Podczas kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Weterynaryjną wykryto obecność bakterii Listeria monocytogenes w pięciu badanych próbkach produktu. Groźny patogen wystąpił w pasztecie pieczonym z dzika, 200 g, o numerze partii 16/09/2020 i terminie przydatności do spożycia: 26.10.2020 r. Producentem pasztetu jest Provincja sp. z o.o. z Sulęcina.
Kontrola przeprowadzona przez powiatowego lekarza weterynarii w Sulęcinie w zakładzie produkcyjnym wykazała szereg nieprawidłowości.
Instytucja wydała decyzję o zawieszeniu produkcji w zakładzie Provincja do czasu uzyskania wyników zgodnych z zakresami możliwej obecności bakterii w pasztecie. Firma zaczęła wycofywać produkty z rynku. W zakładzie przeprowadzono mycie i dezynfekcje za pomocą zamgławiania.
Bakterii Listeria monocytogenes - czy jest niebezpieczna dla zdrowia?
Spożycie żywności zanieczyszczonej Listeria monocytogenes może prowadzić do choroby zwanej listeriozą. Jej objawami mogą być m.in.:
- gorączka;
- dreszcze;
- biegunka;
- wymioty.
W przypadku osób z osłabioną odpornością, seniorów oraz dzieci dolegliwości mogą być dużo bardziej nasilone. U części pacjentów zakażenie wywołuje również:
- zaburzenia równowagi,
- przeczulica,
Kobiety w ciąży w pierwszej kolejności zgłaszają objawy grypopodobne. Jeśli kobieta ciężarna jest okazem zdrowia, czuje się bardzo dobrze, to choroba może rozwijać się u niej skąpo lub bezobjawowo.
Jeśli zakażenie objęło ośrodkowy układ nerwowy, pojawiają się objawy typowe dla zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, na przykład sztywność karku, czyli brak możliwości przygięcia głowy do klatki piersiowej w pozycji leżącej na plecach.
Jak skutecznie leczyć zatrucie pokarmowe? Dowiesz się tego z filmu:
Źródło: GIS