Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?
menu
Polub nas na Facebooku

Ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze - jak pracować zdrowo?

mat. prasowe 

Ergonomia pracy jest ważna z wielu względów. Stosowanie się do jej zasad sprawia, że ogranicza się ryzyko pojawienia wad kręgosłupa, problemów ze stawami i bólu głowy. Ergonomiczny monitor chroni wzrok oraz ułatwia wykonywanie obowiązków zawodowych, dzięki optymalnej wielkości obrazu. Sprawdź, o czym pamiętać, by pracować zdrowo przy komputerze.

Ergonomiczne meble biurowe

Podstawowym elementem wyposażenia biura są meble. Od ich funkcjonalności i budowy zależy komfort pracy. W biurze dobrze sprawdzają się fotele z kubełkowym siedziskiem. Dzięki nim możliwe jest zachowanie prawidłowej postawy ciała bez nadmiernego obciążania mięśni. Kubełkowe siedzisko zapewnia solidne podparcie kręgosłupa i nóg, co zapobiega obrzękom kończyn dolnych.

Do pracy można wybrać również fotel standardowy z regulowaną wysokością siedziska, podłokietnikami i możliwością odchylania oparcia. Dzięki takiej konstrukcji użytkownik dopasowuje ustawienie mebla do swojego wzrostu oraz do wysokości biurka. Podłokietniki umożliwiają podparcie ramion w celu odciążenia łokci i nadgarstków. Na uwagę zasługują zwłaszcza fotele, które posiadają dodatkowo zagłówek oraz poduszkę lędźwiową. Oba elementy mają pozytywny wpływ na kręgosłup - w czasie pracy jego obciążenie jest mniejsze.

Jeśli chodzi o biurko do pracy, ważny jest przede wszystkim jego rozmiar. Biurko powinno bez trudu pomieścić wszystkie niezbędne sprzęty. Użytkownik powinien mieć również dodatkową przestrzeń do wypełniania dokumentów i wykonywania prac biurowych niezwiązanych z używaniem komputera.

Dla wymagających użytkowników odpowiednie są biurka z podnoszonym blatem, które służą do pracy w pozycji stojącej. Dzięki nim można pracować naprzemiennie na stojąco i siedząco, by częściej zmieniać pozycję ciała.

Monitor do pracy - rozmiar i rozdzielczość

Monitor do komputera do pracy ma ogromny wpływ na ergonomię w biurze. Przekątna ekranu powinna wynosić co najmniej 24 cale. Taki rozmiar wyświetlacza umożliwia wygodne przeglądanie wielu dokumentów tekstowych i arkuszy kalkulacyjnych oraz korzystanie z wewnętrznego oprogramowania firmowego. Na mniejszym monitorze konieczne jest częste przewijanie treści lub zmniejszanie czcionki, co utrudnia wykonywanie obowiązków zawodowych.

Zapoznaj się z ofertami monitorów do pracy: https://www.komputronik.pl/search-filter/1251/monitory

Do pracy z programami do projektowania i księgowania przeznaczone są monitory o przekątnej powyżej 27 cali. Dzięki nim użytkownik może wygodniej uzupełniać wiersze w tabelach i przeglądać rozbudowane projekty. Większy monitor do pracy jest niezalecany, gdyż jego wymiary będą utrudniały objęcie całego ekranu wzrokiem.

Funkcjonalna klawiatura i mysz

Na stanowisku do pracy przy komputerze powinna znaleźć się ergonomiczna myszka i klawiatura. Urządzenia peryferyjne są równie ważne pod tym względem co meble biurowe. Źle dobrane sprzęty prowadzą do pojawiania się problemów z nadgarstkami i łokciami, gdyż użytkownik trzyma ręce w nienaturalnej pozycji.

Do pracy warto wybierać klawiatury i myszy ze specjalnymi podpórkami do podtrzymywania nadgarstków. Dzięki nim ogranicza się ryzyko wystąpienia zespołu cieśni nadgarstka. W przypadku klawiatury dodatkowo można zdecydować się na zakup modelu, który ma kształt łuku. Pisanie na klawiszach ułożonych w niestandardowy sposób początkowo wydaje się trudne, jednak po przyzwyczajeniu się do nowego układu, użytkownicy bardzo go sobie cenią.

Ochrona wzroku

Ergonomiczne stanowisko komputerowe powinno uwzględniać ochronę wzroku. Dotyczy to zarówno technologii zastosowanych w monitorach, jak i odpowiedniego oświetlenia. Jeśli chodzi o monitor, do pracy powinno się wybierać modele, które posiadają technologię Flicker Free oraz wysoką częstotliwość odświeżania. Dzięki nim ogranicza się emisję światła niebieskiego i zmęczenie oczu spowodowane smużenie obrazu.

W kwestii oświetlenia stanowiska komputerowego istotne jest ustawienie biurka i komputera w miejscu, do którego dociera światło dzienne. Jest ono przyjazne dla ludzkiego oka, dlatego powinno się pracować jak najdłużej bez włączania oświetlenia sztucznego. Lampy biurkowe i sufitowe powinny być natomiast wyposażone w żarówki dające białe, chłodne światło, które ma działanie pobudzające. Dodatkowo moc żarówek powinna być na tyle duża, by po zmroku odciążyć wzrok użytkownika. Jeśli przy sztucznym świetle konieczne jest mrużenie oczu w celu przeczytania tekstu na ekranie monitora, powinno się zmienić żarówki na mocniejsze.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Stolik pod laptopa – do łóżka czy na kółkach?
Stolik pod laptopa – do łóżka czy na kółkach? Dzień Dobry TVN
Laptop do grafiki – 3D, 2D.
Jak wybrać dobry?
Laptop do grafiki – 3D, 2D. Jak wybrać dobry? Dzień Dobry TVN
Zapomniany król zmysłów.
Zatroszcz się o oczy, tak na serio!
Zapomniany król zmysłów. Zatroszcz się o oczy, tak na serio! TVN zdrowie
Poduszka ortopedyczna dla każdego.
Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?
Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Jak działa gruczoł krokowy? Budowa i choroby gruczołu krokowego
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie
Nieprzyjemny zapach z nosa – przyczyny i leczenie