Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak pomóc dziecku przetrwać pierwsze dni w przedszkolu?

dziecko

Fot. romrodinka / Getty Images

Pierwsze dni w przedszkolu są ciężkie dla dziecka – podobnie jak dla nas pierwsze dni w pracy, na studiach, w nowym miejscu. Stres jest zupełnie naturalny, ale należy nad nim panować. Jak pomóc dziecku w pierwszych dniach w nowym miejscu?

Dzieci, które chodziły wcześniej do żłobka lepiej podejdą do zmiany – będą wiedziały, że muszą zostać w placówce i na nic zdadzą się ich płacz i prośby. Oczywiście nowe miejsce, inne dzieci, inne opiekunki będą wywoływać w malcu stres. Początek adaptacji w każdej placówce wygląda tak samo. Rodzic zostawia dziecko na pewien czas, ustalony przez placówkę, ale nie jest to od razu pełne 8 godzin. Zwykle adaptacja rozpoczyna się stopniowo, od 2-3 godzin dziennie. Ważne, aby dziecko zabrać ze żłobka wcześniej, gdyż będzie ono bardzo zmęczone emocjami. Dobrze, żeby drzemkę odbyło w domu, gdzie najlepiej się wyśpi i wyciszy.

Dziecko, które rozpoczęło przygodę z przedszkolem ma prawo być niespokojne, bardziej marudne, senne lub wręcz przeciwnie – pobudzone. Najczęściej stres objawia się:

 • nocnymi pobudkami,
 • moczeniem się,
 • apatią,
 • brakiem apetytu,
 • płaczliwością, nerwowością,
 • niechęcią do pozostania samemu nawet we własnym pokoju,
 • potrzebą skupienia na sobie uwagi rodziców.

Jak rozwija się dziecko? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie!

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

  Każde dziecko będzie reagować inaczej, to do rodzica należy obserwacja zachowań malucha i wyciągnięcie odpowiednich wniosków. Zestresowanemu dziecku należy pomóc się wyciszyć. Bardzo pomoże poświęcanie uwagi tylko jemu – po powrocie z przedszkola należy poświęcić dziecku maksimum uwagi. Wysłuchać tego, co ma do powiedzenia, opowiedzieć o swoim dniu, pomóc dziecku rozładować emocje np. poprzez ulubioną zabawę lub tulenie/noszenie na rękach. Niektóre dzieci uspokajają się na huśtawce – nawet 3-latkom bujanie może pomóc wyciszyć się.

  Polecamy: 5 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku i przedszkolu

  Poza oczywistością, jaką jest zajmowanie się maluchem po rozłące, należy dziecko odpowiednio przygotować na pójście do żłobka. Przede wszystkim nie można kłamać, ani tworzyć sztucznego napięcia wokół pierwszego dnia w placówce. Wtedy dla dziecka sama atmosfera będzie przerażająca. Ze spokojem należy mówić o przedszkolu i o pierwszym dniu w nim. Nie ma potrzeby celebrować tego dnia, zwłaszcza, że prawdopodobnie to kolejne będą gorsze, zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Dziecku należy spokojnie powiedzieć co je czeka – np. kilka godzin w przedszkolu z opiekunkami i dziećmi, ale i placem zabaw oraz dużą ilością nowych zabawek! Wszelkie próby odwrócenia uwagi dziecka od tego, że zostanie samo powinny zostać podjęte!

  Być może lepiej, żeby dziecko właśnie w pierwszych dniach zaprowadzał do przedszkola ktoś inny – np. babcia. Wtedy będzie to dla dziecka dodatkowa atrakcja, a mama, z którą maluch jest najsilniej związany, pozostanie w domu. Może to dziecku ułatwić adaptację, ale wcale nie musi. Schemat pozostawiania dziecka w przedszkolu jest taki sam – rodzic wchodzi z dzieckiem do szatni, pomaga mu się przebrać, następnie przed odprowadzeniem na salę ma chwilę na pożegnanie. Wtedy należy dziecku jasno powiedzieć, kiedy się po nie przyjdzie, np. „mama przyjdzie po obiedzie”.

  Pamiętajmy, że dziecko czeka na mamę lub tatę. Bardzo tęskni, nie chce się rozstawać, ale najważniejsze, że pozostawione w placówce czeka na rodziców. Musi zatem wiedzieć, kiedy oni przyjdą i nie wolno tu dziecka oszukiwać. Trzeba także pilnować, zwłaszcza w pierwszych dniach, terminów.

  Dziecku oswoić się z nową sytuacją pomoże także wiedza, co rodzice robią i dlaczego cudowny czas spędzony z mamą w domu dobiegł końca. Nasze dzieci bardzo dużo rozumieją i wiedzą, dlatego wtajemniczanie ich w pewne sprawy tylko wszystko ułatwi. Jeśli jednak dziecko reaguje histerią przez długi czas (nie mówimy tu o miesiącu) to warto zastanowić się, co może się dziać. W takiej sytuacji najlepiej będzie porozmawiać z pediatrą i psychologiem, którzy najlepiej doradzą, jak pomóc dziecku. 

  Zobacz także, jak powinno być karmione dziecko, aby rozwijało się prawidłowo. Czego nie powinno być w diecie dzieci, a co obowiązkowo maluchy powinny zajadać?

  Zobacz film: Jak karmić dziecko? Produkty polecane dla dzieci. Źródło: Dzień Dobry TVN


  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  7
  4
  Polecamy
  5 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku i przedszkolu
  5 kroków do dobrej adaptacji dziecka w żłobku i przedszkolu TVN zdrowie
  Czy zostawiać dziecko na siłę w żłobku lub przedszkolu?
  Czy zostawiać dziecko na siłę w żłobku lub przedszkolu? TVN zdrowie
  Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców
  Jak przygotować dziecko do przedszkola?  Wskazówki dla rodziców Dzień Dobry TVN
  Adaptacja dziecka w żłobku – na czym polega i jak długo trwa?
  Adaptacja dziecka w żłobku – na czym polega i jak długo trwa? Dzień Dobry TVN
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
  Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
  Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
  Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
  Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
  Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie