Polub nas na Facebooku
Czytasz: Hipokaliemia – niedobór potasu. Jakie są jej przyczyny? 
menu
Polub nas na Facebooku

Hipokaliemia – niedobór potasu. Jakie są jej przyczyny? 

NAN

Fot: naka / fotolia.com

Hipokaliemia, czyli niedobór potasu jest stanem wymagającym leczenia i zastosowania diety dostarczającej dużej ilości tego minerału. Przyczyną niskiego poziomu potasu w organizmie może być nadmierne jego wydalanie na skutek przewlekłych biegunek, wymiotów, oparzeń lub stosowania środków przeczyszczających. 

Najczęstszą przyczyną niedoboru potasu jest niewłaściwie zbilansowana dieta uboga w produkty żywnościowe będące naturalnym źródłem tego minerału. Niskiemu poziomowi potasu w organizmie towarzyszą różne objawy, m.in. osłabienie i skurcze mięśni oraz zaburzenia rytmu serca.

Funkcje potasu w organizmie człowieka

Potas jest składnikiem mineralnym, którego prawidłowa ilość w organizmie jest niezbędna dla jego prawidłowego funkcjonowania. Pierwiastek ten znajduje się głównie w przestrzeni śródkomórkowej, zwłaszcza komórek mięśniowych i dostarcza im potrzebnych składników odżywczych. Odpowiada przede wszystkim za regulowanie ciśnienia tętniczego krwi oraz gospodarki wodnej oraz za kontrolę pracy nerek. Potas ma istotny wpływ na przewodzenie impulsów nerwowych, a tym samym na funkcjonowanie układu nerwowego i pracę mięśni. Jego właściwy poprawia zdolności poznawcze, takie jak myślenie i koncentracja. Funkcją potasu jest również pobudzanie wydzielania insuliny – hormonu odpowiedzialnego za regulowanie poziomu cukru we krwi.

Przyczyny niedoboru potasu w organizmie

Niedobór potasu, czyli hipokaliemia, najczęściej rozwija się w konsekwencji popełnianych błędów żywieniowych. Niskiemu poziomowi potasu w diecie sprzyja stosowanie restrykcyjnych diet odchudzających opartych na jednoskładnikowym jadłospisie. Czynnikami ryzyka wystąpienia niedoboru potasu są: nadużywanie alkoholu oraz nadmierne picie kawy czy herbaty. 

Częstą przyczyną hipokaliemii jest zwiększona utrata potasu z organizmu na skutek wymiotów, biegunek oraz stosowania środków o działaniu przeczyszczającym. Do wzmożonej ucieczki potasu może dochodzić również przez skórę w wyniku rozległych oparzeń oraz nadmiernej potliwości, której towarzyszy niewystarczające uzupełnianie płynów i elektrolitów. Niski poziom potasu częściej występuje u osób wykonujących ciężką pracę fizyczną lub intensywnie trenujących. Hipokaliemia może być następstwem przyjmowania niektórych leków, np. glikokortykosteoridów oraz ziół i preparatów o właściwościach moczopędnych. Niski poziom potasu w organizmie często współwystępuje z zaburzeniami endokrynologicznymi, np. zespołem Conna, w którym dochodzi do zwiększenia wydalania potasu wraz z moczem.

Jakie są objawy niedoboru potasu?

Hipokaliemia jest jednym z częstszych zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. U osób z niedoborem potasu występuje szereg objawów ze strony różnych układów, zwłaszcza sercowo-naczyniowego oraz nerwowo-mięśniowego. Przy hipokaliemii pojawia się uczucie ogólnego osłabienia organizmu, apatia oraz wzmożona senność. Charakterystycznymi objawami niedoboru potasu są: bolesne skurcze mięśni, zwłaszcza łydek, osłabienie i większa męczliwość mięśni szkieletowych oraz drżenia mięśniowe. 

Skrajny niedobór potasu może stać się przyczyną porażenia mięśni. U osób z niedoborami potasu występują: zaburzenia koncentracji, skłonność do powstawania obrzęków, wielomocz (czyli częstsze oddawanie moczu), spowolnienie czynności jelit, wzdęcia oraz uporczywe zaparcia. Niebezpiecznym objawem są zaburzenia rytmu serca, w tym również arytmia stanowiąca zagrożenie dla życia. Przewlekły niedobór potasu może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego oraz powstania tzw. „żabiego brzucha”, czyli jego spłaszczenia na skutek osłabienia mięśni brzucha.

Zawroty głowy przy niedoborze potasu

Przy niskim poziomie potasu w organizmie często pojawiającym się objawem są zawroty głowy. Ich przyczyną są zaburzenia gospodarki wodnej, częstsze oddawanie moczu oraz utrzymujące się wzmożone pragnienie trudne do zaspokojenia. Hipokaliemii towarzyszy również spadek ciśnienia tętniczego krwi. W następstwie tych objawów dochodzi do zawrotów głowy, a niekiedy również do omdleń.

Zobacz film: Czy warto jeść produkty witaminizowane? Źródło: Wiem co kupuję

Jak uzupełnić niedobór potasu w organizmie?

Hipokaliemię rozpoznaje się na podstawie stężenia potasu w surowicy krwi, które wynosi poniżej 3,5 mmol/l. W leczeniu niedoboru potasu stosuje się preparaty z potasem lub dostarczające różnych składników mineralnych oraz witamin. W ciężkich przypadkach lub przy współwystępujących z hipokaliemią zaburzeniach wchłaniania z przewodu pokarmowego konieczne jest dożylne podanie roztworu potasu, najczęściej w postaci chlorku potasu. Ważną rolę w uzupełnianiu niedoborów tego pierwiastka odgrywa dieta. Produktami o dużej zawartości potasu są owoce i warzywa, a zwłaszcza:

  • suszone owoce (morele, jabłka, figi, rodzynki),
  • banany,
  • awokado,
  • seler,
  • pomidory,
  • grejpfruty,
  • kiwi,
  • ziemniaki.

Źródłem potasu są również ryby (np. dorsz), produkty zbożowe (kasza gryczana, chleb żytni), czekolada gorzka i mleczna, kakao, orzechy włoskie oraz zielone warzywa liściaste. W jadłospisie osoby ze zdiagnozowaną hipokaliemią powinny pojawić się również pestki dyni, nasiona białej fasoli, natka pietruszki i brokuły. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
788
26
Polecamy
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Czym jest zespół Barttera?
Objawy i przyczyny niedobór sodu w organizmie
Czym jest zespół Barttera? Objawy i przyczyny niedobór sodu w organizmie TVN zdrowie
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu.
Jakie są skutki niedoboru magnezu dla zdrowia?
Objawy i leczenie hipomagnezmii
Hipomagnezemia, czyli niedobór magnezu. Jakie są skutki niedoboru magnezu dla zdrowia? Objawy i leczenie hipomagnezmii TVN zdrowie
Komentarze (2)
Anna B .
Zgadzam się z twoim komentarzem , przebywałam wielokrotnie na SORze ale nikt nie zwrócił uwagi na poziom potasu a wynosił od 3,1 , do 3,4 .a bywałam tam często . Raz gdy zasugerowałam że chyba poleciały mi elektrolity potas był 3,4 dostałam go w kroplówce ale i tak lekarz twierdził że powinnam brać leki na nadciśnienie i do psychiatry - tak ich uczą . Teraz okresowo badam potas ,sód , wapń i magnez bo moje doświadczenie wskazało że wszystko jest ważne . Zbyt wysoki sód to z reguły niski potas , również wapń jest ważny ale o tym jest wiele informacji na Googlu . Gdy spada potas a spadał po lekach na nadciśnienie ( wszystkie odstawiłam oczywiście w porozumieniu z lekarzem ) oprócz wysokiego ciśnienia zawrotów głowy , bólu serca a raczej mięśnia , częstego siusiania ogarnia nas potworny lęk . Tzw. jonogram jest badaniem około 20zł. a lipidogram około 30 zł .robię go co dwa miesiące . Cholesterol zbiłam jedząc smalec i zażywając kapsułki z olejem z czarnuszki która ma dużo potasu dlatego ludzie z niskim ciśnieniem muszą uważać na dawkę dlatego kapsulki to dobry wybór .
Czytaj całość
andrzej
Wydaje mi się,że lekarze leczący nadciśnienie tętnicze zbyt często zapominają o okresowym kierowaniu pacjenta na badanie poziomu potasu we krwi. Miałem podobny przypadek,który zakończył się pobytem w szpitalu z koniecznością uzupełnienia, u mnie wówczas wynosił 3,04 !
Czytaj całość
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby