Od 18 maja Polska rozpoczyna trzeci etap rozmrażania gospodarki. Co to oznacza? A chociażby to, że ponownie zostaną otwarte salony beauty, restauracje, kawiarnie czy bary. W związku z tym część z nas z pewnością częściej zacznie wychodzić z domu, a także… korzystać z publicznych toalet. Tego typu miejsca zawsze stanowiły źródło bakterii i wirusów, niemniej w dobie pandemii mogą być dla nas jeszcze większym zagrożeniem. Dlaczego?
Przeczytaj też: Raport specjalny o koronawirusie
Czy koronawirusem można zarazić się w publicznej toalecie?
Eksperci od początku wybuchu epidemii zaznaczali, że SARS-CoV-2 może znajdować się także w moczu czy kale. W związku z tym toalety (nie tylko te publiczne) mogą stanowić potencjalne zagrożenie zainfekowania koronawirusem.
Znaleziono wirusa i w moczu i w kale. Powierzchnie zanieczyszczone tymi ludzkimi wydzielinami mogą być zakaźne. Musimy szczególnie uważać w toaletach, toaletach publicznych. Zawsze należy myć ręce i zachować maksimum higieny wokół siebie – tłumaczy Piotr Gryglas, dr nauk medycznych, internista i kardiolog.
Jak bezpiecznie korzystać z publicznych toalet?
Z publicznych toalet korzysta wielu ludzi i nie można liczyć, że miejsce to zostanie sprzątnięte po każdej wizycie. I choć kobietom jest o wiele trudniej korzystać z nich w bezpieczny sposób, mężczyźni również powinni pamiętać o niektórych zasadach, które mogą uchronić ich od „złapania” bakterii. Jak więc brzmią te reguły?
- Przede wszystkim nie należy dotykać deski klozetowej, ani innych elementów toalety. Gdy jest to niemożliwe, warto zabezpieczyć dłoń papierem toaletowym lub chusteczką. Zresztą dobrze jest to także zrobić, gdy będziemy spłukiwać wodę.
- Po spuszczeniu wody należy jak najszybciej opuścić toaletę. Dlaczego? To właśnie w tym momencie „ulatnia” się najwięcej drobnoustrojów.
- Obkładasz papierem toaletowym deskę klozetową? Błąd. Na papierze znajduje się mnóstwo bakterii i zarazków, które osiadły na nim od momentu, gdy został wyłożony w toalecie.
- Pamiętaj także, by nie stawiać na podłodze torebki i nie kłaść na niej ubrań. Na podłodze może być tyle samo drobnoustrojów, co na toalecie.
- Po opuszczeniu kabiny, koniecznie od razu umyj ręce ciepłą wodą i mydłem. Alternatywą będzie żel antybakteryjny na bazie alkoholu.
- Unikaj korzystania z suszarek do rąk - to siedliska zarazków. Zdecydowanie lepiej wytrzeć dłonie papierem lub chusteczką albo pozostawić do wyschnięcia.
Przeczytaj też: Suszarki do rąk w toaletach to siedlisko zarazków
Czym jeszcze można zarazić się w publicznej toalecie?
Poza koronawirusem w publicznej toalecie można zarazić się również wirusem grypy, a także bakteriami E.Coli, wirusem żółtaczki typu A, patogenami wywołującymi infekcje skórne czy pałeczkami Shigella.
Przeczytaj też: Jak prawidłowo myć ręce? Przekonaj się, czy robisz to dobrze
Zobacz film: Koronawirus. Czy można zarazić się jedynie drogą kropelkową?