Polub nas na Facebooku
Czytasz: Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej
menu
Polub nas na Facebooku

Festiwal KultURO — rockowo o profilaktyce urologicznej

Prof. Piotr Chłosta i Marek Piekarczyk

Fot: materiały prasowe

Czy ostre rockowe brzmienie może przysłużyć się profilaktyce urologicznej? Okazuje się, że tak! Po raz piąty prof. Piotr Chłosta, Prezes Polskiego Towarzystwa Urologicznego oraz Kierownik Katedry i Kliniki Urologii CM UJ zaprasza – w ramach Festiwalu KultURO – do skorzystania z bezpłatnych badań urologicznych, otwartych rozmów o profilaktyce i dobrej zabawy. Kiedy i gdzie będzie można się przebadać?

Według statystyk WHO pacjentów z chorobami nowotworowymi w obrębie układu moczowego będzie przybywać. Obecnie rak prostaty jest drugim najczęściej występującym u mężczyzn nowotworem złośliwym, w pierwszej dziesiątce są także rak nerki oraz pęcherza. Dlatego tak ważna jest świadomość zagrożenia i profilaktyka.

KultURO stawia na profilaktykę

Kluczowym elementem programu KultURO jest Tydzień Otwarty (od 23 do 28 września) w dwóch krakowskich szpitalach: Klinice Urologii CM UJ oraz w specjalistycznym Szpitalu im. S. Żeromskiego. W ramach tego wydarzenia organizatorzy zapraszają na bezpłatne konsultacje ze specjalistami oraz badania profilaktyczne. W zeszłym roku, z podobnej akcji skorzystało blisko 300 osób, aż u 40 wykryto zmiany o potencjale nowotworowym.

Doświadczenie poprzednich Festiwali pokazuje, że często, żeby wykonać pierwszy krok w trosce o swoje życie i zdrowie, pacjenci potrzebują solidnego bodźca. Same statystyki nie wystarczają. Możliwość konsultacji ze specjalistą, rozmowa o niepokojących dolegliwościach, pomagają przełamać wstyd - mówi prof. Piotr Chłosta.

Dodatkowo wspólnie ze Stowarzyszeniem Mężczyzn z Chorobami Prostaty Gladiator przygotowano także sesję naukową dedykowaną pacjentom oraz ich rodzinom “Im wcześniej tym lepiej - rak gruczołu krokowego i osteoporoza - współczesne wyzwania medyczne”, podczas której uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z najlepszymi specjalistami w kraju. Spotkanie odbędzie się w sobotę 28 września w godz. 11.00-15.00 w Auli Wykładowej Katedry Chirurgii Ogólnej CM UJ (ul. M. Kopernika 40).

Z dni otwartych może skorzystać każdy, kto znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka lub zauważył u siebie jakieś niepokojące symptomy ze strony układu moczowego.

Profilaktyka przy dobrej muzyce

Festiwal KultURO zwieńczy wyjątkowy Koncert Finałowy EndoPower i Przyjaciele (28 września, godz. 19.00), który odbędzie się w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Podczas jednego wieczoru, publiczność usłyszy największe osobowości polskiej sceny muzycznej. W solowym projekcie zaprezentuje się znany z formacji TSA, Marek Piekarczyk. Organizatorzy przygotowali także niespodziankę dla fanów jazzu - występ Janusza Grzywacza i Marka Stryszowskiego, muzyków legendarnego Laboratorium. Do grona artystów dołączy także grupa o medycznym rodowodzie, wywodząca się z Kliniki Endokrynologii CM UJ Akustyczna OpeRacja , żywiołowa pop-rockowa Immersja oraz znany festiwalowej publiczności Olek Klepacz.

Gospodarzem wieczoru jest rockowa grupa EndoPower - w składzie profesorowie Piotr Chłosta, Marcin Słojewski, Tomasz Szydełko oraz muzycy Wojciech Stec i Bartek „Grabb” Gamracy. Zespół zagra utwory z płyt „Skąd ta siła” i „Credo”. Koncert poprowadzą dziennikarka radia RMF FM Ewa Kwaśny i oraz przebojowy standuper Michał Pałubski.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Pełny program imprezy jest dostępny tutaj!

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
81
7
Polecamy
Masz problemy z układem moczowym?
Skorzystaj z bezpłatnych badań!
Masz problemy z układem moczowym? Skorzystaj z bezpłatnych badań! TVN zdrowie
Festiwal KultURO w Krakowie
Festiwal KultURO w Krakowie Dzień Dobry TVN
Gwiazdy i organizatorzy festiwali ogłaszają letnie koncerty.
Kto i gdzie zagra?
Gwiazdy i organizatorzy festiwali ogłaszają letnie koncerty. Kto i gdzie zagra? Dzień Dobry TVN
ProstaTa Historia.
Nie bój się mówić o raku prostaty
ProstaTa Historia. Nie bój się mówić o raku prostaty TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Czerwona plamka na oku. Przyczyny i leczenie
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?
Wrzody na pośladkach – czym są i jak się ich pozbyć?