Polub nas na Facebooku
Czytasz: Haluksy – jak zapobiec operacji?
menu
Polub nas na Facebooku

Haluksy – jak zapobiec operacji?

Stopy kobiety

Fot: Robert Przybysz / stock.adobe.com

Haluks (paluch koślawy) jest to deformacja stóp, polegająca na nienaturalnym kierowaniu się palucha na pozostałe palce. W wyniku tego pojawia się wystająca i zaczerwieniona narośl, która nie tylko wygląda nieestetycznie, ale też sprawia ból. Dla wielu kobiet ostatecznością jest operacja, ale istnieją skuteczne terapie, które mogą temu zapobiec. 

Chociaż wiele osób uważa, że dziedziczymy paluch koślawy, to nie jest to do końca prawda. Dziedziczymy predyspozycje do jego powstawania. Wrodzone skłonności sprzyjające powstawaniu tzw. haluksów to np. stopa Mortona, stopa pronacyjna (rotująca nadmiernie do wewnątrz) czy hipermobilność, czyli nadmierna ruchomość stawów.

– wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf, fizjoterapeutka i ortopodolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Sprzyjającym czynnikiem powstawaniu haluksów jest noszenie nieprawidłowego obuwia, czyli buty z wąskim noskiem czy wysokie obcasy. 

Stopa w bucie na wysokim obcasie ustawia się w zgięciu podeszwowym, co prowadzi do nadmiernego obciążenia przodostopia. Dla przykładu, obcas o wysokości 7,5 cm zwiększa obciążenie przodostopia aż o 76% w stosunku do naturalnego ułożenia stopy!

 – przestrzega dr Joanna Stodolna-Tukendorf.

Jak leczyć haluksy?

Przede wszystkim warto zapobiegać. Jeśli wiemy, że mamy skłonności do powstawania haluksów lub już odczuwamy pierwsze dolegliwości bólowe warto zbadać stopy w gabinecie podologii ortopedycznej. Ortopodolog po zbadaniu stóp na urządzeniach diagnostycznych będzie mógł dobrać najskuteczniejszą terapię, która ustrzeże przed paluchem koślawym.

Warto pamiętać, że bagatelizowanie problemu i nieleczenie wady stóp może niekorzystanie oddziaływać na kolana, biodra czy kręgosłup. Często paluchowi koślawemu towarzyszy płaskostopie poprzeczne (powoduje rozszerzenie stopy) i prowadzi do powstawania trudnych do wyleczenia odcisków i modzeli.

  • Odpowiednie obuwie

Warto zwracać uwagę na obuwie, w którym chodzimy na co dzień. Najlepiej zrezygnować z noszenia butów na wysokim obcasie i wąskimi noskami. Jeśli jednak jest absolutnie obowiązkowy elementem dress code’u, warto pomyśleć o ultracienkich wkładkach ortopedycznych. 

Są one wykonywane z myślą o eleganckich butach. Chociaż nie spełniają swojego zadania w 100%, pozwalają częściowo skorygować pracę stóp w tak nienaturalnej dla nich pozycji.

 – wyjaśnia dr n. med. Joanna Stodolna-Tukendorf z FootMedica.

Zobacz film: Haluksy a dobór obuwia. Źródło: 36,6

  • Indywidualne wkładki ortopedyczne

Indywidualne wkładki korygujące – zaprojektowane i wykonane na podstawie kompleksowego badania dla każdego pacjenta i stopy oddzielnie, nie podpierają biernie stopy, lecz stymulują ją do prawidłowej pracy. Ich codzienne noszenie, w połączeniu z systematycznym wykonywaniem ćwiczeń zaleconych przez fizjoterapeutę, może uchronić pacjenta przed koniecznością przeprowadzenia operacji.

  • Kinesiotaping

Elastyczne taśmy utrzymują palucha w jego prawidłowej osi i stymulują do pracy mięśnie odpowiedzialne za jego odwodzenie. Muszą być jednak odpowiednio założone. Fizjoterapeuta uczy pacjenta robić to samodzielnie. W tape’ach można chodzić przez cały dzień, a także uprawiać w nich sport.

  • Terapia manualna

Terapia manualna palucha koślawego łączy w sobie elementy wielu metod terapeutycznych, jak techniki mobilizacji stawów czy powięzi. Najistotniejszy jest jednak fakt, że terapia nie skupia się wyłącznie na stopie, a opiera się na analizie całego narządu ruchu. Terapia manualna koślawości paluchów polega na systematycznych indywidualnych sesjach terapeutycznych połączonych z pracą pacjenta w domu według uzyskanych zaleceń.

Warto przeczytać: Jak dbać o stopy? Kiedy zgłosić się do ortopodologa?

Zobacz film: Ból pleców może sygnalizować problem ze stopami? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
16
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?