Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pozbyć się wszy? Domowe sposoby zapobiegania pasożytom skóry
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pozbyć się wszy? Domowe sposoby zapobiegania pasożytom skóry

NAN

Fot: goodluz / fotolia.com

Wszy mogą pojawić się na każdej głowie, niezależnie od higieny. Nie ma znaczenia również długość włosów. Pasożyty żyją na skórze głowy i żywią się krwią. Najczęściej atakują dzieci w wieku od 3 do 12 lat – w przedszkolach, szkołach lub na koloniach.

Ponieważ wszawica rozprzestrzenia się bardzo szybko, należy równie szybko rozpocząć proces pozbywania się pasożytów, który musi objąć całą rodzinę lub grupę osób, które ze sobą przebywają.

Skąd się biorą wszy?

Wesz ludzka, jak sugeruje nazwa, występuje wyłącznie u ludzi i przenosi się przez bezpośredni kontakt włosa z włosem. Pasożyt występuje we wszystkich miejscach na ziemi, niezależnie od klimatu i temperatury. Wszy atakują głowy wszystkich osób, a zwłaszcza dzieci, chociaż badania wskazują, że zapach potu niektórych odstrasza pasożyty. Jeśli wszawica zostanie stwierdzona u jednej osoby, konieczne jest sprawdzenie głów pozostałych członków rodziny. Pierwszymi objawami, które powinny zaniepokoić rodziców, są drapanie się po głowie i po karku przez dziecko. Wbrew powszechnie panującej opinii pasożytów nie można się pozbyć tylko przez obcięcie włosów (chociaż to niewątpliwie ułatwi walkę z nimi). Należy także zastosować odpowiedni preparat.

Aby skutecznie zapobiegać rozprzestrzeniającej się wszawicy, wskazane jest:

  • systematyczne sprawdzanie włosów dziecka,
  • nauczenie dziecka, że nie powinno zakładać cudzych czapek, spinek czy gumek,
  • upinanie długich włosów.

Wszawica jest groźną chorobą zakaźną, ponieważ pasożyty przenoszą bakterie i zarazki.

Wszy i gnidy

Gnidami określa się jaja pasożyta, które ten składa na włosach. Walcząc z wszawicą należy zniszczyć nie tylko pasożyty, ale również ich jaja. Najczęściej przyklejone do nasady włosa gnidy da się zauważyć znacznie szybciej niż dorosłe osobniki, które wybierają miejsca przy samej skórze głowy. Gnidy mają owalny kształt i białą lub biało-żółtą barwę. Charakterystyczny jest dźwięk wydawany przy ich zgniataniu. Samice wszy potrafią przez dobę złożyć nawet kilkaset jaj.

Ponieważ wesz może przeżyć bez żywiciela aż dwie doby, a gnidy do dwóch tygodni, należy dokładnie sprzątnąć mieszkanie po kuracji odwszawiającej. Wszystkie przedmioty, które miały kontakt z zakażonym włosem należy wyrzucić bądź prać w temperaturze 60 stopni. Pozostałe spakować w foliowe worki na okres około dwóch tygodni, ponieważ pasożyt pozbawiony tlenu ginie.

Preparat na wszy – jak skutecznie pozbyć się wszy i gnid?

Wszawica jest prosta w leczeniu, a preparaty mają wysoką skuteczność w pozbywaniu się pasożytów. W pierwszej kolejności stosuje się specjalny szampon. Należy postępować zgodnie z wytycznymi zawartymi w ulotce. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów umożliwiających skuteczną eliminację wszy. Jednym z częściej polecanych przez dermatologów jest płyn Pedicul Hermal. Większość środków zawiera substancje silikonowe, które odcinają wszom dopływ powietrza. Aby wzmocnić ich działanie, po nałożeniu płyn należy wmasować w skórę i włosy, a głowę owinąć folią. Następnie trzeba użyć specjalnego grzebienia, który jest zazwyczaj dołączony do szamponu. Wyczesuje się nim pasożyty i ich jaja (gnidy) na rozłożoną wcześniej gazetę. Dopiero po zakończeniu tej czynności głowę należy myć zwykłym szamponem. Skuteczność zabiegu można ocenić dopiero po upływie 12 godzin, ale profilaktycznie należy go powtórzyć po tygodniu, aby upewnić się, że pasożyt został wyeliminowany.

Jedna osoba jest w stanie zarazić wszystkich domowników, ale nie poleca się stosowania szamponów, jeżeli nie widać pasożytów. Warto regularnie kontrolować skórę głowy i włosy. Preparaty dostępne na rynku charakteryzują się dużą skutecznością, ale zdarzają się sytuacje, w których, mimo zastosowania i powtórzenia zabiegu, wszy nadal dokuczają. Wówczas niezbędna jest wizyta u dermatologa, który przepisze inny lek.

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn

Wszy głowowe, łonowe i odzieżowe

Wszy głowowe nie są jedynymi pasożytami atakującymi ciało ludzkie. Mogą je zaatakować również wszy łonowe, które wybierają okolice narządów płciowych. Są mniejsze niż pasożyt głowy, ale również żywią się krwią i powodują swędzenie. Występują na włosach łonowych i przenoszą się na kolejnego żywiciela najczęściej w trakcie kontaktów seksualnych. Bardzo rzadko, ale zdarza się, że występują w rzęsach, zaroście twarzy lub pod pachami. Do ich zwalczania używa się preparatów o działaniu miejscowym.

Trzecim rodzajem pasożyta są wszy odzieżowe, które żywią się ludzką krwią, ale człowieka traktują jako żywiciela, a bytują wyłącznie na odzieży. Powodują podrażnienia skóry głównie w miejscach, które mają ciągły kontakt z odzieżą: na ramionach, szyi, klatce piersiowej i pośladkach. W celu zwalczania pasożyta niezbędne jest pozbawienie go żywiciela, czyli kontaktu ze skórą człowieka. Zainfekowane ubrania należy wyrzucić lub wyprać w wysokiej temperaturze z użyciem detergentów.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
202
39
Polecamy
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć? TVN zdrowie
Skąd się biorą wszy u dzieci?
Domowe sposoby na pasożyty głowy
Skąd się biorą wszy u dzieci? Domowe sposoby na pasożyty głowy TVN zdrowie
Wszy u dzieci i dorosłych - fakty i mity.
Jak skutecznie zwalczyć wszawicę?
Wszy u dzieci i dorosłych - fakty i mity. Jak skutecznie zwalczyć wszawicę? Dzień Dobry TVN
Olej z czarnuszki na włosy – cudowna odżywka dla pięknych, zdrowych i silnych włosów
Olej z czarnuszki na włosy – cudowna odżywka dla pięknych, zdrowych i silnych włosów Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Przerost gruczołu krokowego – jak go rozpoznać?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?