się stosować leki biologiczne. Do tej pory w Polsce pierwszym wyborem przy nieskutecznym leczeniu wziewnym były glikokortykosteroidy systemowe. W Polsce znajdziemy 50 ośrodków leczenia astmy ciężkiej.

Zaletą programów lekowych jest możliwość zastosowania u pacjentów innowacyjnych, kosztownych terapii, które nie są finansowane w ramach innych świadczeń gwarantowanych. Dostępne są one w wybranych ośrodkach, w których pacjenci prowadzeni są przez lekarzy specjalistów doświadczonych w terapii biologicznej. W opisie programu lekowego znajdują się kryteria kwalifikacji pacjenta do leczenia i kryteria wyłączenia z programu. Dokładnie określają one profil chorego, u którego można zastosować leczenie biologiczne – wyjaśnia dr n.med. Aleksandra Kucharczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Immunologii Klinicznej w Warszawie.

Niestety w Polsce wciąż zbyt mało osób chorych na astmę ciężką jest objętych właściwym leczeniem.

Dane pochodzące z innych krajów pokazują, że liczba zdiagnozowanych u nas chorych jest zdecydowanie zbyt mała. Nadal istnieje bardzo duża grupa pacjentów, którzy z różnych powodów, nie mieli dotąd szansy na leczenie. Jeśli przyjąć, że 3,7% tych chorych ma astmę ciężką, a do leczenia biologicznego kwalifikowałaby się połowa, to liczba poddawanych terapii powinna się zbliżać do 7 000. Tymczasem w Polsce jest ona znacznie niższa – najniższa wśród wszystkich krajów w Europie. Stanowi to istotny problem, który wymaga rozwiązania systemowego i należy podjąć wszelkie możliwe wysiłki, żeby to zmienić - mówi dr n.med. Aleksandra Kucharczyk.

Niska świadomość choroby

Wielu chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie. Bywa także, że są źle zdiagnozowani i niewłaściwie leczeni. Pamiętajcie, że astma może pojawić się z czasem. Czynniki wyzwalające dychawicę oskrzelową:

  • palenie tytoniu i dym papierosowy,
  • infekcje, np. przeziębienie, grypa lub zapalenie płuc,
  • alergeny takie jak żywność, pyłki, pleśń, roztocza kurzu,
  • zanieczyszczenie powietrza i środki drażniące, np. farby, toksyczne opary,
  • pogoda, szczególnie gwałtowne i znaczne zmiany temperatury,
  • stres emocjonalny i lęki.

Większość dzieci ma objawy astmy jeszcze przed 5. rokiem życia. Mogą one być różne: od nagłego kaszlu, który utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni, aż do nagłych i krótkich oddechów. 

Więcej o astmie dowiecie się z filmu:

Zobacz film: Astma, czyli co? Źródło 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
2
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?