Polub nas na Facebooku
Czytasz: Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary. Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?
menu
Polub nas na Facebooku

Implanty piersiowe – rodzaje i rozmiary. Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

Implanty piersi

Fot: Rawpixel / gettyimages.com

Implanty piersiowe nie różnią się tylko rozmiarem i kształtem, ale także materiałem, z jakiego zostały wykonane. Obecnie wypełniane są roztworem soli fizjologicznej lub żelem silikonowym. Od niedawna stosuje się także wypełnianie kombinowane. Powierzchnia implantu może być gładka lub teksturowana, a kształt okrągły lub anatomiczny.

Implanty piersiowe cieszą się dość dużym zainteresowaniem spośród ofert chirurgii plastycznej. Zbyt mały, niesymetryczny lub obwisły biust to dla wielu kobiet spory problem. Żeby zapewnić atrakcyjny wygląd piersi, konieczny jest dokładnie przeprowadzony dobór implantów, który jest procesem uwarunkowanym wieloczynnikowo. Bierze się pod uwagę obecną wielkość i kształt biustu, szerokość i rozstawienie piersi oraz obwód klatki piersiowej. Najpopularniejszym rodzajem implantów piersiowych są implanty silikonowe.

Czym są implanty piersiowe?

Implanty piersiowe to protezy, które są stosowane z trzech głównych powodów:

  • powiększenie rozmiaru, wyrównanie kształtu i dysproporcji kobiecych piersi ze względów kosmetycznych,
  • odtworzenie brakującej lub usuniętej piersi u kobiet po mastektomii lub z wadami wrodzonymi,
  • zmiana płci.

Za początek ery implantów uznaje się 1962 rok, kiedy po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych Ameryki Thomas Cronin i Frank Gerow zamiast wstrzyknięcia płynnego silikonu zastosowali implanty piersiowe wypełnione żelem silikonowym.

Chcesz powiększyć piersi? Zobacz nasz film i poznaj metody, z których lepiej nie korzystać 

Zobacz film: Myślisz o powiększeniu piersi? Te metody są bardzo niebezpieczne! Źródło: Stylowy Magazyn.

Rodzaje implantów piersiowych w zależności od rodzaju wypełnienia

Zastosowanie mają przede wszystkim dwa rodzaje implantów piersiowych – wypełnione roztworem soli fizjologicznej lub żelem silikonowym (hydrożele z żywic silikonowych). Zaletą pierwszego rodzaju jest małe cięcie, ponieważ w pierwszej kolejności wkłada się implant, a później napełnia się go solą fizjologiczną. Implanty solne charakteryzuje mniej naturalna konsystencja i tendencja do zmniejszania objętości wraz z upływem czasu. W przypadku implantów silikonowych zastosowanie mają obecnie implanty tzw. piątej generacji, które wypełnione są żelem o dużej gęstości, co w dużym stopniu minimalizuje ryzyko wycieku i zapewnia naturalną miękkość piersi. Wokół silikonowych implantów piersi powstało wiele kontrowersji, gdyż uważano je za niebezpieczne dla zdrowia. Zaprzeczyły temu jednak wieloletnie badania, a co więcej specjaliści podkreślają, że są one pomocne podczas karmienia piersią. Bez względu na rodzaj wypełnienia implanty posiadają silikonową otoczkę zbudowaną z trzech warstw, która ma zapobiec ich rozerwaniu. Na rynku pojawiły się implanty z wypełnieniem kombinowanym. Do piersi za pomocą niewielkiego nacięcia wprowadza się implant wypełniony częściowo żelem silikonowym. Następnie dopełnia się go roztworem soli fizjologicznej.

Rodzaje implantów piersiowych w zależności od typu powierzchni i kształtu

Implanty w piersiach mogą się także różnić typem powierzchni, która może być gładka lub porowata. Pierwsza z nich ma naturalny wygląd. Jest zalecana zwłaszcza w przypadku bardzo szczupłych kobiet, u których istnieje ryzyko, że implant będzie nadmiernie widoczny i wyczuwalny przez skórę. Implanty o gładkiej powierzchni nieco częściej prowadzą do skurczenia torebki włóknistej, w związku z czym konieczna bywa jego wymiana. Te o powierzchni porowatej niekiedy powodują powstanie nieestetycznych fałdów na skórze.

Implanty piersiowe różnią się także kształtem. Do wyboru są implanty piersiowe anatomiczne lub okrągłe. Okrągłe implanty piersiowe nie zapewniają uzyskania naturalnego kształtu piersi. Nadają im idealnie okrągły kształt – optycznie pierś będzie wydawała się pełniejsza zarówno w dolnej, jak i w górnej części. Ponadto biust znajduje się w dość szerokim rozstawie. Zastosowanie implantów okrągłych wiąże się ze znacznie mniejszym wydatkiem. Drugi kształt implantu zdecydowanie bardziej imituje naturalny wygląd piersi, gdyż przypomina łzę, co pozwala na uniknięcie nadmiernego wypełnienia ich górnej części. Sprawia, że cechują się lekką linią opadania. Anatomiczne implanty piersiowe wskazane są zwłaszcza w celu wyrównania asymetrii i deformacji piersi oraz poprawy jędrność i ich lekkiego uniesienia.

Jakie są rozmiary implantów piersiowych?

Implanty piersiowe dostępne są w kilku rozmiarach. To, jakie implanty wybrać, ustala się na wizycie u specjalisty. W doborze stosuje się profesjonalne systemy komputerowe i specjalny biustonosz z wybranymi wkładkami. Pozwala to na zwizualizowanie wyglądu piersi po przeprowadzeniu zabiegu. Różne rozmiary implantów dają możliwość dostosowania wielkości piersi do indywidualnych oczekiwań. Sporą grupę stanowią panie, które chcą powiększyć miseczkę A lub B do rozmiaru D czy E. Na rynku pojawiły się w ostatnim czasie implanty dedykowane mamom, które niwelują konsekwencje karmienia piersią.

Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych

Powikłania po wszczepieniu implantów piersiowych mogą obejmować m.in.: infekcje, krwiaki, bliznowce, gromadzenie się płynu wokół implantu, przesunięcie, sfałdowanie lub pęknięcie implantu piersiowego, stwardnienie i ściągnięcie torebki włóknistej tworzącej się wokół implantu, utratę czucia w brodawce i nadwrażliwość brodawki. Producenci implantów piersiowych dają dożywotnią gwarancję na ich wymianę w przypadku pęknięcia.

Czy implanty piersiowe trzeba wymieniać?

Obecnie stosowane implanty piersiowe nie wymagają wymiany, o ile kobieta sama nie zechce poddać się kolejnej operacji lub nie wystąpiły powikłania po zabiegu. Na wymianę implantów najczęściej decydują się osoby, które chcą wszczepić nowe, lepiej spełniające ich oczekiwania protezy piersiowe. Kolejną przyczyną, która może być powodem wymiany implantu, jest odrzucenie go przez organizm lub złe dobranie.

Bibliografia:

1. Rohrich R.J., Silicone Breast Implants: Outcomes and Safety Update, „Plastic and Reconstructive Surgery”, 2007, 120(1), s. 1S-3S.

2. Zagórska S., Biust idealny, “Uroda I medycyna”, 2014, 3(5), s. 68-74.

Jak powiększyć piersi bez operacji? Dowiesz się tego  z naszego filmu

Zobacz film: Jak można powiększyć lub zmienić wygląd piersi bez użycia skalpela? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Polecamy
Proteza piersiowa – rekonstrukcja piersi bez implantów.
Jak dobrać odpowiednią protezę i do kogo zgłosić się po pomoc?
Proteza piersiowa – rekonstrukcja piersi bez implantów. Jak dobrać odpowiednią protezę i do kogo zgłosić się po pomoc? TVN zdrowie
Jak dobrze dobrać wkładki do biustonosza?
Jak dobrze dobrać wkładki do biustonosza? Dzień Dobry TVN
Zmniejszenie biustu.
Jakie są wskazania do zabiegu?
Zmniejszenie biustu. Jakie są wskazania do zabiegu? Dzień Dobry TVN
Co to jest mastopeksja?
Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu?
Co to jest mastopeksja? Na czym polega lifting biustu i jakie są wskazania do zabiegu? TVN zdrowie
Komentarze (2)
Aga
Bardzo duże piersi nie są ładne, ale jak ktoś ma obwisłe, albo bardzo małe i robi sobie implanty, ale takie normalne - w sensie wyglądające naturalnie i łądnie, to uważam, że jest to ok. Przesadzone piersi są po prostu nieesttyczne.
Czytaj całość
PrawdziwyFacet
Zupełnie nie rozumiem kobiet, które robią sobie coś takiego? Po co? Przecież facetom to się ogóle nie podoba. Lubimy naturalne kobiety i naturalne kształty, a nie sylikon czy plastik. Drogie Panie, jeśli macie faceta, który namawia was na implanty to go zostawcie. Nie warto dla takiego kolesia poprawiać coś czego poprawiać nie trzeba!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?