Polub nas na Facebooku
Czytasz: Elektrolity u dzieci – czy ich niski poziom przy biegunce i wymiotach jest groźny?
menu
Polub nas na Facebooku

Elektrolity u dzieci – czy ich niski poziom przy biegunce i wymiotach jest groźny?

dziecko, woda

Fot.Catherine Delahaye / Getty Images

Elektrolity dla dzieci muszą być dobre w smaku. Zaburzenia elektrolitowe zdarzają się głównie w stanach chorobowych przebiegających z biegunką lub wymiotami, gdyż właśnie wtedy dziecko traci znaczną ilość płynów i dochodzi do zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Elektrolity pełnią w organizmie bardzo ważną funkcję, gdyż są odpowiedzialne za utrzymanie równowagi wodno-elektrolitowej. Gdy ich poziom jest nieodpowiedni, może dochodzić do wielu zaburzeń np. w pracy serca, mózgu, a także innych organów. Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci za niski lub zbyt wysoki poziom elektrolitów związany jest z nieodpowiednim funkcjonowaniem organizmu, jednak to u najmłodszych występuje większe ryzyko odwodnienia, gdyż nie mają jeszcze w pełni wykształconych mechanizmów obronnych.

Zobacz film: Co zrobić, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN

Elektrolity dla dzieci – co to takiego?

Elektrolity aniony i kationy znajdujące się w płynach i komórkach ludzkiego ciała. Zalicza się do nich m.in. potas, sód, magnez i wapń. Ich główną funkcją jest utrzymanie równowagi w gospodarce wodno-elektrolitowej. Ponadto ich zadaniem jest również zapewnienie prawidłowego ciśnienia osmotycznego, przewodzenie impulsów nerwowych, odpowiednią pracę serca oraz rozdysponowanie wody w organizmie. Warto podkreślić, że poziom elektrolitów w organizmie nie jest stały. Procesy takie jak oddychanie, pocenie się czy oddawanie moczu zmieniają ich poziom. Ponadto do niedoborów elektrolitów i odwodnienia organizmu dochodzi także na skutek stanów chorobowych, szczególnie przy biegunce, wymiotach i wysokiej gorączce. Niskie stężenie elektrolitów u dzieci może wynikać np. z przegrzania, przyjmowania zbyt małej ilości płynów, krwotoku, niewłaściwej diety lub przewlekłej niewydolności nerek.

Zbadaj elektrolity – normy dla dzieci

Aby sprawdzić poziom elektrolitów u dzieci, wystarczy wykonać standardowe badanie krwi. Niepotrzebne jest wcześniejsze przygotowanie (nie trzeba wykonywać go na czczo). Próbkę krwi pobiera się zazwyczaj z żyły łokciowej. Optymalne wartości elektrolitów w organizmie dla dzieci wynoszą:

  • sód (Na+) – 136–145 mmol/l,
  • potas (K+) – 3,5–5,1 mmol/l,
  • chlorki (Cl-) – 95–105 mmol/l,
  • magnez (Mg2+) – 0,8–1,0 mmol/l,
  • wapń (Ca2+) – 2,1–2,6 mmol/l (8,5–10,5 mg/dl),
  • fosforany – 0,81–1,62 mmol/l u dorosłych i 1,3–2,26 mmol/l u dzieci.

Warto jednak podkreślić, że normy te mogą być zależne od laboratorium i przyjętej metody pomiaru, dlatego wyniki zawsze musi ocenić specjalista.

Elektrolity dla niemowląt

Jeśli dziecko poniżej pierwszego roku życia zachoruje i boryka się np. z biegunką, to bardzo łatwo może dojść u niego do odwodnienia. Aby temu zapobiec, warto stosować elektrolity dla niemowląt, które zoptymalizują ich poziom w organizmie. Jeśli dziecko nadal jest karmione piersią bądź mlekiem modyfikowany, to nie należy tego przerywać również w trakcie wymiotów lub biegunki. W przypadku niemowląt, które mają rozszerzoną dietę, warto podawać im specjalne płyny z glukozą i elektrolity (np. dla rocznego dziecka), które w bezpieczny sposób je nawodnią. Należy pamiętać, aby płyn był chłodny, a także podawać go często i w niewielkich ilościach. Dzięki temu objawy nie będą się nasilać. Warto podkreślić, że z uwagi na to, że niemowlęta nie mają jeszcze w pełni rozbudowanego odczuwania pragnienia, to ryzyko odwodnienia jest u nich znacznie większe. Tym samym to rodzic powinien pamiętać, że wymioty u dziecka lub oddanie przez nie stolca wymagają uzupełnienia poziomu płynów (wody i elektrolitów) w jego organizmie. Zaleca się, aby była to ilość napoju dostosowana do masy ciała. U dzieci ważących między 1-10 kg zaleca się 100 ml/kg, u dzieci z masą ciała 11-20 kg - 1 l + 50 ml na każdy kolejny kg, a ważących więcej niż 20 kg - 1,5 l + 20 ml na każdy kolejny kg masy ciała.

Elektrolity dla dzieci – jakie są najlepsze?

Elektrolity dla dzieci są szczególnie wskazane przy wymiotach, przy biegunce i podobnych dolegliwościach. Niestety gdy dziecko choruje, nie chce przyjmować w takim stanie czegokolwiek, co może smakować jak lekarstwo. Dlatego też elektrolity dla dzieci muszą być dobre w smaku. Najczęstszą ich formą są preparaty do picia. Z reguły dostępne są w aptece bez recepty. Saszetki z proszkiem wystarczy rozpuścić w wodzie i podać dziecku. Obecnie wiele z nich jest smakowych, więc chętnie przyjmowane są nawet przez chore maluchy. Zaburzenia elektrolitowe u dzieci można również zminimalizować preparatami w kroplach. Są one wskazane szczególnie dla niemowląt. 

Zobacz film: Jak rozpoznać odwodnienie organizmu? Źródło: Dzień Dobry TVN


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia
Odwodnienie dzieci i dorosłych – przyczyny, objawy i sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Za co odpowiada woda w organizmie?
Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć
Za co odpowiada woda w organizmie? Zatrzymywanie wody w organizmie - przyczyny, objawy, jak się jej pozbyć Dzień Dobry TVN
Czym są elektrolity?
Przyczyny i objawy ich niedoboru.
Jak je uzupełnić?
Czym są elektrolity? Przyczyny i objawy ich niedoboru. Jak je uzupełnić? TVN zdrowie
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Ognisko hipodensyjne – o czym świadczy taka zmiana?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć? 
Jakie rozmiary może mieć penis? Jak go zmierzyć?