Polub nas na Facebooku
Czytasz: INFANRIX-IPV+Hib – ulotka. Jak działa szczepionka? Kiedy należy ją podać?
menu
Polub nas na Facebooku

INFANRIX-IPV+Hib – ulotka. Jak działa szczepionka? Kiedy należy ją podać?

Szczepionka

Fot: GIPhotoStock / gettyimages.com

INFANRIX-IPV+Hib to szczepionka, która chroni dziecko przez błonicą, krztuścem, poliomyelitis (polio, choroba Heinego-Medina) oraz zakażeniami wywołanym przez Haemophilus influenzae typu b. Jak działa szczepionka i kiedy należy ją podać?

INFANRIX-IPV+Hib to szczepionka podawana małym dzieciom. Aplikacja szczepionki chroni je przed rozwojem błonicy, tężca, krztuśca (koklusz), poliomyelitis (polio, choroba Heinego-Medina) oraz zakażenia wywołanego przez Haemophilus influenzae typu b u dzieci.

W skład szczepionki wchodzi mętna, biała zawiesina w fiolce lub ampułko-strzykawce (0,5 ml). Część składowa szczepionki przeciwko Hib jest białym proszkiem umieszczonym w szklanej fiolce. Substancje te trzeba ze sobą dokładnie zmieszać. Dopiero w takiej postaci można podać szczepionkę dziecku.

Pojedyncza dawka szczepionki (0,5 ml) po rekonstytucji zawiera:

  • Toksoid błoniczy nie mniej niż 30 j.m.
  • Toksoid tężcowy nie mniej niż 40 j.m.

Antygeny krztuścowe Bordetella pertussis:

  • Toksoid krztuścowy - 25 mikrogramów
  • Hemaglutynina włókienkowa - 25 mikrogramów
  • Pertaktyna - 8 mikrogramów

Poliowirus (inaktywowany):

  • typ 1 (szczep Mahoney) - 40 jednostek antygenu D
  • typ 2 (szczep MEF-1) - 8 jednostek antygenu D
  • typ 3 (szczep Saukett) - 32 jednostki antygenu D
  • Polisacharyd Haemophilus typ b (fosforan polirybozylorybitolu) związany z toksoidem tężcowym jako nośnikiem białkowym 10 mikrogramów - około 25 mikrogramów

INFANRIX-IPV+Hib – przeciwwskazanie do podania szczepionki

Mimo że szczepionka to najlepszy sposób ochrony dziecka przed groźnymi chorobami i powinno ją otrzymać każde dziecko, to są sytuacje, kiedy szczepionka nie może być zaaplikowana. Przeciwwskazaniem do podania leku są sytuacje, gdy dziecko jest uczulone na INFANRIX-IPV+Hib lub inny składnik szczepionki. Dowodem na uczulenie są swędząca wysypka skórna, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy lub języka.

Szczepionki nie podaje się dzieciom, u których kiedykolwiek wystąpiła które reakcja alergiczna na którąkolwiek szczepionkę przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi (kokluszowi), polio lub zakażeniom Haemophilus influenzae typ b. Przeciwwskazaniem do szczepienia są zaburzenia układu nerwowego, które wystąpiły w ciągu siedmiu dni od podania szczepionki przeciwko krztuścowi (kokluszowi). Szczepionki nie podaje się dzieciom, które mają gorączkę (powyżej 38 stopni Celsjusza) lub mają infekcję. Łagodne przeziębienie nie musi jednak oznaczać, że szczepienie trzeba będzie przełożyć. O tym, czy dziecko może zostać zaszczepione musi zdecydować lekarz.

Szczególną ostrożność należy zachować także w przypadku tych dzieci, u których w ciągu 48 godzin po podaniu szczepionki pojawiła się bardzo wysoka gorączka (ok. 40 stopni Celsjusza) lub nastąpiła zapaść lub stan podobny do wstrząsu, przewlekły, nieustanny płacz trwający co najmniej trzy godziny w ciągu 48 godzin po podaniu szczepionki. Przeciwwskazaniem może być także wystąpienie drgawek lub napadu drgawek z towarzyszącą gorączką lub bez w ciągu 3 dni od podania szczepionki. Szczepionki nie powinno podawać się dzieciom, które mają niezdiagnozowaną chorobę mózgu, postępującą chorobę mózgu albo oporną na leczenie padaczkę. W takich przypadkach szczepionkę można podać dopiero wtedy, gdy choroba zostanie opanowana. Jeśli dziecko ma skłonność do drgawek związanych z gorączką, lub takie przypadki miały miejsce w rodzinie. Jeśli dziecko miewa krwawienia lub łatwo dochodzi u niego do powstawania siniaków lub dziecko mdleje po podaniu szczepionki należy poinformować o tym lekarza.

Należy także pamiętać, że w przypadku dzieci zaburzeniami odporności, np. zakażonych wirusem HIV, działanie szczepionki będzie osłabione.

INFANRIX-IPV+Hib – dawkowanie

Dziecko powinno dostać 3 dawki szczepionki w co najmniej miesięcznych odstępach. Pierwszą dawkę zazwyczaj podaje się w drugim miesiącu życia, a pełny cykl szczepień trzeba ukończyć zanim dziecko skończy pół roku. Specjaliści zalecają, aby dawki uzupełniającej podać dziecku w drugim roku życia. Każda dawka szczepionki podawana jest w czasie oddzielnej wizyty. O tym, kiedy należy zgłosić się na kolejną dawką powinien poinformować lekarz lub pielęgniarka. Jeżeli dziecko nie otrzyma kolejnej dawki szczepionki w wyznaczonym terminie, trzeba skonsultować się lekarzem i umówić na kolejną wizytę. Należy mieć świadomość, że tylko trzy dawki szczepionki zapewniają ochronę. Szczepionkę podaje się domięśniowo.

Jakie szczepienia trzeba wykonać u dziecka? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Lista szczepień obowiązkowych. Źródło: 36,6

INFANRIX-IPV+Hib – interakcje z innymi lekami

Lekarz, który będzie szczepił dziecko musi wiedzieć o wszystkich lekach, które przyjmuje dziecko. Tylko w oparciu o tę wiedzę będzie mógł stwierdzić, czy podanie szczepionki będzie bezpieczne. Należy pamiętać, że decyzja o tym, czy dziecko może być zaszczepione czy też szczepienia trzeba odłożyć, może zdecydować tylko lekarza.

INFANRIX-IPV+Hib – działania niepożądane

Po podaniu szczepionki u niektórych dzieci mogą wystąpić działania niepożądane. Do tych najczęściej występujących należą utrata apetytu, rozdrażnienie, nietypowy płacz, niepokój, senność, ból, zaczerwienienie i zlokalizowany obrzęk w miejscu podania, gorączka ( ok. 38°C). Równie często u dzieci po szczepieniu występują wymioty, biegunka, twardy guzek lub zlokalizowany obrzęk w miejscu podania. Sporadycznie u dzieci obserwuje się zakażenie górnych dróg oddechowych, obrzęk węzłów chłonnych szyjnych, pachowych i pachwinowych, kaszel, zapalenie oskrzeli, katar, wysypka, pokrzywka, gorączka ( ok. 39,5°C), zmęczenie, rozlany obrzęk kończyny, w którą podano szczepionkę, obejmujący czasami sąsiadujący staw. Rzadko i bardzo rzadko po szczepieniu pojawiają się świąd, zapalenie skóry, przemijający bezdech (ustanie oddechu), u bardzo niedojrzałych wcześniaków (urodzonych przed lub w 28. tygodniu ciąży) w ciągu 2-3 dni po szczepieniu mogą wystąpić dłuższe niż normalnie odstępy pomiędzy oddechami, krwawienia lub większa tendencja do siniaków, reakcje alergiczne.

Szczepionka INFANRIX-IPV+Hib – tak jak wszystkie szczepionki może wywoływać reakcje alergiczne. Charakteryzują się one swędzącą wysypką na dłoniach i stopach, obrzękiem okolicy oczu i twarzy, trudnościami w oddychaniu i połykaniu. Objawy zazwyczaj pojawiają się jeszcze przed opuszczeniem gabinetu i wymagają wprowadzenia natychmiastowego leczenia. Po szczepieniu bardzo rzadko pojawiają się drgawki (gorączka może, ale nie musi się pojawić), zapaść, zaburzenia świadomości lub utrata przytomności, ograniczony obrzęk najczęściej zlokalizowany w obrębie głowy i szyi (obrzęk naczyniowonerwowy), obrzęk całej kończyny, w którą podano szczepionkę, a także pęcherzyki w miejscu podania szczepionki.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Panseksualizm - co to jest? Na czym polega? Kim jest osoba panseksualna?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?
Bentonit - co to jest, jak działa i czy warto po niego sięgnąć?