Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?
menu
Polub nas na Facebooku

Hormonozależny rak piersi. Czy pacjentki będą miały łatwiejszy dostęp do leków?

Różowa wstążka

Fot: noipornpan / gettyimages.com

Rak piersi to nowotwór, który odpowiednio wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Niestety w Polsce chorych ciągle przybywa. U niektórych pacjentek rozpoznaje się wyjątkowo rzadką odmianę choroby. W ich przypadku dostęp do leczenia jest mocno ograniczony. Czy list otwarty, który właśnie trafił do Ministerstwa Zdrowia z prośbą o refundację dwóch leków, zmieni sytuację pacjentek?

Rodzajów raka piersi jest bardzo wiele. Jednym z rzadziej diagnozowanych jest hormonozależny raka piersi. Z takim nowotworem zmaga się m.in. Anna Puślecka, była dziennikarka TVN. Dziennikarka za pośrednictwem mediów społecznościowych wielokrotnie informowała o swojej chorobie i walce z tym nierównym przeciwnikiem.

W jednym z ostatnich wpisów udostępniła list otwarty skierowany do Ministra Zdrowia, Łukasza Szumowskiego, w którym zwraca się z prośbą o objęcie refundacją leku, który może jej i innym pacjentom uratować życie.

Cena zdrowia i życia

Anna Puślecka ma 48 lat. O chorobie, czyli wyjątkowo rzadkim hormonozależnym raku piersi dowiedziała się w kwietniu tego roku podczas rutynowej kontroli.

Choroba była na tyle podstępna, że nie ujawniła się podczas takich badań jak mammografia. Została wykryta niestety w stadium zaawansowanym. Obecnie czuję się bardzo dobrze na 100% moich możliwości (to pokazuje też, jak podstępna jest ta choroba), pracuję i jestem w trakcie leczenia hormonalnego. Jedyną nadzieją na życie jest dla mnie nowoczesny, antynowotworowy lek RYBOCYKLIB. Lek ten w Polsce nie jest refundowany. Zapewne Pan wie, że rybocyklib jest refundowany w CAŁEJ UNII. Całej, poza Polską. Rybocyklib przedłuża życie, niestety miesięczna kuracja kosztuje 12 tys. złotych, a roczna to aż 144 tys. złotych!- czytamy w liście dziennikarki.

Petycję do ministra wystosowały także inne pacjentki. Proszą w niej resort zdrowia o refundację dwóch leków - Rybocyklib oraz Palbocyklib Ibrance. Rybocyklib jest selektywnym inhibitorem kinazy zależnej od cyklin, należącym do grupy leków wspomagających spowolnienie postępu choroby nowotworowej poprzez hamowanie dwóch białek zwanych kinazą zależną od cyklin 4 i 6 (CDK4/6).

Zobacz film i dowiedz się co Anna Puślecka mówi o swojej chorobie i walce o zdrowie

Zobacz film: Anna Puślecka w DDTVN opowiedziała o walce z rakiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Palbocyklib to innowacyjny lek do stosowania u kobiet w leczeniu hormonozależnego, ujemnego pod względem HR+/HER 2, lokalnie zaawansowanego lub rozsianego raka piersi.


Co na to resort zdrowie?

W piśmie, które otrzymaliśmy od Ministerstwa Zdrowia czytamy, że:

Ministerstwo Zdrowia podejmuje wszelkie możliwe działania, by zapewnić Polakom dostęp do skutecznych terapii ratujących życie i zdrowia. W związku z informacjami medialnymi dotyczącymi jednej z metod leczenia rzadkich przypadków raka piersi informujemy, że do Ministerstwa Zdrowia wpłynął wniosek o objęcie refundacją leku Kisqali (rybocyklib). Zgodnie z wnioskiem, lek ten potencjalnie może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi m.in. u kobiet po menopauzie, jeśli radykalne leczenie miejscowe (chirurgia, radioterapia) było nieskuteczne lub trwale niemożliwe do zastosowania. Prace nad objęciem refundacją leku w Ministerstwie Zdrowia są finalizowane.

Po zakończeniu prowadzonych negocjacji Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie przekaże informacje opinii publicznej. Intensywne działania w Ministerstwie Zdrowia już doprowadziły do refundacji leków na chorobę Fabry’ego i darmowego dostępu do świadczeń dla chorych na EB.

Rak piersi w Polsce

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w Polsce w ciągu roku wykrywa się blisko 18-19 tysięcy nowych zachorowań na raka piersi u kobiet, a 6 tysięcy pacjentek umiera. W 2010 roku było prawie 15,8 tys. nowych przypadków tego nowotworu, a w 2013 roku – ponad 17 tysięcy. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia-PZH w Warszawie wynika, że w latach 2010-2016 współczynnik zgonów z powodu tego nowotworu zwiększył się w Polsce o 7,2 proc. Z badań opublikowanych w branżowym magazynie "Annals of Oncology" jednoznacznie wynika, że Polska jest jedynym dużym krajem w Unii Europejskiej, w którym systematycznie rośnie liczba zgonów z powodu raka piersi.

Jakie objawy może dawać rak piersi? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Objawy raka piersi. Źródło: 36,6

Zobacz także: Jak rozpoznać raka piersi?

Dobra zmiana

Od września na liście refundacyjnej znajdą się dwa nowe leki, które stosowane są w leczeniu raka piersi. Mowa o Kisqali i Ibrance. Oba farmaceutyki będą mogły stosować pacjentki, które zmagają się z HER-2 ujemnego raka piersi. Dodatkowo zmienią się wskazania do stosowania pertuzumabu, innego leku stosowanego w leczeniu nowotworów piersi.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
88
8
Polecamy
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków.
"Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu"
Chorzy na raka w Polsce bez dostępu do wielu leków. "Czuję się pokrzywdzona, ktoś decyduje o moim życiu" Dzień Dobry TVN
Anna Puślecka:
"Jeżeli obietnice Ministra okażą się prawdą, kobiety z rakiem piersi będą mogły dłużej i spokojniej żyć"
Anna Puślecka: "Jeżeli obietnice Ministra okażą się prawdą, kobiety z rakiem piersi będą mogły dłużej i spokojniej żyć" Dzień Dobry TVN
Coraz więcej Polek choruje na raka.
Dlaczego liczba zachorowań rośnie?
Coraz więcej Polek choruje na raka. Dlaczego liczba zachorowań rośnie? TVN zdrowie
Sukcesy i wyzwania w opiece nad pacjentkami z zaawansowanym rakiem piersi
Sukcesy i wyzwania w opiece nad pacjentkami z zaawansowanym rakiem piersi TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?