Polub nas na Facebooku
Czytasz: Jak bezpiecznie stosować środki czystości?
menu
Polub nas na Facebooku

Jak bezpiecznie stosować środki czystości?

Środki czystości

Fot: Peter Dazeley / gettyimages.com

Wybuch pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 sprawił, że każdy z nas musi bardzo dbać o higienę. Dokładne i częste mycie rąk to zdecydowanie za mało, aby uniknąć infekcji groźnym wirusem. Nie można zapominać o dokładnej dezynfekcji blatów, stołów czy przedmiotów codziennego użytku. Jak to robić prawidłowo i - przede wszystkim - bezpiecznie?

Z danym przedstawionych przez kanadyjski resortu zdrowia wynika, że w lutym i marcu liczba zatruć środkami czystości wzrosła o niemal 60 proc. Najwięcej zatruć spowodowało niewłaściwe stosowanie wybielacza. Zdaniem specjalistów pośrednią przyczyną zatruć jest pandemia koronawirusa SARS-CoV-2.

Zobacz także: Raport specjalny o koronawirusie

Dezynfekcja - jak robić to bezpiecznie?

Pojawienie się nowego wirusa zmusiło nas do większej dbałości o higienę. Częściej myjemy ręce i częściej sprzątamy. Niestety, część z nas do codziennych porządków, aby mieć pewność, że usunęła wszystkie groźne dla zdrowia drobnoustroje, używa wybielacza lub miesza ze sobą środki, których łączyć nie można.

Co gorsza, częste używanie środków czystości zwiększa prawdopodobieństwo, że dostaną się one w ręce, np. dziecka, a to może się skończyć tragedią. Dlatego tak ważne jest, aby zachować wszystkie niezbędne środki ostrożności i wszystkie środki czystości trzymać w miejscu, do którego dziecko nie ma dostępu. Zaleca się także sięgać po sprawdzone detergenty, polecane m.in. przez strony rządowe.

Jakich środków lepiej ze sobą nie łączyć?

Pod żadnym pozorem nie można łączyć octu winnego ze środkami, które mają w swoim składzie amoniak, gdyż mogą w ten sposób powstać śmiertelne trujące gazy. Dlatego warto dokładnie przeczytać etykietę danego detergentu zanim użyjemy go do sprzątania.

Osoby, które stosują wybielacz muszą pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze nie można go łączyć z innymi środkami detergentami, a jedynie z wodą. Trzeba pamiętać, aby to wybielacz wlać (1 łyżka stołowa na każde 250 ml) do wody, a nie na odwrót. Wlewając wybielacz trzeba mieć na rekach gumowe rękawiczki.  Miksturę trzeba przygotować w przewiewnym pomieszczeniu. Po wyczyszczeniu danej powierzchni takim roztworem, trzeba ją dokładnie wytrzeć.

Co stosować do dezynfekcji warzyw i owoców?

Niektóre osoby do mycia owoców i warzyw używają np. płynu do dezynfekcji rąk. Nie jest to jednak potrzebne. Owoce i warzywa najlepiej dokładnie myć pod bieżącą wodą.

Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Dezynfekować obuwie? Co z jedzeniem? Specjaliści rozwiewają wątpliwości Źródło: 36,6

Jakie są objawy zatrucia środkami chemicznymi?

W ocenie Światowej Organizacji Zdrowia zatrucia środkami chemicznymi są - obok wypadków drogowych, pożarów i utonięć - najczęstszą przyczyną zagrożenia życia u dzieci i młodzieży. Do najbardziej charakterystycznych objawów zatrucia chemicznego należą:

  • ból i zawroty głowy;
  • nadmierna potliwość;
  • szum w uszach;
  • spowolnienie akcji serca;
  • zaburzenia świadomości;
  • problemy z koncentracją;
  • utrata przytomności.

U poszkodowanego mogą się także pojawić obrzęk języka, ślinotok, ból jamy ustnej i gardła, szczękościsk, palenie w przełyku, duszność i podwyższona temperatura ciała. Bardzo często osoby, które się zatruły mają problemy z oddychaniem, dokucza im kaszel. Czasem pojawiają się dolegliwości ze strony układu pokarmowego np. wymioty, biegunka ból brzucha i wzdęcia.

Jak pomóc osobie, która zatruła się środkami chemicznymi?

Po pierwsze trzeba wezwać pomoc. Udzieleni pierwszej pomocy będzie łatwiejsze jeśli medyk będzie wiedział czym zatruł się poszkodowany i jakie ma objawy, dlatego należy przekazać dyspozytorowi takie informacje.

Jeśli poszkodowany coś połknął lub wypił można mu podać chłodną wodę z węglem lekarskim (dawka wynosi 1–2 g/kg masy ciała, maksymalna jednorazowa dawka to 100 g), sodą oczyszczoną czy białkami jaj kurzych (3 białka roztrzepane w pół szklanki wody). Osłabiają one działanie i chronią błonę śluzową górnego odcinka przewodu pokarmowego.

W przypadku zatrucia oparami poszkodowanego trzeba natychmiast wyprowadzić z pomieszczenia i zapewnić mu dostęp do świeżego powietrza. Jeśli miało miejsce zatrucie przezskórne, należy obficie przemyć narażone miejsce wodą i zdjąć skażone ubranie z powierzchni, która miała kontakt z substancją toksyczną. Dopóki nie przyjedzie pogotowie poszkodowany musi być cały czas obserwowany. Jeśli zajdzie taka potrzeba i chory starci przytomność trzeba wykonać u niego masaż serca i sztuczne oddychanie.

W jaki sposób związki chemiczne wpływają na nasz organizm? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: W jaki sposób związki chemiczne wpływają na nasz organizm? Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
84
6
Polecamy
Zatrucie środkami chemicznymi – objawy, pomoc, drogi wnikania trucizny
Zatrucie środkami chemicznymi – objawy, pomoc, drogi wnikania trucizny TVN zdrowie
Udar słoneczny.
Jak rozpoznać jego objawy?
Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym?
Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym? Dzień Dobry TVN
Gdzie znajdują się pestycydy i jak się ich pozbyć?
Gdzie znajdują się pestycydy i jak się ich pozbyć? Dzień Dobry TVN
Żądło usuniesz kartą kredytową, czyli pierwsza pomoc przy letnich urazach
Żądło usuniesz kartą kredytową, czyli pierwsza pomoc przy letnich urazach TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?