Polub nas na Facebooku
Czytasz: Grillujesz? Dowiedz się, jak czerpać przyjemność z majówkowej biesiady, nie obciążając organizmu
menu
Polub nas na Facebooku

Grillujesz? Dowiedz się, jak czerpać przyjemność z majówkowej biesiady, nie obciążając organizmu

Grill

10'000 Hours/getty images

Choć pandemia koronawirusa pokrzyżowała wyjazdowe plany na majówkę, to wciąż możemy grillować w przydomowym ogródku, a nawet na balkonie. Na ruszt zazwyczaj wrzucamy kiełbaski czy karkówkę, do tego obowiązkowo ciężkie sosy. Po trzech dniach takiego biesiadowania możemy czuć się nieco ociężale. Jak tego uniknąć? Dietetyk Marta Jachym zdradziła nam kilka wskazówek, jak grillować, by nie obciążać organizmu.

Polacy uwielbiają grillować. Bez względu na to, gdzie będziemy to robić – w ogrodzie lub na balkonie, ważne jest to, co położymy na ruszt. Choć pierwszą myślą większości z nas są kiełbaski czy karkówka, do tego obowiązkowo takie dodatki jak: ketchup, majonez czy musztarda, to po kilku dniach grillowania, wątroba może nam tego nie wybaczyć… Jak „odchudzić” grilla? O wskazówki poprosiliśmy ekspertkę w temacie żywienia, Martę Jachym.

Zobacz też: Jak skutecznie i w prosty sposób wyczyścić grilla?

Co jest największym błędem w grillowaniu?

Jak tłumaczy dietetyczka, najczęstszym błędem popełnianym przy grillowaniu, jest wybieranie tłustych mięs, boczków, kiepskiej jakości kiełbas. Co więcej, Polacy, ze względu na wygodę, najczęściej wybierają produkty w gotowych marynatach, które po rozpakowaniu od razu wrzucamy na grilla.

Jeśli do ciężkiego, tłustego mięsa, w marynacie z tragicznym składem, dorzucimy sosy na bazie majonezu, znaczną ilość alkoholu, a często też przekąski takie jak chipsy – to 3-dniowa majówka, na pewno nie sprawi, że poczujemy się wypoczęci i zrelaksowani. Takie kombinacje, to ogromne obciążenie dla organizmu – wątroby, trzustki, żołądka. Po kilku dniach biesiadowania w ten sposób, możemy czuć się zmęczeni, napuchnięci, a nasz organizm przez kilka dni będzie wracał do stanu równowagi, daleki od uczucia wiosennej lekkości

-wyjaśnia Marta Jachym.

Zobacz też: Sygnały, które wysyła organizm, świadczące o tym, że jesz za dużo soli

Nie rezygnuj z grilla

Dbanie o zrównoważoną dietę nie oznacza rezygnacji z majówkowego grilla, który dla większości z nas jest tradycją. Jak przekonuje ekspertka, proste zmiany w wyborze tego, co na grilla wrzucimy i co podamy jako dodatki, wystarczą, by czerpać przyjemność ze majówkowej biesiady, nie obciążając przy tym organizmu.

Co to oznacza w praktyce?

Zamiast tłustych mięs, jak karkówka czy skrzydełka, wybierzmy filety z piersi kurczaka lub indyka, które, jak podkreśla Marta Jachym, warto zamarynować samodzielnie.

Tworząc marynatę na bazie oliwy z oliwek, czosnku, ulubionych przypraw. Zamiast mięsa, świetnym wyborem będą również ryby – łosoś, pstrąg, których przygotowanie zajmuje dosłownie chwile, a ze względu na delikatniejsze mięso, obróbka termiczna na grillu, jest szybsza niż mięsa. Z kiełbas – najlepiej zrezygnować w ogóle, jeśli jednak bardzo je lubimy, warto wybrać te, które w składzie mają jak największą ilość mięsa, a niską zawartość tłuszczu. Do wrzucenia na grilla, świetnie sprawdzą się warzywa, takie jak cukinia, papryka, pieczarki czy bakłażan

-podpowiada dietetyczka.

Lekkie dodatki

Większość z nas, nie wyobraża sobie grilla bez dodatków takich jak sosy. Zamiast niezdrowych i ciężkich majonezów, ketchupów czy musztardy, przygotujmy sosy samodzielnie.

Najlepiej na bazie jogurtów naturalnych, czy niskotłuszczowych serków – z dodatkiem ziół, cebuli, czosnku czy pomidorów, w kilka chwil przygotujemy smaczny i zdrowy dip

- mówi Marta.

Zobacz też: Menu na kwarantannę. Jedz mądrze i zdrowo

Nie zapominajmy o warzywach, które ze względu na małą zawartość kalorii i dużą zawartość błonnika, mogą obniżyć sumaryczną liczbę kalorii, którą spożyjemy przy stole.

Jako dodatek do potrwa z grilla przygotujmy sałatkę, z dużą ilością świeżych warzyw – np. grecką. Warzywa szybko nas nasycą, dostarczą wody i mikroelementów i wspomogą trawienie

- dodaje ekspertka.

Co z alkoholem?

Niestety to alkohol jest najczęstszą przyczyną złego samopoczucia, a nawet dodatkowych kilogramów po kilkudniowym grillowaniu.

Niezłym pomyłem, będzie zrezygnowanie z mocno kalorycznego i ciężkostrawnego piwa i przyrządzenie koktajli np. na bazie białego wina. Połączenie tego trunku z wodą lekką gazowaną, listkami mięty i mrożonymi malinami, zaskoczy gości i idealnie wpasuje się swoją lekkością w klimat wiosennych uczt. Rozrobienie alkoholu wodą, spowoduje, że wypijemy mniej, zapobiegniemy odwodnieniu, dzięki czemu możemy liczyć na lepsze samopoczucie niż po konwencjonalnym spożywaniu alkoholu

- tłumaczy dietetyk.

Zobacz też: Lepsza kasza jaglana czy gryczna? Poznaj zdrowotne właściwości kasz

***

Marta Jachym jest dietetykiem i szkoleniowcem. Studiowała dziennikarstwo i dietetykę kliniczną. Absolwentka kilkudziesięciu szkoleń i konferencji żywieniowych. Na co dzień przyjmuje pacjentów w warszawskiej klinice MD Clinic, prowadząc poradnię „Przełom w odżywianiu.” Prowadzi szkolenia dotyczące zdrowego trybu życia, redukcji stresu, oraz budowania odporności w dużych firmach. Specjalizuje się w dietoterapii chorób autoimunologicznych, tarczycy, gospodarki cukrowej i zaburzeń układu pokarmowego. Pracuje z pacjentami z zaburzeniami odżywiania, łącząc istotę stanu psychicznego z tym jak funkcjonuje nasze ciało. Szczególną wagę przywiązuje do zebrania obszernego wywiadu dotyczącego samopoczucia pacjenta, który pomaga znaleźć źródło i przyczynę dolegliwości. Twierdzi, że uważność, dobra komunikacja wewnętrzna i obserwowanie sygnałów wysyłanych przez ciało i umysł, to najlepsza droga do skutecznego wdrażania zdrowych nawyków żywieniowych.

Zobacz film: Sprawdzone sposoby na zdrowe potrawy z grilla. Jak oszukać zbędne kalorie?

źródło:x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
50
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?