Polub nas na Facebooku
Czytasz: Escapelle - ulotka, działanie, dawkowanie i skuteczność tabletki
menu
Polub nas na Facebooku

Escapelle - ulotka, działanie, dawkowanie i skuteczność tabletki

Kobieta, która trzyma w palcach tabletkę

Fot: Innocenti / gettyimages.com

Escapelle to pigułka antykoncepcyjna, która zaliczana jest do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Tabletka zapobiega owulacji oraz zapłodnieniu komórki jajowej. Jak działa Escapelle? Kiedy i jak może być stosowana?

Escapelle to tzw. pigułka "dzień po". Preparat zaliczany jest do tzw. antykoncepcji awaryjnej. Przyjmowany jest w sytuacji, gdy podczas stosunku seksualnego zabrakło antykoncepcji lub gdy stosowna forma zapobiegania ciąży nie zadziałała jak należy. Pigułkę Escapelle można kupić jedynie po okazaniu recepty i należy ją przyjąć  w ciągu 12 godzin i nie później niż po 72 godzinach po stosunku bez zabezpieczenia.

Escapelle – działanie

Substancją czynną w leku Escapelle jest lewonorgestrel. Związek ten to syntetyczny hormon, który w ponad osiemdziesięciu procentach zapobiega ciąży. O jego skuteczności w dużej mierze decyduje czas. Im wcześniej – po ryzykownym stosunku seksualnym – kobieta przyjmie tabletkę, tym większe będą szanse, że do zapłodnienia nie dojdzie. Tym samym tabletka Escapelle jest najskuteczniejsza jeśli została zażyta w ciągu 12 godzin i nie później niż po 72 godzinach po stosunku bez zabezpieczenia.

Substancje pomocnicze w leku to: skrobia ziemniaczana, skrobia kukurydziana, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, laktoza jednowodna.

Zadaniem pigułki Escapelle jest niedopuszczenie do uwolnienia komórki jajowej przez jajniki, niedopuszczenie do zapłodnienia uwolnionej już komórki jajowej oraz niedopuszczenie do zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Escapelle – wskazania

Pigułka Escapelle zaliczana jest do antykoncepcji awaryjnej. Może być stosowana tylko wtedy, gdy stosunek seksualny odbył się bez odpowiedniego zabezpieczenia lub gdy to zastosowane nie spełniło swojego zadania. Preparat można kupić tylko i wyłącznie w aptece po okazaniu recepty wystawionej przez lekarza ginekologa.

Escapelle – dawkowanie

W opakowaniu leku Escapelle znajduje się tylko jedna tabletka. Zawiera ona 1500 mcg substancji czynnej. Preparat zadziała tylko wtedy, gdy zostanie przyjęty w ciągu 12 godzin i nie później niż po 72 godzinach po stosunku bez zabezpieczenia. Lek stosowany jest przede wszystkim przez kobiety dorosłe. Nie istnieje żadne właściwe zastosowanie Escapelle u dzieci przed okresem dojrzewania we wskazaniu dotyczącym antykoncepcji w nagłych przypadkach.

Jeżeli w przeciągu trzech godzin od przyjęcia leku u kobiety pojawiły się wymioty należy jak najszybciej przyjąć kolejną dawkę leku.

Panie, które w ostatnich 4 tygodniach stosowały leki indukujące enzymy i mają potrzebę zastosowania antykoncepcji po odbyciu stosunku bez zabezpieczenia zaleca się zastosowanie niehormonalnej metody antykoncepcji w przypadkach nagłych, np. wkładkę wewnątrzmaciczną z zawartością miedzi (ang. copper intrauterine device - Cu-IUD) lub przyjęcie podwójnej dawki lewonorgestrelu (czyli 2 tabletki jednocześnie) przez kobiety, które nie mogą lub nie chcą mieć wkładki wewnątrzmacicznej z dodatkiem miedzi.

Escapelle można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, pod warunkiem, że miesiączka nie jest opóźniona.

Kobietom, które przyjęły pigułkę zaleca się stosowanie dodatkowej antykoncepcji, np. prezerwatywy, krążka dopochwowego, środka plemnikobójczego lub kapturka naszyjkowego, aż do pojawienia się następnej miesiączki. Zastosowanie lewonorgestrelu nie jest przeciwwskazaniem do regularnego stosowania antykoncepcji hormonalnej. 

Escapelle – przeciwwskazania. Kiedy preparat nie może być stosowany?

Escapelle mimo że uchodzi za bezpieczną formę antykoncepcji, to w niektórych sytuacjach nie może być stosowany. Lek może być niebezpieczny dla kobiet, które mają nadwrażliwość na jeden ze składników leku, są lub podejrzewają, że mogą być w ciąży. Escapelle może być niebezpieczny dla kobiet z ryzykiem wystąpienia ciąży pozamacicznej (zapalenie jajowodu lub ciąża pozamaciczna w przeszłości).  Lek może być niebezpieczny także dla tych pań, które zmagają się z chorobą jelit (np. chorobą Leśniowskiego-Crohna). Leki stosowane w leczeniu tego schorzenia mogą osłabić działanie substancji czynnej w leku Escapelle.

Produkt leczniczy nie powinien być przyjmowany przez kobiety, które chorują na dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Po zastosowaniu Escapelle miesiączki są zazwyczaj prawidłowe i występują w terminie (czasem obserwuje się kilkudniowe przesunięcie). W takich sytuacjach lekarz może zalecić rozpoczęcie i lub zmianę stosowanej antykoncepcji. Jeśli u kobiety, która regularnie stosuje antykoncepcję hormonalną, po przyjęciu leku Escapelle nie nastąpiło krwawienie konieczne jest wykluczenie ciąży.

Leku Escapelle nie można przyjmować kilka razy w tym samym cyklu. Zbyt częste stosowanie prowadzi do zaburzeń miesiączkowania.

Escapelle nie może być podawany kobietom w ciąży. Kobiety, które karmią dziecko piersią mogą przyjąć lek. Może go przyjąć tuż po karmieniu, następnie powinna odczekać co najmniej 8 godzin nim ponownie przyłoży dziecko do piersi.

Zobacz film i poznaj wszystkie rodzaje antykoncepcji: 

Zobacz film: Jakie są rodzaje antykoncepcji? Źródło: Klinika urody

Escapelle – interakcje z innymi lekami

Escapelle może wchodzić w reakcje z innymi lekami. Kobieta, która zgłasza się do lekarza z prośbą o wystawienie recepty na tzw. pigułkę "dzień po" powinna poinformować go o wszystkich przyjmowanych przez siebie lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Badania pokazują, że Escapelle może wpłynąć lub osłabić działanie następujących leków:

  • przeciwpadaczkowych oraz barbituranów lub innych leków stosowanych w leczeniu padaczki;
  • stosowanych w leczeniu gruźlicy;
  • przeciwgrzybiczych;
  • ziołowych, w szczególności na bazie dziurawca;
  • immunosupresyjnych (przyjmowane są przede wszystkim przez pacjentów po przeszczepach i chronią przed odrzutem narządu);
  • stosowanych przez pacjentów zakażonych wirusem HIV.

Należy pamiętać, że leki pobudzające enzymy wątrobowe, głównie indukujących enzym CYP3A4, przyśpieszają metabolizm lewonorgestrelu. Podczas jednoczesnego stosowania efawirenzu stężenie lewonorgestrelu w osoczu spada o połowę. 

Escapelle – skutki uboczne

Escapelle tak samo, jak każdy inny lek może wywołać szereg działań niepożądanych. Do tych najczęściej występujących należą bóle głowy, nudności, bóle podbrzusza oraz uczucie zmęczenia. U niektórych kobiet po zażyciu leku Escapelle pojawiają wymioty, krwawienie miesiączkowe inne niż zwykle, tkliwość piersi, zawroty głowy. Do najrzadziej występujących skutków ubocznych należą zmiany skórne (w postaci pokrzywki), świąd, pieczenie, obrzęk twarzy, bóle miednicy oraz bolesne miesiączki. 

Uwaga! Lek Escapelle nie może być stosowany jako regularna antykoncepcja hormonalna. Preparat może być stosowany jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Należy także pamiętać, że lek nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
45
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?