Polub nas na Facebooku
Czytasz: Encorton – jak działa lek i kiedy jest stosowany?
menu
Polub nas na Facebooku

Encorton – jak działa lek i kiedy jest stosowany?

Kobieta, która bierze lek

Fot: Tassii / gettyimages.com

Encorton to lek stosowany w leczeniu zaburzeń hormonalnych, alergii oraz chorób układu oddechowego. Co wchodzi w skład leku? Kiedy jeszcze jest stosowany i jak przyjmować go bezpiecznie?

Encorton to lek zaliczany do grupy glikokortykosteroidów. Substancją czynną w Encortonie jest prednizon, który sam w sobie nie jest aktywny. Aktywuje się dopiero wtedy, gdy trafi do wątroby i zostanie zmetabolizowany. Prednizon działa przeciwzapalnie, przeciwalergicznie oraz immunosupresyjnie.

Encorton – jak działa?

Zawarty w leku prednizon hamuje lub aktywuje geny, których białka uczestniczą w prawidłowej reakcji organizmu na zagrożenie lub pobudzają stan zapalny organizmu. Glikortykosteroidy regulują specjalne receptory, które znajdują się w komórkach. Dopiero ich połączenie aktywuje właściwą reakcję organizmu.

Encorton – kiedy jest stosowany?

Encorton to lek, który może być stosowany w leczeniu bardzo wielu dolegliwości. Najczęściej przepisywany jest pacjentom, którzy zmagają się z:

  • zaburzeniami hormonalnymi – niewydolność kory nadnerczy pierwotna (choroba Addisona) i wtórna, wrodzona hiperplazja nadnerczy, hiperkalcemia związana z chorobą nowotworową, nieropne zapalenie tarczycy;
  • ciężką alergią – np. atopowe zapalenie skóry (AZS), choroba posurowicza, reakcje nadwrażliwości na leki, całoroczny lub sezonowy alergiczny nieżyt nosa;
  • ostrym reumatycznym zapaleniem mięśnia sercowego;
  • toczniem rumieniowatym układowym;
  • chorobami skóry – złuszczające zapalenie skóry, opryszczkowe pęcherzowe zapalenie skóry, ciężkie łojotokowe zapalenie skóry, ciężki rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa i Johnsona, ziarniniak grzybiasty, pęcherzyca, ciężka łuszczyca;
  • zaburzeniami ze strony układu pokarmowego – wrzodziejące zapalenie okrężnicy, choroba Leśniowskiego i Crohna;
  • chorobami układu krążenia – niedokrwistość hemolityczna nabyta (autoimmunologiczna), niedokrwistość aplastyczna wrodzona, niedokrwistość wskutek wybiórczej hipoplazji układu czerwonokrwinkowego, małopłytkowość wtórna u dorosłych, idiopatyczna plamica małopłytkowa (choroba Werlhofa) u dorosłych;
  • zespołem nerczycowym.

Encorton stosowany jest w leczeniu paliatywnym, dlatego też bywa podawany pacjentom, np. z chorobą nowotworową (białaczką, chłoniakiem). Przepisywany jest chorym na stwardnienie rozsiane oraz z zapaleniem tęczówki, zapaleniem nerwu wzrokowego, berylozą, sarkoidozą, astmą oskrzelową, zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa, łuszczycowym zapaleniem stawów, reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS), młodzieńczym RZS (najczęściej wtedy, gdy choroba nie reaguje na inne metody leczenia), gruźliczym zapaleniem opon mózgowych.

Encorton – kiedy nie może być stosowany?

Encorton nie może być przyjmowany przez osoby, które są uczulone na choćby jeden ze składników farmaceutyku. Lek nie może być podawany również tym pacjentom, którzy zmagają się układowymi zakażeniami grzybiczymi. W ich przypadku preparat może zaostrzyć przebieg choroby. Encorton nie powinien być przyjmowany również przez kobiety, które karmią piersią. Jeśli jednak podanie leku jest konieczne dzienna dawka nie może przekraczać 5 mg.

Encorton, podobnie jak inne glikokortykosteroidy, może zaburzyć  działanie kory nadnerczy, co może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych. Tym samym osoby, które przyjmowały lub przyjmują inne leki z tej grupy powinny poinformować o tym lekarza. Kortykosteroidy mogą zaburzyć działanie układu immunologicznego. Zdarza się, że aktywują zakażania, o których chory nie miał pojęcia. Encorton może być niebezpieczny dla osób z niewydolnością wątroby lub tarczycy. W ich przypadku decyzję o przepisaniu leku może podjąć tylko lekarz. To samo tyczy się pacjentów m.in. z wrzodami żołądka, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, zapaleniem uchyłków jelita oraz z innymi stanami zapalnymi w obrębie układu pokarmowego. Encorton może zaostrzyć przebieg np. nadczynności lub niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek, nadciśnienia tętniczego, osteoporozy (lek zwiększa utratę wapnia), cukrzycy, zapalenia trzustki, tzw. nużliwości mięśni oraz jaskry. Osoby, które zmagają się z takimi schorzeniami powinny poinformować o tym lekarza.

Przeciwwskazaniem do przyjmowania Encortonu są także twardzina skórna, nazywana twardziną układową. Dużą ostrożność trzeba zachować podczas przyjmowania leków z kwasem acetylosalicylowym. Połączenie kwasu z  prednizonem może być groźne dla pacjentów z hipoprotrombinemią (niedobór protrombiny we krwi). 

Encorton – dawkowanie

Encorton ma postać tabletek i dzienna dawka nie może być większa niż 250 mg. W przypadku dzieci dzienna dawka nie powinna przekraczać 2 mg leku na kilogram masy ciała. Encorton można podać raz lub w 3–4 dawkach podzielonych (co 6–8 godzin). Dawka oraz schemat przyjmowania leku może się różnić w zależności od schorzenia z jakim zmaga się pacjent. O tym, jak należy przyjmować farmaceutyk zawsze decyduje lekarz.

Warto pamiętać, że Encorton to lek, którego nie można odstawić z dnia na dzień. Aby bezpiecznie zakończyć leczenie konieczne jest stopniowe zmniejszanie dawek przyjmowanego leku.

Jak bezpiecznie przyjmować leki? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn

Encorton – skutki oboczne

Encorton może wywołać szereg efektów ubocznych. Lek może wywołać objawy zespołu Cushinga, czyli purpurowe rozstępy i zmiany skórne, skazę naczyniową, trądzik, nadmierne owłosienie, zmianę sylwetki ciała, a także zaniki mięśni, nadciśnienie tętnicze, obrzęki, niedobór potasu we krwi, zaburzenia tolerancji glukozy i tzw. cukrzycę posteroidowę, osteoporozę, zaburzenia miesiączkowania. Encorton może wpłynąć na działanie układu immunologicznego, tj. obniżyć odporność organizmu, zwiększyć podatność na zakażenia, grzybice, wydłużyć gojenie się ran. W niektórych przypadkach Encorton może przyczynić się do rozwoju zaćmy, jaskry, owrzodzenia przewodu pokarmowego. Poza tym u niektórych pacjentów pojawiają się zaburzenia czucia, snu, równowagi, zaburzenia psychiczne. U dzieci może wystąpić spowolnienie wzrostu.

Encorton – interakcje z innymi lekami

Encorton może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują leki nasenne i uspokajające (barbiturany), glutetymid, ryfampicynę, leki przeciwpadaczkowe, przeciwhistaminowe (przeciwuczuleniowe), efedrynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ, np. kwas acetylosalicylowy), sterydy anaboliczne, leki moczopędne, doustne środki antykoncepcyjne, glikozydy nasercowe, doustne leki przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, amfoterycynę B. Ponadto należy poinformować lekarza o wszystkich ostatnio przyjmowanych lekach, nawet tych dostępnych bez recepty.

Kobiety w ciąży lub karmiące piersią przed rozpoczęciem terapii Encortonem bezwzględnie muszą poradzić się lekarza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
103
9
Komentarze (0)
Nie przegap
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Maślak sitarz – co to za grzyb? Gdzie można go spotkać? W jakiej postaci smakuje najlepiej?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Gąska (grzyb jadalny) - jak wygląda? W jaki sposób go przyrządzić?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
Kiwano - afrykański owoc o unikalnym smaku. Właściwości zdrowotne, wartości odżywcze i zastosowanie w kuchni
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?