Polub nas na Facebooku
Czytasz: Glimbax - ulotka, roztwór do płukania jamy ustnej i gardła, dawkowanie
menu
Polub nas na Facebooku

Glimbax - ulotka, roztwór do płukania jamy ustnej i gardła, dawkowanie

Lekarz opowiada pacjentce o trzymanym w dłoniach leku.

Fot. Extreme Media / Getty Images

Glimbax jest lekiem zawierającym diklofenak (czyli należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych) w postaci roztworu do płukania jamy ustnej i gardła. Jak dawkować lek Glimbax? Kiedy stosować lek?

Glimbax – działanie leku

Glimbax jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym (NLPZ) z substancją czynną diklofenakiem. Można go stosować przy stanach zapalnych błony śluzowej jamy ustnej i gardła. Substancja czynna zawarta w leku działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie.

Glimbax – skład leku

Substancją czynną leku jest diklofenak. Jeden ml roztworu zawiera 0,74 mg diklofenaku (wpostaci kwasu). Inne składniki leku to cholina roztwór 50%, sorbitol, sodu benzoesan, sodu edetynian, acesulfam potasowy, naturalny aromat brzoskwiniowy, naturalny aromat miętowy, czerwień koszenilowa (E124), woda oczyszczona.

Lek Glimbax można kupić w butelce zawierającej 200 ml roztworu, przy czym do każdego opakowania dołączona jest miarka dozująca o pojemności 15 ml - wystarczająca do jednej dawki leku.

Ważne, aby nie stosować leku po terminie ważności. Przeterminowane leki należy odnieść do apteki i tam wyrzucić do specjalnego kosza lub oddać farmaceucie. Wyrzucanie leków do śmieci lub do toalety zanieczyszcza środowisko.

Glimbax – dawkowanie leku

Zaleca się, aby jamę ustną i gardło płukać od 2 do 3 razy na dobę. Do jednego płukania należy zużyć 15 ml roztworu (1 miarkę) nierozcieńczonego lub rozcieńczonego niewielką ilością wody leku i przepłukiwać jamę ustną przez około 30-60 sekund.

Nie połykać! Po użyciu roztwór należy wypluć.

Ważne - przypadkowe, nieumyślne połknięcie jednej dawki roztworu do płukania jamy ustnej nie stanowi zagrożenia dla pacjenta. Nie zgłaszano przypadków przedawkowania leku, jednak w razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.

Glimbax – wskazania do stosowania leku

Glimbax jest lekiem zawierającym substancję czynną diklofenak i należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Wskazaniem do jego stosowania jest stan zapalny błony śluzowej jamy ustnej i gardła, w tym objawów zapalenia dziąseł, zapalenia jamy ustnej, zapalenia gardła. Można go stosować także po zabiegach stomatologicznych oraz w przypadku wystąpienia objawów podrażnienia mechanicznego.

Jak pozbyć się bólu gardła? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem, co kupuję

Glimbax – przeciwwskazania do stosowania leku

Lek nie powinien być stosowany jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Szczególną ostrożność powinni zachować także pacjenci, u których występuje uczulenie (nadwrażliwość) na kwas acetylosalicylowy lub na inny lek z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz dzieci poniżej 14. roku życia. 

W przypadku długotrwałego stosowania leku może dojść do rozwoju nadwrażliwości na substancje w nim zawarte. W takiej sytuacji zalecane jest przerwanie stosowania Glimbaxu i kontakt z lekarzem, który dopasuje dalsze środki postępowania. 

Lek nie może mieć kontaktu z oczami.

Leku Glimbax nie należy stosować u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Glimbax – interakcje

Szczególną ostrożność w czasie stosowania leku powinni zachować pacjenci z zaburzeniami czynności nerek i wątroby, jednak brak specjalnych zaleceń dla tej grupy pacjentów. Należy jednak pamiętać, że istnieje możliwość kumulacji leku oraz jego metabolitów w przypadku ciężkiej niewydolności nerek, lecz jej znaczenie kliniczne jest nieznane.

Nie są znane oddziaływania tego leku z innymi lekami do stosowania miejscowego w jamie ustnej.

Glimbax – skutki uboczne

W przypadku długotrwałego stosowania leku mogą wystąpić objawy podrażnienia błony śluzowej jamy ustnej (np. pieczenie) i kaszel. Może również dojść do rozwoju reakcji nadwrażliwości. Jak już pisaliśmy, w takim przypadku wskazana jest konsultacja z lekarzem, który zleci dalsze leczenie.

Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku połknięcia lub długotrwałego stosowania leku Glimbax. 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
70
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Maślak pstry (bagniak, jakubek, miodówka) - czy jest jadalny? Suszenie grzybów
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?