Statystyki pokazują, że na całym świecie niemal 28 mln ludzi ma skoliozę. Z czego prawie 3 mln chorych wymaga leczenia operacyjnego. Skąd się bierze ta wada postawy i co ją łączy z pisaniem SMS-ów?
Ogromną większość problemów z kręgosłupem, w tym wady postawy, fundujemy sobie sami. Długie godziny, które spędzamy w pozycji siedzącej sprzyjają tworzeniu się zmian zwyrodnieniowych czy dyskopatii. Przyczyną problemów może być także noszenie toreb czy plecaków, zwłaszcza, jeśli zakładane są tylko na jedno ramię. Dlaczego? W ten sposób ciężar nie rozkłada się równomiernie.
Paradoksalne, tworzeniu się wad postawy sprzyja także pisanie SMS-ów. Podczas używania telefonu komórkowym nadmiernie się pochylamy i wysuwamy głowę do przodu. W takim ułożeniu nacisk na dyski kręgowe jest bardzo duży. Szacuje się, że podczas pisania SMS-ów, odcinek szyjny kręgosłupa znosi obciążenie rzędu 30-40 kg.
Jak się przekonać ile to jest i ile znosi nasz kręgosłup? Doskonale tłumaczy to eksperyment przygotowany przez eksperta programu 36,6 °C. Do testu potrzebny będzie pięciolitrowy baniak z wodą (waży on ok. pięciu kilogramów). Kiedy trzymamy baniak na zgiętej ręce blisko tułowia, nie odczuwamy tak bardzo tego ciężaru. Problem zaczyna się w chwili, gdy zaczynamy prostować rękę. Wtedy, utrzymanie baniaka nie jest już takie proste. Tak samo, jak podczas tego testu boli nas ręka, cierpi nasz kręgosłup, gdy nadmiernie się pochylamy i garbimy podczas pracy przy komputerze czy korzystania z telefonu komórkowego.
Zatem, co zrobić, aby uniknąć takich problemów z kręgosłupem?