Polub nas na Facebooku
Czytasz: Izotek - ulotka, efekty, skutki uboczne, dawkowanie i skład leku
menu
Polub nas na Facebooku

Izotek - ulotka, efekty, skutki uboczne, dawkowanie i skład leku

Mężczyzna, który czyta informacje zawarte na opakowaniu leku

Fot: Tom Merton / gettyimages.com

Lek Izotek jest stosowany w leczeniu trądziku. Może bardzo poważnie uszkodzić płód, zatem nie mogą go zażywać pacjentki w ciąży lub te, które ciążę podejrzewają. Producent leku zwraca uwagę, że w trakcie kuracji należy stosować metody antykoncepcyjne.

Izotek – działanie leku

Lek Izotek jest przepisywany przez dermatologa w celu leczenia cięzkich odmian trądziku (trądzik grudkowy lub skupiony, trądzik z ryzykiem powstawania trwałych blizn). Może być stosowany tylko przez osoby dorosłe i młodzież powyżej 12. roku życia, już po okresie dojrzewania. 

Izotek – skład leku

Substancją czynną leku Izotek jest izotretynoina. W zależności od opakowania znajdziemy w nim 10 lub 20 mg izotretynoiny. Do pozostałych składników leku należą: olej sojowy oczyszczony, wosk żółty, olej sojowy uwodorniony, olej sojowy częściowo uwodorniony, żelatyna, glicerol, tytanu dwutlenek (E 171), żelaza tlenek czerwony (E 172), żelaza tlenek żółty (E 172).

Izotek – dawkowanie leku

Zalecana dawka początkowa wynosi zwykle 0,5 mg na kilogram masy ciała na dobę (0,5 mg/kg mc/dobę). Lek należy przyjmować raz lub dwa razy dziennie, na pełny żołądek, popijając je wodą. 

Kuracja trwa od 16 do 24 tygodni, lekarz może zmienić dawkę.

W przypadku przedawkowania leku należy niezwłocznie udać się do szpitala. Objawy przedawkowania leku Izotek są takie same, jak objawy przedawkowania witaminy A.

Izotek – wskazania do stosowania leku

Wskazaniem do stosowania leku jest ciężka postać trądziku. Objawy trądziku mogą ustępować jeszcze przez okres do 8 tygodni po skończeniu kuracji.

Nie wolno być dawcą krwi podczas przyjmowania tego leku, ani w ciągu miesiąca po zakończeniu kuracji. Jeśli krew pacjenta otrzyma kobieta w ciąży, może ona urodzić dziecko z wadami wrodzonymi.

Zobaczcie, jak walczyć z trądzikiem:

Zobacz film: Jak leczyć trądzik? Źródło: Dzień Dobry TVN

Izotek – przeciwwskazania do stosowania leku

Bezwzględnym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest ciąża. Pacjentka, która jest lub podejrzewa, że jest w ciąży nie powinna brać leku, bowiem może ona poronić płód lub urodzić dziecko z wadami (lek Izotek ma działanie teratogenne). W trakcie kuracji lekiem Izotek zalecana jest antykoncepcja, aby nie dopuścić do zajścia w ciążę.

Leku Izotek nie powinny stosować także osoby poniżej 12. roku życia oraz matki karmiące piersią.

Poza tym leku nie powinny brać osoby uczulone na izotretynoinę, orzeszki ziemne lub soję, z chorą wątrobą, z bardzo dużym stężeniem lipidów we krwi (mowa tu o podwyższonym poziomie cholesterolu lub trójglicerydów). Nie jest także wskazany u pacjentów z bardzo dużym stężeniem witaminy A w organizmie oraz w trakcie jednoczesnego leczenia tetracyklinami (antybiotyk stosowany m.in. w leczeniu trądziku).

Lek Izotek może wpływać na nastrój psychiczny pacjenta, a także powodować ciężkie reakcje alergiczne w postaci wyprysku, pokrzywki i zasinień lub czerwonych plam na rękach oraz nogach. Lek ten może powodować ból mięśni i stawów, zatem zalecane jest ograniczenie aktywności fizycznej. Ponadto powiązana stosowanie izotretynoiny z nieswoistym zapaleniem jelit. 

Kuracja lekiem Izotek może prowadzić do zespołu suchego oka, nietolerancji soczewek kontaktowych i problemów ze wzrokiem, w tym pogorszenia widzenia w nocy.

Izotek – interakcje

Podczas przyjmowania leku Izotek nie wolno przyjmować preparatów zawierających witaminę A oraz tetracyklin ani stosować jakichkolwiek środków przeciwtrądzikowych na skórze. Objawy przedawkowania witaminy A to na przykład: ból głowy, nudności, wymioty, zawroty głowy, drażliwość i świąd.

Jest prawdopodobne, że dojdzie do wysuszenia skóry. W trakcie leczenia należy stosować maść lub krem nawilżający skórę oraz balsam do ust. Należy także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce i korzystanie z lamp i łóżek opalających.

Izotek – skutki uboczne

Natychmiastowej pomocy medycznej wymaga pojawienie się ciężkiej wysypki na skórze pacjenta (rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona oraz martwica toksyczno-rozpływna naskórka). Początkowo objawy te mają wygląd kolistych, czerwonych plam. Jeśli się pojawią należy przerwać przyjmowanie leku i zgłosić się do szpitala. Wystąpienie tych ciężkich wysypek skórnych często poprzedza ból głowy, gorączka, ból różnych części ciała (objawy grypopodobne).

Lek Izotek może powodować także depresję, obniżenie nastroju, smutek, apatia, zaburzenia świadomości, skłonność do agresji, a nawet myśli samobójcze. 

Lek Izotek może powodować  także ciężkie reakcje anafilaktyczne, w tym problemy z oddychaniem lub przełykaniem z powodu nagłego obrzęku gardła, twarzy, warg i jamy ustnej. Mogą także pojawić się nagły ucisk w klatce piersiowej, duszność i świszczący oddech, szczególnie jeśli pacjent cierpi na astmę. 

Do działań niepożądanych leku zaliczamy także osłabienie mięśni, które potencjalnie może zagrażać życiu, zażółcenie skóry lub białek oczu i uczucie zmęczenia (objawy zapalenia wątroby) oraz wszelkie problemy z oddawaniem moczu, opuchnięte i obrzmiałe powieki, uczucie silnego zmęczenia (co może świadczyć o stanie zapalnym w nerkach). Należy także wiedzieć, że lek może spowodować objawy ciężkich chorób nerek (silny ból brzucha z biegunką krwotoczną).

Lek może także powodować objawy łagodnego nadciśnienia wewnątrzczaszkowego (ból głowy wraz z nudnościami, wymiotami oraz zaburzeniami widzenia). 

Do działań niepożądanych występujących często zaliczamy:

 • suchość skóry, łagodny świąd oraz delikatne łuszczenie się szczególnie w obrębie twarzy,
 • skórę bardziej wrażliwą i zaczerwienioną bardziej niż zwykle,
 • bóle pleców, bóle mięśni, bóle stawów, szczególnie u dzieci i młodzieży,
 • stan zapalny w obrębie oczu (zapalenie spojówek) oraz powiek, uczucie suchości i podrażnienia oczu. 
 • Podwyższona aktywność enzymów wątrobowych w badaniach krwi,
 • Zmienione stężenia lipidów we krwi (w tym HDL lub trójglicerydów),
 • Reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd.

 • ból głowy,
 • zmiany w stężeniach cholesterolu we krwi,
 • niedokrwistość,
 • obecność białka lub krwi w moczu,
 • bolesność lub stan zapalny gardła i jamy nosowej.
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
5
Polecamy
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała
Sposoby na swędzącą skórę głowy i całego ciała Dzień Dobry TVN
Czym są problemy skórne?
Przyczyny i leczenie
Czym są problemy skórne? Przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Acnatac (żel) - ulotka, działanie i efekty
Acnatac (żel) - ulotka, działanie i efekty TVN zdrowie
Amotaks Dis - ulotka, dawkowanie, antybiotyk, tabletki
Amotaks Dis - ulotka, dawkowanie, antybiotyk, tabletki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Gluten - gdzie występuje? Co nie zawiera glutenu?
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Ból ramienia - ból kości i mięśni, przyczyny
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Urobilinogen w moczu - przyczyny odchyleń
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Oleje do cery dojrzałej: opuncja figowa, dzika róża, rokitnik i orzechy brazylijskie
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Jak szybko zapuścić włosy: zapuszczanie włosów męskich i damskich, fryzury
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?
Wirus RSV jest dla wcześniaków groźniejszy niż koronawirus. Jak chronić przed nim dziecko?