Polub nas na Facebooku
Czytasz: Koronawirus w Polsce. Czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada? 
menu
Polub nas na Facebooku

Koronawirus w Polsce. Czy cmentarze zostaną zamknięte 1 listopada? 

Cmentarz

Fot: mammuth / gettyimages.com 

Gwałtowny wzrost zachorowań sprawił, że resort zdrowia zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń. Jak będzie wyglądał 1 listopada? – Na pewno będziemy analizować sytuację, ale myślę, że do takiej, w której będziemy zamykać cmentarze 1 listopada, raczej nie dojdzie – powiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Od dobrych kilku dni liczba nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 nie spada poniżej 4 tysięcy. W związku z tym, aby powstrzymać dalsze rozprzestrzenianie się wirusa, rząd zdecydował o wprowadzeniu dodatkowych obostrzeń, m.in. obowiązek zasłaniania ust i nosa na wolnym powietrzu.

Czy zostaną wprowadzone kolejne obostrzenia, takie jak zakaz wstępu na cmentarze 1 listopada? Dopytywany o to na antenie Polsat News wiceminister Waldemar Kraska zapewnił, że "na pewno będziemy analizować sytuację, ale ja myślę, że do takiej raczej nie dojdzie".

Chociaż, zgodnie ze słowami wiceministra zdrowia zamykanie cmentarzy nie jest brane pod uwagę, to jednak trzeba liczyć z tym, że jeśli zakażeń będzie przybywać, decyzja o zamknięciu cmentarzy może zostać podjęta. Kluczowe są najbliższe tygodnie.

Koronawirus w Polsce. Jak będzie wyglądał 1 listopada?

Na razie soby, które planują odwiedzić groby swoich bliskich, muszą pamiętać, że na cmentarzu obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa.

Dodatkowo rządzący apelują, by Polacy nie odwiedzali tłumnie cmentarzy 1 listopada, tylko aby "rozłożyli to na tydzień wcześniej lub później".

Myślę, że Polacy są na tyle mądrym narodem, że usłuchają tych wskazań, żeby nie odwiedzać gremialnie cmentarzy

- powiedział Waldemar Kraska.

W ten sposób można uniknąć nie tylko tłumów na cmentarzach, ale przede wszystkim zminimalizować ryzyko ewentualnego zakażenia groźnym wirusem.

Koronawirus w Polsce. Jakie nakazy obecnie obowiązują?

Do tej pory Ministerstwo Zdrowia dzieliło Polskę na dwie strefy - żółtą i czerwoną. Do pierwszej grypy trafiały tylko te regiony, w których liczba nowych zakażeń mieściła się w przedziale 6-12 na 10 tysięcy, a do czerwonej - powyżej 12 na 10 tysięcy. Na tych terenach miały obowiązywać dodatkowe obostrzenia.

Niestety, takie działa na niewiele się zdały i od 10 października niemal cały kraj znajduje się strefie żółtej. Oznacza to, że:

  • mamy obowiązek zasłaniać usta i nos w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz, z obowiązku zwolnione są jedynie te osoby, które przedstawią stosowane zaświadczenie od lekarza, że nie mogą nosić maseczki, brak dokumentu będzie równoznaczny z otrzymaniem mandatu w wysokości 500 złotych;
  • w imprezach sportowych może uczestniczyć 1/4 publiczności;
  • w restauracjach i punktach gastronomicznych trzeba zasłaniać twarz, na 4 metrach kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba;
  • kluby nocne i dyskoteki w dalszym ciągu pozostają zamknięte;
  • podczas targów i kongresów obowiązuje m.in. limit 1 osoba na 4 m kw.
  • w uroczystościach rodzinnych może uczestniczyć maksymalnie 75 osób, w czasie zabawy nie trzeba mieć zasłoniętych ust i nosa (Uwaga! przepis ten wchodzi w życie w sobotę, 17 października);
  • w wesołych miasteczkach, parkach rozrywki i rekreacyjnych - może przebywać jedna osoba na 10 metrów kwadratowych;
  • na siłowni czy w klubie fitness na 7 metrach kwadratowych może przebywać tylko jedna osoba.

Należy pamiętać, że 38 regionów trafiło do tzw. strefy czerwonej. Obowiązujące w niej zasady są jeszcze bardziej rygorystyczne. Co można, a czego nie w tzw. strefie czerwonej? Niezbędne informacje znajdziecie w naszym materiale: Cały kraj w strefie żółtej. W strefie czerwonej pozostaje 38 powiatów i miast. Co się zmieni?

Zobacz film i dowiedz się wszystkiego testach, które wykonuje się u osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2:

Zobacz film: Jak rozpoznać zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
8
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?