Polub nas na Facebooku
Czytasz: IPP - wskazania, działanie, stosowanie i przedawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

IPP - wskazania, działanie, stosowanie i przedawkowanie

Getty Images

IPP to lek dostępny wyłącznie na receptę. Stosuje się go podczas leczenia schorzeń układu pokarmowego. Jak działa? W jaki sposób powinno się go stosować? Odpowiedzi znajdziesz w naszym materiale.

Co to za lek IPP? To preparat występujący pod postacią tabletek dojelitowych. Przepisuje się go w trakcie leczenia schorzeń układu pokarmowego. Lek ten można wykupić wyłącznie na receptę.

IPP – działanie

Substancją czynną preparatu IPP jest pantoprazol. Na jakiej zasadzie działa? Hamuje wydzielanie soku żołądkowego. Warto wiedzieć, że bardzo szybko przenika ona do krwi – maksymalne stężenie uzyskuje po około dwóch godzinach od przyjęcia. Substancja te metabolizowana jest głównie w wątrobie i wydalana w dużej mierze z moczem lub żółcią.

Przeczytaj też: Dlaczego nie powinno się popijać leków sokiem grejpfrutowym?

IPP – wskazania

Komu powinno przepisać się lek IPP? Wiele zależy od tego, o jakiej dawce mowa. Gdy chodzi o preparat IPP 20, mogą przyjmować go pacjenci z łagodną chorobą refluksową. Dodatkowo środek ten zaleca się osobom, które od dawna leczą refluksowe zapalenie przełyku lub chcą zapobiegać jego nawracaniu się. Lek ten zapobiega także owrzodzeniom żołądka i dwunastnicy, będących następstwem zażywania nieselektywnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych. A kto może przyjmować lek IPP 40? Pacjenci z wrzodową chorobą żołądka i dwunastnicy, a także ci, którzy chcą jej zapobiegać. Dodatkowo przepisuje się go również ludziom, którzy walczą z umiarkowanym lub ciężkim zapaleniem przełyku, a także zespołem Zollingera – Ellisona czy innymi schorzeniami, wynikającymi z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego.

Przeczytaj też: Jak działa układ pokarmowy?

IPP – przeciwwskazania

Wiemy już kto powinien przyjmować IPP, więc przejdźmy do kwestii, komu nie wolno brać tego leku. A zatem? Jeśli mowa o wersji IPP 20 zabrania się zażywania preparatu przez pacjentów, którzy jednocześnie stosują lek atazanawir. Z kolei, gdy chodzi o IPP 40 obowiązują te same przeciwwskazania. Czerwone światło zapala się jednak dodatkowo przed ludźmi z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby i nerek. Obydwu środków nie wolno przepisywać kobietom w ciąży oraz matkom karmiącym, a także tym, którzy wykazują nadwrażliwość na jakikolwiek składnik leku.

IPP – stosowanie

Jak powinno się przyjmować lek IPP? Konkretną dawkę powinien ustalić lekarz. Wiąże się to bowiem z danym schorzeniem. Warto wiedzieć, że przedawkowanie leku IPP nie przyspieszy kuracji, a jedynie może zagwarantować działanie niepożądane.

Przeczytaj też: Objawy refluksu żołądkowo-przełykowego i refluksu żółciowego

IPP – skutki uboczne

Zażywając jakikolwiek wyrób medyczny trzeba mieć na uwadze ewentualne skutki uboczne, jakie może przynieść jego stosowanie. Jakie działania niepożądane mogą pojawić się przy preparacie IPP? Zazwyczaj mowa tutaj o bólu brzucha, biegunce, wzdęciach, zaparciach, bólach i zawrotach głowy czy reakcja alergicznych. Pamietaj jednak, że jeśli wystąpią u ciebie któreś z nich, należy odstawić preparat i czym prędzej skontaktować się z lekarzem.

Zobacz też film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy?

Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
4
Polecamy
Leki homeopatyczne - co to takiego?
Leki homeopatyczne - co to takiego? Dzień Dobry TVN
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie!
Większość z nich to leki bez recepty.
Jesteśmy w europejskiej czołówce
Polacy przyjmują do 2 mld tabletek rocznie! Większość z nich to leki bez recepty. Jesteśmy w europejskiej czołówce Dzień Dobry TVN
Dicloberl retard - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego leku
Dicloberl retard - dawkowanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania tego leku TVN zdrowie
Haloperidol – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku
Haloperidol – działanie, wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?