Rodzajów raka piersi jest bardzo wiele. Jednym z rzadziej diagnozowanych jest hormonozależny raka piersi. Z takim nowotworem zmaga się m.in. Anna Puślecka, była dziennikarka TVN. Dziennikarka za pośrednictwem mediów społecznościowych wielokrotnie informowała o swojej chorobie i walce z tym nierównym przeciwnikiem.
W jednym z ostatnich wpisów udostępniła list otwarty skierowany do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, w którym zwraca się z prośbą o objęcie refundacją leku, który może jej i innym pacjentom uratować życie.
Cena zdrowia i życia
Anna Puślecka ma 48 lat. O chorobie, czyli wyjątkowo rzadkim hormonozależnym raku piersi dowiedziała się w kwietniu tego roku podczas rutynowej kontroli.
Choroba była na tyle podstępna, że nie ujawniła się podczas takich badań jak mammografia. Została wykryta niestety w stadium zaawansowanym. Obecnie czuję się bardzo dobrze na 100% moich możliwości (to pokazuje też, jak podstępna jest ta choroba), pracuję i jestem w trakcie leczenia hormonalnego. Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy lek RYBOCYKLIB. Lek ten w Polsce nie jest refundowany. Zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską. Rybocyklib przedłuża życie, niestety miesięczna kuracja kosztuje 12 tys. złotych, a roczna to aż 144 tys. złotych!- czytamy w liście dziennikarki.
Petycję do ministra wystosowały także inne pacjentki. Proszą w niej resort zdrowia o refundację dwóch leków - Rybocyklib oraz Palbocyklib Ibrance. Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinazy zależnej od cyklin, należącym do grupy leków wspomagających spowolnienie postępu choroby nowotworowej poprzez hamowanie dwóch białek zwanych kinazą zależną od cyklin 4 i 6 (CDK4/6).
Zobacz film i dowiedz się co Anna Puślecka mówi o swojej chorobie i walce o zdrowie
Palbocyklib to innowacyjny lek do stosowania u kobiet w leczeniu hormonozależnego, ujemnego pod względem HR+/HER 2, lokalnie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi.
Co na to resort zdrowie?
W piśmie, które otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia czytamy, że:
Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowia. W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane.
Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB.
Rak piersi w Polsce
Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. W 2010 roku było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 roku – ponad 17 tysięcy. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi.
Jakie objawy może dawać rak piersi? Dowiesz się tego z filmu:
Zobacz także: Jak rozpoznać raka piersi?
Dobra zmiana
Od września na liście refundacyjnej znajdą się dwa nowe leki, które stosowane są w leczeniu raka piersi. Mowa o Kisqali i Ibrance. Oba farmaceutyki będą mogły stosować pacjentki, które zmagają się z HER-2 ujemnego raka piersi. Dodatkowo zmienią się wskazania do stosowania pertuzumabu, innego leku stosowanego w leczeniu nowotworów piersi.