Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fluoroza czyli nadmiar fluoru. Objawy, rodzaje i leczenie fluorozy
menu
Polub nas na Facebooku

Fluoroza czyli nadmiar fluoru. Objawy, rodzaje i leczenie fluorozy

NAN

Fot: ALDECAstudio / stock.adobe.com

Fluoroza najczęściej rozwija się na zębach stałych. Jej przyczyną jest zbyt duża ilość fluoru w organizmie. U osób ze zdiagnozowaną chorobą konieczne jest wdrożenie kompleksowego leczenia, na które składa się m.in. uzupełnianie ubytków w szkliwie, stosowanie past bez fluoru oraz likwidowanie przebarwień.

Fluoroza jest chorobą zębów, której towarzyszą zmiany w budowie i wyglądzie szkliwa. Cechą charakterystyczną schorzenia jest pojawienie się na szkliwie nieestetycznych plam. Osoby ze zdiagnozowaną fluorozą powinny znajdować się pod stałą opieką stomatologiczną.

Fluoroza – jakie są jej przyczyny?

Fluoroza zębów jest chorobą należącą do zaburzeń pochodzenia rozwojowego. Przyczyną powstawania schorzenia jest nadmierne przyjmowanie związków fluoru w okresie rozwoju szkliwa zębów. Fluor jest składnikiem mineralnym niezbędnym organizmowi, jednak w zbyt dużych ilościach może być szkodliwy dla zdrowia człowieka. Związek ten uczestniczy w procesie mineralizacji zębów, zapobiega rozwojowi próchnicy oraz korzystnie wpływa na twardość szkliwa. Fluor przyjmowany jest wraz z pastami do zębów oraz pożywieniem.

Zobacz także: Pasta do zębów – wybielająca, na nadwrażliwość czy przeciw próchnicy? Jaką wybrać?

Źródłem fluoru w diecie są: ryby morskie, czarna herbata, szynka wieprzowa, sery, płatki kukurydziane, pieczywo żytnie. Niegdyś pierwiastek ten dodawany był do wody pitnej, gdyż uważano, że chroni to przed powstawaniem próchnicy. Z czasem jednak okazało się, że fluoryzacja wody sprzyja rozwojowi choroby polegającej na nadmiarze fluoru w organizmie, czyli fluorozy.

Zobacz film: Czym i jak czyścić zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Choroba ta jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci i młodzieży, gdyż może powodować trwałe uszkodzenia zębów. Nadmiar fluoru może prowadzić nie tylko do zmian w wyglądzie i budowy zębów. Przy znacznym przedawkowaniu tego minerału pojawiają się również inne objawy: nudności, krwawe wymioty, biegunki, skurcze i silnie bóle brzucha, ogólne osłabienie organizmu, bóle kości, sztywność stawów oraz wzmożona potliwość.

Objawy fluorozy

Fluoroza prowadzi do zmian w szkliwie, których charakter zależny jest od stopnia zaawansowania choroby. Zmiany te mogą mieć postać pojedynczych lub zlewających się ze sobą pasm lub plam o kredowobiałym lub brunatnym zabarwieniu. W bardziej zaawansowanym stadium objawami fluorozy są zagłębienia oraz ubytki szkliwa, w wyniku których dochodzi do zmiany w budowie i kształcie zęba. Szkliwo u osoby chorej na fluorozę jest matowe, chropowate i nieprzezroczyste. Dokładny mechanizm rozwoju choroby nie jest poznany, jednak niektórzy naukowcy uważają, że fluoroza najczęściej powstaje u osób, które w dzieciństwie przyjmowały wodę o nadmiernej ilości fluoru w składzie.

Jakie są rodzaje fluorozy?

W ocenie zębów u osób chorujących na fluorozę wykorzystuje się klasyfikację szkliwa plamkowego (tzw. klasyfikacja Deana). Przeprowadza się ją na podstawie dwóch zębów, które objęte są dużymi zmianami patologicznymi. Kryteria przestawiają się następująco:

  • 0 – oznacza stan prawidłowy. Jest on stwierdzany, gdy powierzchnia zębów jest gładka, lśniąca i posiada kredowobiały kolor;
  • 1 – oznacza tzw. fluorozę wątpliwą. Diagnozuje się ją w przypadkach, gdy na powierzchni szkliwa wyraźnie widoczne są białe plamki;
  • 2 – oznacza fluorozę bardzo łagodną. Rozpoznaje się ją, gdy na powierzchni mniejszej niż ¼ zęba występują zmiany w postaci białawych, matowych i nieregularnie rozproszonych plam;
  • 3 – oznacza fluorozę łagodną. Charakteryzuje się rozleglejszymi białymi polami na szkliwie, które nie przekraczają 50% powierzchni pojedynczego zęba;
  • 4 – oznacza fluorozę umiarkowaną. Diagnozowana jest, gdy na powierzchni zęba widoczne są znaczne uszkodzenia z towarzyszącymi im brązowymi plamami;
  • 5 – oznacza fluorozę ciężką. Cechuje się zaawansowanymi uszkodzeniami obejmującymi całą powierzchnię szkliwa zęba, które prowadzą do zmian w jego kształcie. Na zębach widoczne są brunatne przebarwienia i/lub rozległe zagłębienia.

Fluoroza u dzieci

Fluoroza częściej występuje na zębach stałych niż mlecznych, ale cechuje się znacznie łagodniejszym przebiegiem w przypadku mleczaków. Proces wyrzynania się zębów stałych trwa około 6 lat. Jego początek przypada na wiek 5-6 lat. Ostatnie zęby stałe – trzonowce powstają około 13. roku życia. W okresie dorosłości u większości ludzi wyrzynają się tzw. zęby mądrości, czyli ósemki. W przypadku zauważenia u dziecka niepokojących zmian w postaci przebarwień należy natychmiast zgłosić się do dentysty. Zignorowanie tego rodzaju objawów może prowadzić do rozwoju zaawansowanie fluorozy i poważnego uszkodzenia szkliwa zębów.

Zobacz także: Fluoroza u dzieci – jak ją rozpoznać? Jak przebiega leczenie?

Jak leczyć fluorozę?

Leczenie fluorozy powinno być kompleksowe. Obejmuje ono:

  • eliminację bieżących ubytków próchnicowych,
  • uzupełnianie powstałych ubytków szkliwa materiałem kompozytowym,
  • remineralizację szkliwa poprzez nakładanie na zęby hydroksyapatytu.

W leczeniu fluorozy ważną rolę odgrywa codzienna higiena zębów polegająca na regularnym ich szczotkowaniu pastą pozbawioną fluoru oraz nitkowaniu. Dieta osób ze zdiagnozowaną fluorozą powinna być bogata w wapń. Najważniejszym źródłem tego minerału jest mleko i jego przetwory. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy zaawansowanej fluorozie, wskazany jest profesjonalny zabieg ścierania szkliwa lub wybielanie. Zabiegi te umożliwią likwidację nieestetycznych plam i przebarwień. Zastosowanie ma również zakładanie licówek lub koron na zęby objęte chorobą.

Zobacz film: Jak i czym myć zęby? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
28
7
Polecamy
Białe plamy na zębach – ich przyczyny i sposoby usunięcia
Białe plamy na zębach – ich przyczyny i sposoby usunięcia TVN zdrowie
Na czym polega demineralizacja zębów?
Jak leczyć tę dolegliwość?
Na czym polega demineralizacja zębów? Jak leczyć tę dolegliwość? TVN zdrowie
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Gnida, czyli jajo wszy – jak wygląda i jak się jej skutecznie pozbyć?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?
Goryczak żółciowy – co to za grzyb? Jak go rozpoznać? Czy jest jadalny?