Grypa to choroba, która atakuje cały organizm. Dlatego pojawienie się osłabienia, które utrudnia podniesienie się z łóżka, bólów mięśni i stawów, wysokiej gorączki oraz suchego kaszlu i problemów z oddychaniem - powinno sprowokować do jak najszybszej wizyty u lekarza. Zdaniem specjalistów jedna na 100 osób zakażonych wirusem grypy potrzebuje hospitalizacji z powodu problemów z płucami.
Mimo że wymienione wyżej objawy uznaje się za najbardziej charakterystyczne dla grypy, nie u wszystkich chorych choroba rozwija się tak samo. Do mało charakterystycznych objawów grypy należą dolegliwości ze strony układu pokarmowego, np. dyskomfort, biegunka czy nudności.
Jak wygląda leczenie grypy?
Grypa jest chorobą wirusową i leczy się ją specjalnymi lekami przeciwgrypowymi, a nie antybiotykami. Leków tych nie można dostać w aptece, są one podawane jedynie w szpitalu. Ich zadaniem jest niedopuszczenie do dalszego namnażania się wirusa.
Po antybiotyki sięga się dopiero (i tylko wtedy), gdy dojdzie do nadkażenia bakteryjnego (zazwyczaj dwoinką paciorkowca). U takich pacjentów obserwuje się wtedy ropną wydzielinę, silny kaszel oraz zapalenie płuc. Infekcja bakteryjna zazwyczaj pojawia się w 7-8 dobie od wystąpienia pierwszych objawów grypy, ale wcale nie musi. Grypa niepowikłana zazwyczaj ustępuje po ok. siedmiu dniach.
Grypę trzeba wyleżeć
Organizm do walki z chorobą potrzebuje bardzo dużo energii, dlatego bardzo ważny jest odpoczynek. Tylko tak układ immunologiczny może zmobilizować wszystkie swoje komórki do walki z wirusem grypy.
Chodzie na siłownię w czasie choroby może doprowadzić do zawału serca, a nawet śmierci pacjenta - mówi dr Paweł Grzesiowski, immunolog.
W czasie choroby należy pamiętać także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W niektórych przypadkach warto także sięgnąć po maseczkę ochronną. Kiedy to zrobić? Odpowiedź znajdziecie w filmie:
Chroń się!
Najlepszym sposobem na uniknięcie grypy i jej powikłań, które bardzo często są groźniejsze niż sama choroba, jest przyjęcie szczepionki przeciwko grypie. Specjaliści zalecają, aby każdy z nas (a w szczególności osoby starsze, dzieci i kobiety w ciąży) co roku szczepił się przeciwko grypie.