Polub nas na Facebooku
Czytasz: Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy: ciągłe monitorowanie poziomu cukru 
menu
Polub nas na Facebooku

Innowacyjne metody samokontroli cukrzycy: ciągłe monitorowanie poziomu cukru 

Kobieta z czerwonym plecakiem, która patrzy w dal

Fot. Roche Diabetes Care Polska

Cukrzyca to bardzo podstępna choroba, która wymaga w ciągu jednego dnia często wielokrotnego kontrolowania poziomu cukru we krwi. Jednak nowoczesne technologie z powodzeniem pomagają pacjentom monitorować poziom cukru we krwi w sposób ciągły przez kilka miesięcy, bez konieczności częstego kłucia się w celu pobrania próbki krwi* do badania.

Wyróżniamy kilka typów cukrzycy. Najczęściej występują dwa z nich:

  • Cukrzyca typu 1, najczęściej występuje u dzieci i młodzieży, jednak mogą zachorować na nią osoby w każdym wieku. Powodem zachorowania jest nieprawidłowa aktywność układu odpornościowego organizmu, który komórki beta trzustki uznaje za obce i niszczy je.
  • Cukrzyca typu 2 występuje w różnym wieku (najczęściej u osób starszych ale coraz częściej chorują też dzieci i młodzież), , a czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są: otyłość, mała aktywność fizyczna, cukrzyca w ciąży, urodzenie dziecka z masą powyżej 4 kg, cukrzyca w rodzinie, nadciśnienie tętnicze. Przyczyną podwyższonego poziomu glukozy we krwi jest jej nieprawidłowe wydzielanie i/lub działanie insuliny.

Wyróżnia się także:

  • inne specyficzne typy cukrzycy
  • oraz cukrzycę ciążową.

Cukrzycę można u siebie podejrzewać, kiedy pojawiają się następujące objawy: wzmożone pragnienie, zwiększone oddawanie moczu i chudnięcie, senność, osłabienie; częste infekcje bakteryjne oraz grzybicze (np. skóry), zaburzenia widzenia.

W cukrzycy typu 2 objawy nasilają się powoli i mogą być niezauważone. Cukrzyca typu 1 wymaga leczenia insuliną od momentu wykrycia schorzenia. W cukrzycy typu 2 początkowe leczenie to modyfikacja stylu życia i doustne leki przeciwcukrzycowe. Cukrzyca typu 2 ma charakter progresywny i wymaga stopniowej intensyfikacji leczenia - a na pewnym etapie rozpoczęcia insulinoterapii.

Dłoń która trzyma mikrochip cukrzycowy

Fot. Roche Diabetes Care Polska

Kiedyś jedynym narzędziem do badania cukru we krwi był glukometr – chory nakłuwał opuszkę palca w celu pobrania próbki krwi i zbadania poziomu cukru. Dzisiaj chorzy mogą korzystać także z nowoczesnych urządzeń do ciągłego monitorowania glikemii (tzw. CGM) lub monitorowania glikemii metodą skanowania (tzw. FGM) – badanie odbywa się bez konieczności nakłucia palca. Rozwiązania typu FGM pozwalają monitorować poziom cukru poprzez manualne przykładanie czytnika do sensora.Inaczej działają systemy ciągłego monitorowania glikemii takie jak Eversense® XL, które nie wymagają od pacjenta wykonania odczytu*. 

Czym jest Eversense?

Niewielki sensor umieszczony jest całkowicie pod skórą i mierzy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym. Wykorzystuje do tego unikalną technologię polimerów fluorescencyjnych. Dane te, w formie nieprzetworzonej, przesyła do inteligentnego nadajnika umieszczonego na ramieniu, a nadajnik przesyła je do aplikacji mobilnej. Aplikacja w trybie ciągłym – w dzień i w nocy – tworzy z zebranych danych wykres stężeń glukozy. Dzięki temu w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu – bez ciągłego nakłuwania w celu pobrania próbek krwi* – można sprawdzić jakie jest aktualne stężenie glukozy i pomaga choremu na cukrzycę ocenić jak dieta, ćwiczenia, leki, czy inne czynniki mają wpływ na poziom cukru.

Cukrzyca, czyli co? Sprawdź swoją wiedzę o tej chorobie. Partnerem quizu jest Roche Diabetes Care Polska Sp. z o.o., wyłączny dystrybutor marki Eversense® XL

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

W przypadku, gdy poziomy cukru we krwi zbliżają się do wartości zbyt niskich lub zbyt wysokich, nadajnik przesyła alarm do smartfona a sam zaczyna wibrować ostrzegawczo na ramieniu zanim dojdzie do przekroczenia tych wartości. Użytkownik otrzymuje wibracyjne ostrzeżenie nawet jeśli nie ma przy sobie smartfona. Wibracje mogą też wybudzić użytkownika podczas snu.

„Jeśli glikemia rośnie niebezpiecznie wysoko, wibracje są długie, kiedy natomiast cukier spada, nadajnik daje mi to odczuć za pomocą krótkich wibracji. Co więcej, na ekranie telefonu mogę śledzić, jaka jest aktualna wartość glukozy, bowiem nadajnik za pomocą łącza bluetooth, pozwala mi łączyć się z telefonem” - mówi Sebastian Bednarczyk, któremu system Eversense pozwolił powrócić do marzeń o uprawianiu sportu.

Sam zabieg wprowadzenia sensora pod skórę jest prosty, wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym, co trwa kilkanaście minut.

* Korzystając z systemu Eversense wymagana jest codzienna kalibracja (nakłucie palca i wykonanie dwukrotnie badań przy użyciu glukometru, rano i wieczorem).

eversense_ZDROWIE_belka


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
0
Polecamy
Z cukrzycą można nadal spełniać swoje marzenia
Z cukrzycą można nadal spełniać swoje marzenia TVN zdrowie
Cukrzyca nie musi zamykać w domu!
Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi TVN zdrowie
Cukrzyca to nie wyrok.
Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem!
Cukrzyca to nie wyrok. Zapanuj nad chorobą i ciesz się życiem! Dzień Dobry TVN
Norma cukru we krwi – u dorosłych, u dzieci, w ciąży.
Jaka jest norma po posiłku i na czczo?
Norma cukru we krwi – u dorosłych, u dzieci, w ciąży. Jaka jest norma po posiłku i na czczo? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?