Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ile kosztuje in vitro?
menu
Polub nas na Facebooku

Ile kosztuje in vitro?

Kobieta, która trzyma dłonie na ciążowym brzuchu

Fot: stocksnap.io

In vitro to technika wspomaganego rozrodu skierowana do par, które korzystały z innych, mniej złożonych metod leczenia niepłodności, ale nie udało im się uzyskać ciąży. Ze względu na wieloetapowość procedury i konieczność zapewnienia najwyższych standardów jakości oraz bezpieczeństwa, zapłodnienie pozaustrojowe generuje niemałe koszty. Jakie?

Kwalifikacja do in vitro – badania i wizyty

Koszt „klasycznego” in vitro w renomowanej klinice to około 7-8 tysięcy złotych, ale kwota ta nie obejmuje badań (wstępnych i kwalifikacyjnych, niezbędnych do rozpoczęcia leczenia) ani wizyt lekarskich. W praktyce oznacza to, że wydatki, jakie czekają parę pacjentów są większe.

Badania wstępne dla kobiet to: AMH, FSH, TSH, Prolaktyna oraz Cytologia, natomiast do badań koniecznych do wykonania zapłodnienia pozaustrojowego zalicza się: APTT, PT, Sód, Potas, Morfologia, Grupa krwi, Glukoza, Chlamydia Trachomatis PCR (wymaz z kanału szyjki macicy), Anty-HIV 1,2; HBs Antygen, Anty-HBc, Anty-HCV, VDRL, Cytomegalia IgG, IgM; Różyczka IgG, IgM; Toxoplazmoza IgG, IgM; Badanie czystości pochwy. W określonych sytuacjach lekarz może zlecić wykonanie dodatkowych badań, takich jak: Kariotyp, USG piersi, Wymaz ureaplazma z kanału szyjki macicy oraz Posiew ogólny z kanału szyjki macicy.

Liczba badań, którym poddawani są pacjenci płci męskiej jest krótsza – jako badanie wstępne wykonuje się tylko Rozszerzone badanie nasienia, a do procedury in vitro wymagane są: Grupa krwi, Anty-HIV 1,2; HBs-AG, Anty-HBc, Anty-HCV, VDRL oraz Cytomegalia IgG, IgM. Czasem zachodzi konieczność wykonania także innych badań. Są to: Kariotyp, Chlamydia Trachomatis PCR (wymaz z cewki moczowej), Inhibina B, LH, Testosteron, FSH, FT3, FT4, MSOME, Test SCD, Test HBA, CFTR oraz Estradiol.

Większość badań laboratoryjnych kosztuje 40-50 złotych każde, natomiast opłata za wizyty lekarskie wynosi od 170 do 200 złotych. Po podsumowaniu, koszt leczenia wzrasta więc o przynajmniej trzy tysiące złotych, nie licząc wydatków związanych na przykład z dojazdem do kliniki. Co warto podkreślić, nawet jeśli para ma możliwość skorzystania z programu refundacji do in vitro w swoim mieście, dofinansowanie dotyczy zwykle samego leczenia, a nie etapu kwalifikacji. Koszty badań i wizyt kwalifikacyjnych spoczywają zatem na ich barkach.

Badania do in vitro – czy można taniej?

Koszty diagnostyki poprzedzającej procedurę zapłodnienia pozaustrojowego można zredukować z pomocą rabatów oferowanych przez kliniki leczenia niepłodności – informacje o zniżkach można znaleźć między innymi na stronach internetowych poszczególnych ośrodków. Ze specjalnych pakietów dla par mogą skorzystać zarówno ci pacjenci, którzy dopiero zaczynają proces leczenia, jak i osoby, które korzystały już z innych technik wspomagania płodności. Ogromnie ważne jest, by wyniki badań, z którymi pacjenci pojawiają się na wizytach lekarskich były aktualne. Badania sprzed roku (a nawet nowsze, sprzed ponad sześciu miesięcy) są z punktu widzenia lekarza mało przydatne, ponieważ nie odzwierciedlają rzeczywistego stanu płodności pary. Pamiętajmy, że zdolność do prokreacji może ulec zmianie w krótkim czasie (niestety zwykle na gorsze), a tylko niedawno przeprowadzone badania pozwalają na precyzyjną diagnozę i zaplanowanie optymalnie skutecznego leczenia.

Dobrą wiadomością dla par rozważających in vitro jest fakt, iż w niektórych klinikach m.in. InviMed, opłaty można uiszczać w ratach.

In vitro „klasyczne” i z dodatkami

Łączny koszt zapłodnienia pozaustrojowego zależy od przebiegu leczenia, a ten ma ścisły związek z przyczyną niepłodności i indywidualną sytuacją każdej pary. Jeśli można przeprowadzić in vitro bez dodatkowych badań i wysoce specjalistycznych technik, w klinikach leczenia niepłodności InviMed należy liczyć się z wydatkiem rzędu 7.750 złotych. Cena zawiera wizytę lekarską podczas monitoringu cyklu miesiączkowego kobiety (100 zł), punkcję jajników przeprowadzaną w znieczuleniu (1.650 zł), procedury embriologiczne (3.400 zł), zapłodnienie komórki jajowej metodą ICSI, IMSI, PICSI lub hbIMSI (1.400 zł), oraz transfer najlepiej rokującego zarodka do jamy macicy pacjentki (1.200 zł). Cena procedury nie obejmuje leków do stymulacji cyklu. W przypadku pacjentek do 40. roku życia leki hormonalne stosowane do stymulacji trzech cykli leczenia są refundowane przez Ministerstwo Zdrowia. Leki z refundacją to koszt około 1000 – 1500 zł za cykl.

Jeżeli przed in vitro zalecane jest obrazowe zbadanie narządów miednicy mniejszej, koszt leczenia wzrasta o 1.100 złotych w przypadku histeroskopii diagnostycznej lub o 700 złotych, gdy kobieta jest poddana badaniu Sono HSG. Dodatkowe koszty mogą wynikać z zastosowania technik zwiększających skuteczność in vitro, takich jak Embryo Glue® (250 złotych) lub EmbryoVision® - Całodobowy Monitoring Rozwoju Zarodków (700 złotych). Cena leczenia rośnie również w przypadku konieczności mrożenia zarodków (500 zł) i ich przechowywania (400 zł za jeden rok).

Para, która zdecyduje się na przedimplantacyjną diagnostykę genetyczną zarodków powinna przygotować się na wydatek rzędu do 7 tysięcy do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Badania genetyczne są niestety kosztowne, ale mogą zwiększać szanse na uzyskanie ciąży w nawet 70% przypadków. Zleca się je w określonych sytuacjach, na przykład po wielokrotnych poronieniach, nieudanych implantacjach zarodka lub parom w zaawansowanym wieku.

In vitro z komórką jajową od dawczyni

Pary, w których kobieta nie posiada komórek jajowych (na przykład po leczeniu onkologicznym lub przedwczesnym wygaśnięciu czynności jajników) lub nie może użyć ich do in vitro, po uprzedniej kwalifikacji mogą wziąć udział w programie adopcji komórek jajowych od anonimowej dawczyni. Zapłodnienie pozaustrojowe z gametami od dawczyni to koszt rzędu 17.000 złotych (koszt ten zależy m. in. od liczby komórek jakie para otrzymuje od anonimowej dawczyni, np. w kliniach InviMed jest to 12 oocytów i obejmuje także gwarancję uzyskania 3 wysokiej jakości zarodków), ponadto para opłaca badania kwalifikacyjne (ok 1.700 złotych) oraz leki (ok 400 złotych).

In vitro z komórką jajową dawczyni jest droższe z wielu powodów. Oprócz kosztów „zwykłej” procedury należy bowiem doliczyć koszty pobrania komórek jajowych od dawczyni w skład których wchodzą także badania kwalifikacyjne dawczyni, jej wizyty lekarskie, leki pobudzające czynność jajników itp. Procedura ta wymaga ponadto zamrożenia komórek jajowych dawczyni, następnie ich ogrzewania, witryfikacji zarodków, które nie były wykorzystane i przechowywania ich w odpowiednich warunkach.

Refundacja do in vitro

Starania o ciążę bywają kosztowne, ale dzięki programom dofinansowania, które działają w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku, Łodzi, Sosnowcu i Częstochowie coraz więcej par zyskuje dostęp do skutecznego leczenia niepłodności. Zasady przyznawania refundacji (zwykle do 5.000 zł do procedury in vitro) mogą różnić się w poszczególnych miastach, dlatego warto sprawdzić na stronach internetowych klinik, jakie warunki należy spełnić, by móc ubiegać się o tę formę pomocy. wsparcia finansowego.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
19
5
Polecamy
In vitro z komórką jajową od dawczyni – jak przebiega proces leczenia?
In vitro z komórką jajową od dawczyni – jak przebiega proces leczenia? TVN zdrowie
Leczenie niepłodności metodą in vitro.
Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny?
Leczenie niepłodności metodą in vitro. Na czym polega zabieg i czy jest skuteczny? TVN zdrowie
Sztuczne zapłodnienie.
Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje?
Sztuczne zapłodnienie. Na czym polega ten zabieg i ile to kosztuje? Dzień Dobry TVN
In vitro - wszystko, co warto o nim wiedzieć
In vitro - wszystko, co warto o nim wiedzieć Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Lista szkodliwych dodatków do żywności. Co oznaczają skróty E?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?