Polub nas na Facebooku
Czytasz: Infekcja intymna czy choroba weneryczna? Czy można je od siebie odróżnić?
menu
Polub nas na Facebooku

Infekcja intymna czy choroba weneryczna? Czy można je od siebie odróżnić?

Kobieta, która ma infekcję intymną

Fot: Jomkwan / gettyimages.com

 Seks bez odpowiedniego zabezpieczenia, pobyt na basenie czy w saunie niosą za sobą ryzyko rozwoju infekcji intymnej lub choroby wenerycznej (przenoszonej drogą płciową). Czym się od siebie różnią? Jak je rozpoznać i jak leczyć?

Problemy intymne – co je wywołuje?

Dolegliwości w obrębie okolic intymnych najczęściej wywołują bakterie, grzyby i wirusy. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj podczas stosunku seksualnego, w którym zabrakło odpowiedniego zabezpieczenia. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim te osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych. Ale nie tylko. Groźne dla zdrowia drobnoustroje można "złapać" na basenie, w saunie czy w jacuzzi. Zakażeniem może się skończyć także korzystanie z ręcznika osoby, która już ma infekcję intymną lub chorobę przenoszoną drogą płciową.

Trzeba podkreślić, że choroby intymne znacznie częściej dotykają osoby, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, mają zaburzenia hormonalne lub chorują na cukrzycę. Na infekcje bardziej narażone są również kobiety w ciąży.

Infekcja czy choroba weneryczna – jak je odróżnić?

Choroby intymne często przebiegają bezobjawowo. Zdarza się, że osoby zakażone nie mają świadomości, że są nosicielami groźnego patogenu i przekazują go partnerowi. Jeśli już dolegliwości się pojawiają, są to:

  • świąd, ból okolic intymnych;
  • pieczenie, np. przy oddawaniu moczu;
  • krostki, owrzodzenia, pęcherze lub zaczerwienienie skóry w obrębie części intymnych;
  • upławy, zmiana wyglądu wydzieliny z pochwy/penisa;
  • ból podczas stosunku;
  • bóle podbrzusza;
  • powiększenie węzłów chłonnych, szczególnie pachwinowych.

Warto pamiętać, że takie objawy mogą się pojawić zarówno przy zwykłej infekcji, jak i przy chorobie przenoszonej drogą płciową. Ich rozróżnienia może dokonać jedynie lekarz na podstawie badania mikrobiologicznego.

Jakie leczyć choroby intymne?

Sposób leczenia zależy przede wszystkim od tego, co wywołało problem. Gdy dolegliwości nie są jeszcze nasilone, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptece bez recepty, jak np. Gynoxin®. To lek, który do tej pory był wydawany tylko na polecenie lekarza. Preparat ma postać kapsułek dopochwowych lub maści. Wystarczą trzy dni kuracji, aby pozbyć się infekcji (warto dodać, że lek zwalcza zarówno infekcje grzybicze, jak i mieszane, to znaczy grzybiczo-bakteryjne).

W przypadku, gdy leczenie nie spowoduje ustąpienia dolegliwości, trzeba skonsultować się z lekarzem. Być może konieczne będzie przepisanie antybiotyku lub leków przeciwwirusowych.

Czasem zdarza się, że zakażenie prowadzi do powstania brodawek w obrębie narządów płciowych oraz odbytu. Jeśli leczenie farmakologiczne lub miejscowe nie pomaga, konieczne może być ich chirurgiczne usunięcie.

Więcej o akcji edukacyjnej "Zdrowa intymność - wszystko, co musisz wiedzieć o infekcjach i ich leczeniu" przeczytasz na https://dziendobry.tvn.pl/artykuly/zdrowy-styl-zycia/infekcje-intymne

Co zrobić, aby problem nie nawracał?

Niestety bardzo często zdarza się, że - mimo wyleczenia - infekcja po pewnym czasie wraca. Co zrobić, aby pozbyć się jej na stałe? Po pierwsze, trzeba zadbać o właściwą higienę części intymnych i stosować przeznaczone do tego kosmetyki. Pozwalają one utrzymać prawidłowe pH okolic intymnych, dodatkowo działają przeciwbakteryjnie.

Po drugie, warto zrezygnować z noszenia bardzo obcisłych ubrań oraz bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Bardzo opięta odzież może sprzyjać otarciom – niewielkie uszkodzenie skóry to otwarta furtka dla różnych drobnoustrojów. Bielizna ze sztucznego materiału sprawia, że skóra nie może swobodnie oddychać i staje się bardziej podatna na podrażnienia.

Ważnym elementem zapobiegania infekcjom intymnym jest przyjmowanie probiotyków. Preparaty te pozwalają odbudować prawidłową florę bakteryjną pochwy, a także wzmacniają odporność i chronią przed nawrotem choroby.

Produkt leczniczy (A) Gynoxin Optima, 200 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 200 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). (B) Gynoxin Uno, 600 mg, kapsułka dopochwowa, miękka. 1 kapsułka dopochwowa, miękka zawiera 600 mg azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). (C) Gynoxin, 20 mg/g (2%), krem dopochwowy. 100 g kremu dopochwowego zawiera 2 g azotanu fentikonazolu (Fenticonazoli nitras). Wskazanie: (A, B, C) Drożdżyca błon śluzowych narządów płciowych (zapalenie sromu i pochwy, zapalenie pochwy, upławy). Leczenie zakażeń mieszanych pochwy. (B, C) Gynoxin Uno/Gynoxin przeznaczony jest do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 16 lat. U kobiet w wieku powyżej 60 lat, Gynoxin Uno/Gynoxin można stosować po konsultacji z lekarzem. Przeciwwskazania: (A, B, C) Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. (B) Gynoxin Uno zawiera lecytynę sojową. Jeśli pacjentka jest uczulona na orzeszki ziemne lub soję nie powinna stosować tego produktu leczniczego. Podmiot odpowiedzialny: (A, B, C) Recordati Industria Chimica e Farmaceutica S.p.A., Via Civitali 1, 20148 Mediolan, Włochy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
66
6
Polecamy
Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych?
Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć?
Jak długo trwa leczenie infekcji intymnych? Od czego to zależy i czy w trakcie leczenia można współżyć? Dzień Dobry TVN
Co zrobić, gdy infekcja intymna powraca co kilka miesięcy?
Co zrobić, gdy infekcja intymna powraca co kilka miesięcy? Dzień Dobry TVN
Infekcje intymne u mężczyzn.
Jakie są objawy i jak leczyć?
Infekcje intymne u mężczyzn. Jakie są objawy i jak leczyć? TVN zdrowie
Infekcje intymne u kobiet.
Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć  TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie